Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Tofana di Rozes 3225m.n.m., ferrata G. Lipella - Dolomity

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Hana Šimoníčková
Obtížnost: C
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 16.27km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Parkování:

Silnice z Cortina dAmpazzo směr San Cassiano, Badia. Nástup na cestu je možný ze 2 míst – buď z Passo Falzarego 2105m.n.m. nebo vyjet serpentinami po štěrkové cestě k rif. Dibona, kde je velké parkoviště, též zdarma. Odbočka k chatě Dibona je během stoupání do Passo Falz. doprava. Také se vyjede do výšky 2083 m.

Popis přístupu:

Přístupová cesta od chaty Dibona cca 1h15min č. 442 (značeno „Via ferrate Lipella“) od sedla Falzarego po cestě č.402

Před nástupem na feratu se prochází galerií Castelleto 300m dlouhý tunel, kde je vedeno ocelové lano, často je terén příkrý a uklouzaný. Místy jsou vybudovány schodiště, občas průhled oknem ven do údolí.

Popis cesty:

Feráta G. Lipella byla postavena v roce 1967 a jedná se o klasickou dolomitskou ferátu se skvělými výhledy.

Ferata začíná žebříkem, vedle kterého jsou vidět zbytky dřevěných schodů, které tudy dříve vedly. Následuje dlouhá rampa- traverz- místy i mírně zkopce. Zde je možno z feráty v případě nouze odejít směrem Col dei Bòs. Obcházíme poměrně velkou část hory. Zde se také nachází nejtěžší místo feráty s obtížností C/D. Je zde občas mokro – kape voda zhora, místy se člověk musí přikrčit. Po traverzu vždy následuje kolmější výstup stěnou vzhůru – dobře zajištěno, pod námi postupně čím dál hlubší sráz s pohledem dolu do údolí i na okolní hory. Závěrečná část výstupu feratou vede od rozcestí vpravo (rozcestník Tre Dita 2694 mnm a Tofana di Rozes 3225 mnm) – kolmo vzhůru. Další cesta (odbočka vlevo) vrchol obchází a je to také druhá možná ústupová cesta. V této části je občas místy mokro ,může být namrzlo (brzké jaro nebo první sníh). Závěrečná část výstupu na vrchol již není feratou, ale po štěrkové cestičce, sněhu- ledu (dle období) a kamenech. Cesta je náročná tím, že již máte za sebou 3h feraty a jste ve výšce 3000m, což některým lidem již nedělá dobře – hůře se může dýchat, bolet hlava Jedná se o pozvolný výstup k vcholu, který je již vidět. Touto cestou se též vracíme od vrcholového kříže zpět.

Celkově se jedná o náročnější cestu, vzhledem ke své délce – feratou vystoupáme 300m stěnu.

Popis sestupu:

Od vrcholového kříže sestup nejprve stejnou cestou. Na rozcestí, kde jsem přišli od feraty se nyní dáme doprava dolu – jakoby dál obcházíme horu. Začíná prudší klesání po štěrku,kamenech. Již se není třeba jistit. Dojdeme až k bivakovací chatě – rif. Giussani 2580m. Zde je cesta č.403 již o něco lepší, zpevněné serpentýny k dalšímu rozcestí. Odtud možnost zklesat zpět k chatě Dibona a nebo traverzem č. 412 klečí horu doobejít až do sedla Falzarego.(tato varianta je časové náročnější – jak přístupová cesta, tak návrat traverz klečí a lesem- je delší, ale je možnost se více kochat okolními vrcholky)

Vybavení:

kompletní feratový set, helma, baterka- čelovka, jídlo a pití na celý den

Čas přístupu k cestě:

1:15

Čas výstupu:

3h

Čas sestupu:

3h

Nejlepší období:

léto, podzim

Čísla map:

Freyrag & Berndt – WK S10: Sextener Dolomiten / Dolomiti di Sesto – Cortina d'Ampezzo – 1:50000

Kompass – 55: Cortina d'Ampezzo – 1:50000

Kompass – 617: Cortina d' Ampezzo, Dolomiti Ampezzane – 1:25000

Tabacco – 03: Cortina d'Ampezzo e Dolomiti Ampezzana – 1:25000

Odkazy:
Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Spirit
před 3 lety

Nádherná ferrata, ale počítal bych minimálně 5–6h výstupu. 3 hodiny to nejsou ani náhodou. Už jen když sestup trvá 3h a to je bez ferraty a dolů…

JS
před 7 lety

Krásný kopec, ale umí být i zákeřný (říjen… sníh a led)

dagmar
před 9 lety

je to krásná ferata a překrásné hory. n

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 5.83km
Pěší turistika, délka 18.05km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (6.29km)
Lyžařská střediska (6.58km)
Lyžařská střediska (6.96km)
Lyžařská střediska (7.81km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK