Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Ötscher – Fürstenplan

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi
Fotografie
Fürstenplan: Pohled z výstupu na západ, v pravo Kleiner Ötscher, vlevo vzadu Dürrenstein, Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.bergundkarte.at
Obtížnost: 2 - středně těžká
Zajímavost: Interest: 3/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 7.73km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Od severu A1, výjezd Ybbs, B25 přes Scheibbs a Gaming na Grubberg, B71 směr Mariazell a přes Meierhöfen do Lackenhofu. Osadou k údolní stanici lanovky Grosser-Ötscher-Lift, parkoviště. Nebo od jihu přes Mariazell a Zeller Rein do Marienhöfen a dále viz. výše.

Popis cesty:

Relativně nejlehčí ze tří strmých sjezdů na severní straně Ötscheru, které jsou označovány také jako „Plan“.

Fürstenplan je sice od Lackenhofu dobře viditelný, nevzbuzuje ale žádný zvláštní dojem.Co se týče krajiny, tak je překvapivě půvabný. Plný požitek přináší ale později sjezd. Ten je oprávněně oblíbený a často sjížděný jako po sjezdovce. Nájezd není při mlze lehké najít. Žlab samotný není vlastně na sever, nýbrž směřuje na západ, objevuje se na něm firn pozdě a proto ho není nutné sjíždět příliš brzo.

Náročnost výstupu:

Po sjezdovce na jihovýchod vedle Sulzgraben nejprve mírně stoupat, pak ostrým ohybem doprava zpět k dráze lanovky a pak po dlouhém strmém svahu nahoru k Ötscher-Schutzhausu. 1 ½ hod.

Nyní přesně na východ do řídkého lesa, potom polem kosodřeviny nahoru k horskému vrcholu, 1700 m. Dále přes stupňovitý vrchol prostoupený skalami ( pozor na sněhové převisy na jihu!). Na 1800 m je plochý úsek, potom přes poslední vzestup ke kříži na západním okraji vrcholové roviny. 1 ½ hod.

Varianta výstupu: Krátce na západ po sjezdovce nahoru, potom na jih lesním průsekem do Riffelboden a příkřeji po sjezdovce do Raffelsattel. Potom doleva přes Familienabfahrt k Ötscher-Schutzhaus, 1 ½ hod., a pak dále jako viz výše.

Orientace: Až k Ötscher- Schutzhaus je jednoduchá, potom skrz oblast kosodřeviny až k dosažení horských hřebenů je trochu nepřehledná. Od 1700 m při mlze ztížená, ale dá se to zvládnout. Ale pozor na sněhové převisy na jihu! Při mlze dejte pozor na správný nájezd do Fürstenplanu!

Laviny: Jsou tématem v příkrých svazích a žlabech, proto je potřebné správné plánování a dobré načasování

Čas výstupu:

3 hodiny

Náročnost sjezdu:

Od kříže na vrcholu nejprve krátce na jihozápad, potom na 1850 m se držet lehce doprava do zpočátku jen pozvolna se tvořící úžlabiny. Postupně nabírá Fürstenplan na obrysu a stává se strmějším. Projedete úzkým místem, potom naráz uhnout doprava a dále nádhernými oblouky dolů. Na 1250 m kvůli lavinovému sněhu ze západního Nebengrabenu uhnout doleva na zalesněný hřeben pokračovat skrz krásný lesní průsek k lesní silnici východně od Bergl, 1097 m. Doleva přes sedlo k rozcestí. Tam opět doleva ke konci lesní silnice. Zde v lese dolů k zářezu a tím dolů ven z lesa ke sjezdovce a zpět ke startu trasy.

Varianta sjezdu: Na západě od vlastního Fürstenplanu se vyskytuje mnoho příkrých žlabů a úbočí, která umožňují různé varianty sjezdu.

Při dostatečném množství sněhu může sjezd pokračovat až k Ötscherwiese. Vyplatí se především tehdy, když byl výstup uskutečněn přes Rauen Kamm.

Stupeň ohrožení lavinami:

2 – střední

Nejlepší období:

jaro

Orientace výstupu:

nevím

Orientace sjezdu:

nevím

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Čísla map:

Mapa: ÖK 50 UTM 4204 (BMN 72)

Literatura: Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Vydavatel Berger, Edice berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 18.69km
Pěší turistika, délka 14.06km
Skialpy, délka 4.12km
Via ferrata, délka 11.83km
Via ferrata, délka 4.78km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (1.86km)
chaty Alpenverein (9.03km)
Lezecký park "Klettergarten" (9.10km)
Lezecký park "Klettergarten" (9.10km)
Lezecký park "Klettergarten" (10.16km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK