Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Masiv Kräuterin, na vrchol Hochstadl 1919m

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi
Obtížnost: 2 - středně těžká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: nevím
Délka trasy: 18.73km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd: B24 od Gusswerku skrz Salztal až do Greithu (Gasthaus Leitner). U mostu přes Ramsaubach odbočit na upravenou silnici ( ukazatel, pokyn na oprávnění k vjezdu se vztahuje na léto a může být proto ignorován). Výjezd k sedlu Kniebichl ( krátký tunel), potom s malou ztrátou výšky dolů do Dürradmeru. Možnost parkování za Fangbrücke, 808 m.

Parkování: Možnost parkování za Fangbrücke, 808 m.

Popis cesty:

Obecně: Trasa orientovaná na krajinu. Oblíbená a dlouhá zimní klasika na nejvyšší vrchol Ybbstalerských Alp, v těsném sousedství severní širší strany Hochschwabu. Výstup může být dlouhý, je ale pestrý a zábavný. Především v horní části za Kräuterinhütte je terén velmi přitažlivý. Z plošiny vrcholu je fantastický výhled. Sjezd podél stopy výstupu má příjemné momenty, ale je na něm také velký podíl lesních silnic a tedy hodně jízdy šusem. Túra se dá různými variantami dobře zhodnotit. Je považována za bezpečnou z hlediska lavinového nebezpečí, dokonce i když je situace jinde ožehavá.

Výstup: Po lesní silnici pohodově do údolí (červené značení, cesta č. 289). U větvení vpravo, tam začíná dlouhý, mírný výstup. Brzy po dvojité zatáčce (obvykle se cesta zkracuje) podél Nappenbachu k chatě (zde je v létě parkoviště). Rovně dál a krátce na to vystoupit na krásnou mýtinu, pěkné místo k odpočinku, 1200 m. 1 ½ hod.

Na západ přes malý, ale ostře vytvarovaný zářez, před očima je Fadenkamp, k okraji mýtiny. Brzo strmým světlým lesem na hřebenu ke krásně položené Kräuterinhütte, 1394 m. Dále jihozápadně do údolí, je to opět méně prudké, a pozvolna z lesa na volné plochy. Odtud je orientace při mlze komplikovaná! Krásné dojmy u paty Fadenkampu, pak první pohled na hlavní vrchol, Hochstadl. Přes holé plochy a přes vytvořené terénní stupně (raději se vždy dnržet na levé straně údolí) do sedla, 1650 m, severozápadně od nepojmenovaného vrcholu bod 1742 m ( nezaměnit s Graskogelem!). Dále na jihozápad s nepatrnou ztrátou výšky, potom doprava na zavátý nádherný, ale neproblematický hřeben, a potom mělkou úžlabinou k vrcholu. Přes často strmý svah ( stoupací železa jsou výhodou) na rovinu na vrcholu. Zde je vpravo kříž, nejvyšší bod je o kousek dále jižním směrem. Opatrně na sněhové převisy na východě! 2 ½ hod.

Sjezd: Po prudším vrcholovém svahu vpravo od stopy výstupu do krásné úžlabiny až na 1620 m. Nasadit pásy. Na sever do širokého sedla, z něho brzy traversovat doprava, a na Graskogel, 1742 m. Sundat pásy. Krásný sjezd severovýchodně do širokého plochého území, dále na vrcholek a na severovýchod přes volný svah na 1500 m. Držet se vpravo, potom dále sjíždět na východ, na 1400 m znovu odbočit doleva a libovolnou cestou řídkým lesem severně dolů na mýtinu u Nappenbachklause. Krátce za ní nahoru ke stopě výstupu a v příjemně oddychové jízdě po lesní silnici zpět ke startu.

Varianty sjezdu:

  • Sjezd jako výstup: Držíme-li se na krátkém příkrém vrcholovém svahu přesně na stopě výstupu, můžeme lehce zdolat následující malý protisvah východně od Hühnerkogelu.
  • Fadenkamp: Když přicházíte od Hochstadlu, před sedlem severozápadně od vrcholku (bod 1742 m) odbočte doleva a pak přes pěkný hřeben až na 1750 m. Pěkný sjezd východojihovýchodně k cestě výstupu.
  • Hochgruben: Hned po krátkém strmějším vrcholovém svahu do úžlabiny, která se stáčí doprava, na severovýchod. Od 1550 m ve stále plošším žlebu na východ. Přechod k lesní silnici, která vede ke Gresserhütte, vyžaduje to dobrý orientační smysl! Od Gresserhütte po lesní silnici na severovýchod a krásným přímým sjezdem vyjet přes Hochalpengraben zpět ke stopě výstupu. Na tu se napojíme ve výšce 1015 m.

Celkový čas: 4:30 – 5:30 h

Čas výstupu:

2:30 – 3:00 h

Stupeň ohrožení lavinami:

1 – nízké

Nejlepší období:

zima, jaro

Orientace výstupu:

SV

Orientace sjezdu:

SV

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Zvláštnosti cesty:

Orientace: Nad 1500 m je při mlze velmi obtížná.

Laviny: Při nepříznivých podmínkách lavinové nebezpečí při výstupu ke Kräuterinhütte (krátký, příkrý svah v řídkém lese) a v krátkém příkrém výstupu na vrcholovou rovinu.

Čísla map:

ÖK 50 UTM 4210 (BMN 101 + 102)

Odkazy:

Literatura: Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

www.bergundkarte.at

www.gusswerk.at

www.hochsteiermark.at

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 14.06km
Pěší turistika, délka 18.69km
Skialpy, délka 24.38km
Skialpy, délka 7.73km
Via ferrata, délka 11.83km
Via ferrata, délka 4.78km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (7.26km)
chaty Alpenverein (7.39km)
chaty Alpenverein (8.85km)
Lyžařská střediska (10.26km)
chaty Alpenverein (10.76km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK