Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Přechod Hochstaufen - Zwiesel

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Miroslav Jokl
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 3/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 16.41km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Přechod Hochstaufen – Zwiesel (zrealizováno v září 2011) je v tomto případě kombinací feraty a turistické hřebenovky po výrazném hřebeni dobře viditelném z dálnice Salzburg – Mnichov hned za Salzburgem.

Z dálnice je to tedy první sjezd hned za Salzburgem, směr Piding, resp. Bad Reichenhall na jih. Za sjezdem je pár desítek metrů doprava odbočka k zámku na Schlossweg, která se projede až na konec na parkoviště, které je výchozím bodem.

Z parkoviště vede značená cesta lesem na Pidinger klettersteig, orientačně bez problémů, začátek feraty lze jen těžko minout. Popis feraty je uveden v různých jiných dostupných literaturách, tedy jejím popisem se zabývat nebudu. Jen snad tři postřehy 1. celá stěna je orientovaná na sever, tedy docela často je mokrá i za slunečného počasí. 2. zejména v dolní části je skála vyvrásněna ve směru od skály k lezci seshora šikmo dolů, což v kombinaci s předchozím bodem nabízí chyty a stupy v nevýhodném sklonu a mokré… 3. ve chvíli, kdy už jsem si myslel, že jsme pár desítek metrů pod vrcholem, se trasa stáčí doleva nejdříve traversem a pak i dolů a před „účastníkem zájezdu“ se objeví finální stěna, která je ještě zatraceně vysoká…

Jako celek je tedy ferata docela těžká a zdlouhavá, počáteční snaha o čisté lezení se ve finále mění v opičí dráhu, lezení „po hromosvodu na panelák“ a puchýře na rukou. Dosažení vrcholu Hochstaufenu 1771 m.n.m. je tak trochu vysvobozením a Reichenhallerhaus hned pod vrcholem – úžasné vajcnoviště! Pokud tedy turista nepreferuje feraty, je možné dojít na tuto chatu normálními cestami od severu, východu i jihu. Samotný Reichenhallerhaus není velká chata, je tedy vhodné přenocování zamluvit dopředu. Zde jsme ovšem narazili na to, že pan domácí v telefonu vzdoroval a vytrvale tvrdil, že má plno. Po příchodu na chatu to tvrdil dál, nicméně u druhého weissbieru se situace najednou změnila a postele v matrazenlage­ru byly.

Další den cesta pokračuje směrem na západ nejdříve dolů do sedýlka (křižovatka) a pak doprava nahoru po značené trase převážně skrz kosodřevinu, místy lezení po skalkách, po hřebínku, nahoru, dolů, nahoru, dolů, vrchol Zwieselu 1782 m.n.m. skoro pořád na dohled, ale přibližuje se pomalu, pomaloučku. Docela pestrá trasa.

Poslední stoupání je trochu delší, pak předvrchol, louka a vrchol s davem turistů. Po krátkém odpočinku se jde po hřebeni ještě kousek na západ a na rozcestí doprava dolů se definitivně opustí hřeben. Následuje dlouhé klesání do lesa. Po úplné ztrátě výšky je nutné se vymotat lesem kolem jezýrka Frillensee převážně směrem na východ, doporučuji zastávku na Steineralmu. Je to první vajcnoviště po celodenním pochodu (cca 7 – 8 hod.), tedy žízeň veliká… Z almu pak stále na východ ještě asi hodinu až k parkovišti.

Parkování:

Parkoviště na konci Schlossweg

Občerstvení:

Reichenhallerhaus Steineralm

S kočárkem:

ne

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Kiki
před rokem

Já tam chci taky. Tyhle věci miluju. Ráda bych se šplhal nahoru do kopců kde se člověk bojí udělat pak krok dolů aby si neurval koleno. Zajímalo by mě, kde jste přespávali a jaké měli postele https://www.bevedo.cz/ . Přece jenom, když jde člověk takovýto výšlap tak si i moc rád následně odpočine :) Nerada bych spala někde venku.

Ivulenka
před rokem

Jo, tak to i my s sebou na dovolené bereme, alespoň našim dětem, dětské povlečení a to třeba jen to staré, kterého se nebojíme, že bude zničeno nebo tak… No a ono je to fajn i v rámci nějaké recyklace, jelikož jezdíme ven docela často, tak pak máme prostor na to pořídit nové třeba z – https://www.vesna.cz/…ke-povleceni

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 28.8km
Pěší turistika, délka 9km
Pěší turistika, délka 7.28km
Skialpy, délka 6.12km
Skialpy, délka 10.12km
Via ferrata, délka 1.1km
Via ferrata, délka 1.5km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (1.96km)
chaty Alpenverein (5.96km)
Lezecký park "Klettergarten" (6.09km)
Lezecký park "Klettergarten" (6.09km)
chaty Alpenverein (6.29km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK