Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Feráta Traunsee - sportovní zajištěná cesta na Traunstein nad jezerem

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Fotografie
Pohled z feráty Traunsee na stejnojmené jezero, foto: P.Boxan
Obtížnost: D
Zajímavost: Interest: 3/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 9.45km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Parkování:

Z centra Gmundenu se vydejte po východním břehu až na konec silnice, kde je parkoviště. Pod parkovištěm je příjemné místo ke koupání.

Popis přístupu:

Z parkoviště po přijezdové silnici zpět asi 400m a tam odbočit doprava na cestu 416 a začít stoupat. Sledujte ukazatele až k nástupu na ferátu Hans Hernler Steig.

Popis cesty:

Velká část cesty je společná s ferátou Hans Hernler Steig. Od nástupu se jde lehkým terénem (obtížnost max. A/B) až k žebříkům. Potom se dlouho prudce stoupá bez zajištění přes vyhlídku na Dachstein (Dachsteinblick). Potom širokým žlabem opět se zajištěním k hřebenu na kterém je odbočka vpravo na ferátu Traunsee (feráta Hans Hernler Steig pokračuje pak dále doleva). Feráta Traunsee je sportovní feráta s obtížností D, která je postavena na kolmé skále přímo pod chatou Gmundner Hütte. Jedná se o náročný úsek pouze s několika lehčími místy. Celá cesta je převážně v obtížnosti C, C/D a D i s převislými místy a náročnými traverzy. Feráta končí přímo na zahrádce chaty. Pokud vám vzhledem k dlouhému nástupu nebude zbývat sil, je možné na odbočce pokračovat nadále ferátou Hans Hernler Steig, která tuto stěnu obchází a má obtížnost max. A/B.

Od chaty se pak jde bez jištění na vrchol Traunstein.

Za ferátu Traunsee se počítá pouze úsek od odbočky z feráty Hans Hernler Steig. Jedná se tedy o 150 výškových metrů na kterých strávíte přibližně 3/4 až 1 hodinu.

Vzhledem k obtížnosti a náročnosti je feráta pouze pro starší děti se zkušenostmi a dostatečnou kondicí.

Popis sestupu:
  1. sestup přes ferátu Hans Hernler Steig – tudíž převážně stejnou cestou
  1. DOPURUČUJI sestup ferátou Naturfreundesteig:

Od chaty Gmundner Hütte přejděte k chatě Traunsteinhaus (cca.1/2 h) a odtud zajištěnou cestou Naturfreundesteig s obtížností A a A/B v horní části a B ve spodní části až na šotolinovou cestu. Zde buď doprava dvěma tunely a po této šotolinové cestě k parkovišti a nebo se vydejte vlevo přes most a za mostem slezte až na úroveň jezera a po jeho břehu pěšinou k parkovišti se vykoupat.

Vybavení:

Kompletní vybavení na feráty včetně helmy. Výstup zabere nejméně 3–4 hodiny a je hodně na slunci a tak si vemte dostatek pití.

Čas přístupu k cestě:

3h zajištěnou cestou Hans Hernler Steig

Čas výstupu:

1 h

Čas sestupu:

2,5 h

Nejlepší období:

léto, podzim

Čísla map:

Freytag & Berndt: č. WK 081 (1:50 000)

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2014

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Marek
před 20 dny

To zní hodně dobře. Po náročné cestě se vykoupat jako takovou odměnu, to by byla paráda. Akorát nevím, kdo by tam se mnou jel, protože manželka na takové dobrodružství není. Ona je spokojená doma u bazénu. Hlavně teď, když jsme si bazén nechali zastřešit od https://www.slidewood.cz/…eseni-bazenu , takže máme v bazénu teplou vodu. Teď už ji do nějakého jezera nedostanu :-D .

Filda
před 7 lety

Absolvovali jsme na konci září 2017, prudší výšlap nahoru s batohem už docela unaví a pak je ferrata po skále kolmo s cca třemi místy, kde si nelze moc odpočinout, na odsedku je to zas zdržovačka a i blbě se přecvakávají karabiny, většinou jsem visel za loket. Ale je to zřejmé a jasné na prvních dvaceti metrech nad první převis a kdo je nedá, může se ještě vrátit. Euforie po zdolání je ale veliká, vřele doporučuju i jako velmi rekreační sportovec ;-)

Jiří
před 8 lety

Před chvílí jsme se vrátili,a Traunsee ferrata se mi opravdu líbila,v pár úsecích byla opravdu vzdušná což jí přidalo na zajímavosti…Super :)

Tomáš
před 9 lety

No, tato ferrata je dost oříšek. Výstup nahoru je opravdu náročný a nutno počítat s tím, že si slušně máknete. Přidávám se ale k doporučení, že je lepší vyjít nahoru přes HHS a vracet se po NFS. Nám bohužel nevyšlo ideálně počasí, takže od půlky hory mlha a po ranním dešti vlhko a samotnou Traunsee jsme vzdali. Rozhodně ale, přes dosti náročný výlet, stojí za to si to vyjít.

Víc podrobně: Nahoru po HHS je to slušná štreka. Výstup trvá cca 2,5–3 hodiny. 1/2 cesty jdete klikatou pěšinou lesem a poté se dostáváte na A/B úseky mezi skalami. Počítejte s tím, že budete mít nohy jak z olova, pokud budete chtít udržet dobré tempo.

My jsme bohužel kvůli počasí (vlhko, mlha) museli nakonec samotnou Traunsee ferratu vzdát a dojít zbytek cesty k horské chatě po HHS. Nahoře vás ale čeká příjemná hospůdka na zasloužený oraz.

Cestou dolů jsme se vydali po hřebeni směrem na chatu Trausteinhaus (15 min) a odtamtud začíná NFS ferrata. Je mnohem hezčí na výhledy, než HHS, proto bych ji doporučil si nechat na sestup, kdy už máte vše za sebou. Navíc naprostá většina cesty jde mimo les a tak si můžete výhled lépe užít. Tato cesta má víc ferratových úseků, ale naprosto vše obtížnost A/B. Sestup také cca 2–2,5 hodiny, protože se jde na dost strmých úsecích, kde není nic možné urychlit.

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 10.91km
Cyklotrasy, délka 153.06km
Pěší turistika, délka 25.95km
Skialpy, délka 9.25km
Via ferrata, délka 4.03km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (0.39km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.39km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.77km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.77km)
chaty Alpenverein (0.79km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK