Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Super-ferata Dachstein

Velikost písma: A A A Tisk Autor: radek hess
Fotografie
Dachstein
Obtížnost: E
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 10.42km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Parkování:

Parkoviště u dolní stanice lanovky Dachstein Gletscherbahn, asi 5km z Ramsau am Dachstein.

Popis přístupu:

Z parkoviště po cestě (č. 615) k Südwandhütte a odtud dál pod nástup první části – Anna klettersteig, asi 40min. Cesta je dobře značená tradičními ukazateli a červenými značkami až pod jižní stěny Dachsteinu.

Popis cesty:

Tato ferata je vlastně složením tří samostatných cest Anna, Johann a Schulter. Anna začíná zhruba v 1800mnm a Schulter končí na vrcholu Hoher Dachstein 2995mnm, překonáváme tedy úžasných 1200 výškových metrů a to skoro v přímé lince jižní stěny v čase téměř 7 hodin. Právě tyto parametry dávají regulérní význam předponě „Super“ v názvu cesty.

  1. Anna – cesta, která byla vybudována v roce 2010 jako jedna z možných přístupových ke slavnému Johannovi, vede na vrchol Mitterstein 2097mnm a překonává 300m převýšení. Obtížnost je udávána sice v D, ale většina úseků převážně vedených ve skále je obtížnosti C a v klíčových místech jsou umístěny pro jitotu kolíky. Na jaře ještě musíme počítat se sněhem, takže překonání vrcholových partií Mittersteinu (jinak A) až po nástup pod Johanna, může být docela slušným extrémním počinem.
  2. Johann – nejslavnější cestou mezi vyznavači zajištěných cest Dachsteinského masivu vede 700m lana a v jejich plotnách je přes 200 kolíků. V některých místech je jich až příliš a připadáte si jak na žebříku, což kazí celkový dojem z Johanna. Klíčové místo je hned v nástupu, kdy je potřeba překonat v převisu krátký traverzový výšvih ( E, následně D ). Zde se také oddělí zrna od plev, jelikož kdo má s tímto místem velké potíže, neměl by dál pokračovat, před sebou máte stále 700m v téměř kolmé stěně bez možnosti nouzového úniku. Po překonání Velké rampy ( C/D ) následuje několik lehčích pasáží ( B/C ), které nás přivedou pod svislou plotnu Adlerhorst s druhým klíčovým místem ( D ), za kterým se dostaneme do půlky cesty a kde je také umístěna výstupová kniha. Odtud již nestoupá cesta tak kolmo o to víc je však exponovaná. Kopíruje hranu pomyslného hřebene s občasnými výšvihy a vzdušnými traverzy ( C/D ) až k Seethalerhütte, kde končí ve výšce 2740mnm. U chaty je možnot občerstvení nebo nouzového sestupu k horní stanici lanovky.
  3. Dachstein Schulter – Od chaty pokračujeme po ledovci k viditelně vybíhajícímu skalnímu žebru. V závislosti na mocnosti sněhu mohou být první metry k lanu obt. I-II. Lano nás vyvede po hřebeni ( A/B ) k traverzu ( A ), kde se spojí cesta s normální výstupovou trasou ( B ) žlebem (neustále přelidněným), kterým vystoupáme k vrcholovému kří­ži.
Popis sestupu:

Z vrcholu Dachsteinu po obvyklé výstupové cestě ( B ) zpět na Hallstattský ledovec a kolem Seethalerhütte po vyrolbované cestě k horní stanici Hunerkogel. Odtud lanovkou nebo po značené cestě ze sedla vlevo pod stanicí ( C ) strmým kotlem k Südwandhütte a po přístupové cestě na parkoviště.

  1. nouzový ústup za feratou Anna: v malém zářezu za vrcholovým hřebenem u červené tečky vpravo ( A/B ) dolů k Südwandhütte, asi 40 minut (přístupová cesta k Der Johann).
  2. nouzový ústup za feratou Johann: od Seethalerhütte po vyrolbované cestě k horní stanici Hunerkogel asi 30min.
Vybavení:

přilba, hrudní a bederní úvazek, smycy ke spojení úvazků, viaferata set, smycy a karabinu pro odsednutí, pevnou obuv s možností připnutí maček, cepín, výbava na ledovec, funkční oblečení

Čas přístupu k cestě:

45min

Čas výstupu:

7h

Čas sestupu:

1,5h k horní stanici lanovky

Nejlepší období:

jaro, léto, podzim

Čísla map:
Odkazy:

Fotogalerie ZDE

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 28.8km
Cyklotrasy, délka 33.71km
Pěší turistika, délka 1.67km
Pěší turistika, délka 4.86km
Skialpy, délka 9.25km
Skialpy, délka 10.12km
Via ferrata, délka 11.56km
Via ferrata, délka 4.12km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (0.51km)
chaty Alpenverein (1.63km)
chaty Alpenverein (3.11km)
chaty Alpenverein (3.30km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.33km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK