Pěší turistika | Berliner Höhenweg (2. etapa) - Z Gamshütte na Friesenberghaus
Z Gamshütte (1921 m n. m.) nejprve vystoupáme prudkými serpentinami dobrých 150 výškových metrů spolu s cestou na Grinbergspitzen. Z této cesty posléze odbočíme prudce vlevo a pokračujeme traversem strmého travnatého svahu. Tato část cesty vede ve vysoké trávě po úzké pěšině, za mokra nebezpečí uklouznutí.
Po 2 hodinách od chaty dojdeme do výraznějšího sedla poblíž vyvýšeniny Wildschrofen. Zde se nám v případě nepříznivých povětrnostních podmínek či slabé fyzické kondice naskytne první ze čtyř možností k odbočce do údolí (pátá odbočka je ještě kousek před chatou Friesenberghaus).
Ze sedla sestoupíme dobrých 200 výškových metrů k Feldalmu (cca 1 h ze sedla). Zde se nám naskýtá další možnost k sestoupení do údolí. V pasáži cesty mezi sedlem a Feldalmem je potřeba pozorně sledovat stezku. Cesta zde vede ve skalnatém území mezi azalkami a stopy pěšiny nejsou všude zcela zřejmě patrné.
Od Feldalmu dojdeme malebnou a překvapivě vychozenou cestou v kosodřevině ke Kleblealmu, kde je možnost občerstvení, popřípadě doplnění tekutin do zásoby. Tento úsek cesty nám zabere cca 1/2 hod. U Pitzenalmu se nám naskýtá na delší dobu poslední možnost k sestupu do údolí.
Od Piztenalmu přejdeme přes potok a vystoupíme zhruba 100 výškových metrů nepříjemným travnatým svahem. Roste zde velké množství vzrostlých trav a protékají zde drobné potůčky, které nám znepříjemňují prudké stoupání. Po zdolání tohoto svahu postupujeme dále stezkou, kde se střídají pasáže stoupání a klesání. Po dvou hodinách od Kleblealmu dorazíme do Birlbargkaru. Zde můžeme nalézt několik dřevěných domků. Ačkoliv se tyto domky nazývají Kesselalm, není zde žádná veřejná občerstvovací stanice. Nalézá se zde rovněž další možnost k opuštění trasy a k odbočení do údolí.
Při průchodu Birlbargkarem si můžeme odpočinout při pohledu na malebné vodopády stékající po okolních skalách. Čeká nás totiž náročný výstup zprvu sutí a později ve skalnatém terénu. Zde jsme nuceni přelézat i větší balvany a pomáhat si rukama. Cesta se zde také na některých místech ztrácí, proto je pro zdolání tohoto úseku zapotřebí dobrý orientační smysl. Celkově z Birlbagkaru vystoupáme dobrých 250 výškových metrů, než dorazíme na hřeben Rifflerrinnen.
Poté pokračujeme dalším, tentokrát již mírnějším stoupáním, až k jezeru Wesendlkarsee ve výšce 2368 m. Po vystoupání několika dalších výškových metrů dorazíme k další rozbočce, kde se naskýtá opět možnost k sestupu do údolí. Tu však nedoporučuji využít, neboť chata Friesenberghaus, která je našim dnešním cílem, je vzdálena již pouze asi 3/4 h a kromě toho je tato cesta zřejmě náročnější než cesta pokračující dále k chatě. Pasáž od Birlbargkaru k rozbočce nám zabere asi 2 – 2,5 h (nesmíme se nechat zmást značením, které tuto část cesty označuje časovým údajem 3 h).
Od rozbočky již vystoupáme pouze několik dalších výškových metrů a z následujícího sedla, které je patrně nejvyšším bodem této etapy, můžeme poprvé zahlédnout cíl naší cesty – chatu Friesenberghaus (2498 m n. m.). K chatě dojdeme asi za 1/2 hodiny. Tato chata má velmi pohnutou historii – patřila kdysi židovské sekci Alpenvereinu (sekce Donauland), která byla za nacismu uzavřena a většina jejích členů byla poslána do koncentračních táborů. Samotná chata byla po anšlusu Rakouska zabavena Wehrmachtem.
Pokud nám ještě zbyly síly a je dobré počasí, můžeme vylézt na vrcholek Petersköpfl (2679 m n. m.) nad chatou (cca 3/4 h) a vychutnat si odsud malebný západ Slunce s panoramatem okolních hor a s mnoha kamennými mužíky nacházejícími se na tomto vrcholku. Někteří z těchto mužíků jsou dokonce staří již přes 100 let.
Upozornění: Vzhledem ke své délce a celkovému převýšení (to je vysoké, ačkoliv rozdíl nadmořských výšek obou chat není nijak závratný) je trasa vhodná pouze pro zkušené turisty. K absolvování trasy je také nutné suché počasí, při dešti hrozí v travnatých svazích uklouznutí. Cesta rovněž vede (ačkoliv to z mapy není příliš zřejmě) přes několik horských hřbetů, kde jsou turisté při bouřkách ve značném nebezpečí bez možnosti úkrytu.
Berliner Höhenweg je vysokohorská devítietapová trasa s mnoha náročnými pasážemi. Jako celek je proto vhodná pouze pro zkušenější turisty. Přírodní pak Zillertalské Alpy nabízí paušál, v rámci kterého si lze zakoupit různý počet nocí s polopenzí na této cestě. V ceně paušálu je zahrnuta i mapa, prospekty a vouchery na cestu autobusy do místa začátku a z místa cíle. Podrobnější info viz odkazy.
Celou cestu nelze zvládnout z údolí za jeden den, pro parkování při cestě na Gamshütte viz etapu 1.
ne
Gamshütte, Pitzenalm (jen omezené možnosti, nemusí být vždy otevřen), Friesenberghaus
ne
8 – 10 h dle kondice a podmínek (značeno 9 h)
Mapa Kompass 37 (Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen), AV 35/1
Mapa Alpenverein č.35/1 Zillertaler Alpen, West
http://www.naturpark-zillertal.at/…ehenweg.html (německy nebo anglicky)
Komentáře k této trase
Trasy a cesty v okolí
V okolí najdete
Webkamery v okolí
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
To vypadá opravdu pěkně. A když se koukám, že v některých těch domečkách jsou i krbová kamna s komínem, tak bych se do hor hned chtěla odstěhovat. Nechápu, proč si vlastně vybavujeme byt ve městě, když si můžeme vzít veškeré úspory, koupit třeba https://www.rolig.cz/krbova-kamna/ a nějakou zachovalejší chatu a pracovat někde z Alp.