Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Hochschwab (2277 mnm) přes Dullwitz

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.alpenvereinaktiv.com
Fotografie
Dullwitz: Voisthaler Hütte (Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.bergundkarte.at)
Obtížnost: 3 - těžká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 24.38km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd: Od jihu do Kapfenbergu, potom B20 do Seewiesenu nebo od severu (Mariazell nebo Niederalpl) přes Seebergsattel. Hotel Seeberghof se nachází na jižním začátku obce.

Parkování: Parkoviště hotelu Seeberghof v Seewiesen.

Popis cesty:

Túra: Klasická lyžařská túra na Hochschwab!

Klasická lyžařská túra na Hochschwab! Jedinečná krajina, výhled z vrcholu je bomba. Z hlediska lyžařské techniky veskrze půvabná, i když sjezd má také dlouhé přímé rychlé trasy, ale ty se dají také vychutnat! Celkový výškový rozdíl činí dobrých 1450 m a v kombinaci s úctyhodnou vzdáleností to vydá na vydatnou denní túru, kterou nelze brát na lehkou váhu. Při bouřce nebo mlze potěšení rychle zmizí, ale na Hochswabu se však jedná o pravdu pravdoucí.

Popis cesty: Od Seeberghofu po spolkové silnici několik metrů doprava k odbočce do Seetalu (velká dřevěná skulptura Hochschwabu). Na vozové cestě doleva rovinatými loukami do Seetalu k bodu 942 m (závory, až sem je na jaře případně možné zajet a zaparkovat). Dále po červeném značení do údolí po lesní cestě nejprve přes volné plochy, potom lesem k údolní stanici lanovky pro materiál Voisthaler Hütte do Lettangeru. Nejprve pod lanem, potom doleva nahoru zavátým Geröllbett. Na 1250 m doprava stoupajícím lesním traversem na mýtinu s chatou Flörlhütte, 1284 m. 1¾ hod.

Dále mělkým korytem, potom pěkným řídkým porostem a úžlabinou (převěje) do sedla Höllkamplsu, 1449 m. Na druhé straně mírný sjezd s pásy (50 výškových metrů) do širokého prostoru. Přes mýtinu, potom v lese mírně stoupat a skrz Voisthalergasse pokračovat příkře vzhůru. 1¼ hod.

Od 1630 m (Voisthaler Hütte zůstane vlevo nahoře) po rovině dále do dálky ubíhajícího Obere Dullwitz. Na zvýšenině 1750m ( pohled k jižní stěně Hochschwabu) doprava stoupat svahem (zde začíná značení tyčemi). Po příkrém stupni úžlabinou dále a doleva na hřeben. Na svahu kolem Rotgangkogelu doprava k vyústění cesty od Weihbrunnenkes­selscharte (ukazatel cesty). Severně kolem Dolinengrube a na západ přes hřeben na plošinu a po rovině k novému Schiestlhausu. 1 ¾ hod.

Jihozápadním směrem na Hochschwab je Dolinengraben, podél něj vlevo nebo vpravo nahoru, potom se držet vpravo na vrcholový hřeben a přes něj podél tyčí k do dálky ubíhajícímu horskému vrcholku (kříž). Pozor na obrovské sněhové převisy na jihu! ½ hod.

Varianta výstupu: Od Voisthaler Hütte na sever do Kühreichkaru, potom přes Ochsenreichkar do Weihbrunnkessel­scharte a přechod u Eismauer k Schiestelhausu: Je to trochu delší, ale vyplatí se to z hlediska pěkné krajiny. Pozor není zde žádné značení tyčemi, při mlze je tedy třeba se této trase vyhnout!

Sjezd: V podstatě stejnou cestou jako při výstupu. Při mlze se lze jakž takž podle tyčí dotápat do Obere Dullwitzu, ale při bouřce a zaváté stopě to není pro každého!

Varianta sjezdu: Po objetí Rotgangkogelu dále na jihovýchod a pod Wetterkogelem přímo dolů do Obere Dullwitze (žádné značení tyčemi).

Bezpečnostní pokyny:

Orientace: Při dobré viditelnosti snadná, protože jsou zde většinou vyjeté stopy. Za Obere Dullwitzem je značení tyčemi, kterých ale není při mlze všude dostatečné množství. Při mlze se dá lehce splést mezi Gipfelkuppe a Schiestlhausem. Ale také další trasa až do Obere Dullwitz je ožehavá ( proto žádné experimenty mimo cestu značenou tyčemi!).

Laviny: Velké svahové laviny mohou hrozit v některých pasážích Seetalu, v Untere a Obere Dullwitz. Aktuální zprávu o lavinové situaci naleznete ZDE

Čas výstupu:

5:15 h

Vrchol, orientační bod:

Hochschwab 2277 m

Stupeň ohrožení lavinami:

1 – nízké

Nejlepší období:

zima, jaro

Orientace výstupu:

JV

Orientace sjezdu:

JV

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Čísla map:

ÖK 50 UTM 4210 (BMN 102)

Odkazy:

Literatura: Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

www.bergundkarte.at

www.turnau.at

www.hochsteiermark.at

www.seeberghof.at

www.schiestlhaus.at

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 14.06km
Pěší turistika, délka 18.69km
Skialpy, délka 10.15km
Via ferrata, délka 11.83km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (4.35km)
Lyžařská střediska (5.35km)
chaty Alpenverein (6.42km)
Lezecký park "Klettergarten" (10.33km)
Lezecký park "Klettergarten" (10.33km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK