Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Matterhorn - výstup na vrchol

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Petr Chytil
Fotografie
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 3.54km

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

V návaznosti na článek o Matterhornu doplňuji slíbené informace o vlastním výstupu na tuto fantastickou horu.

Výchozí bod

Výchozím bodem tohoto výstupu je chata Hörnlihütte. S ohledem na náročnost samotného výstupu a délku jeho trvání je to více než doporučeníhodné.

Doporučení

Předchozí den si udělejte malý průzkum nástupu trasy. Částečně tak omezíte ranní bloudění ve tmě. Cesta nahoru i dolů je opravdu špatně značená a v terénu je zejména za horšího počasí velmi náročná orientace!!!

Čas a tipy k výstupu

Nahoru se vychází zhruba v 4.30–4.45 ráno, v tento čas startuje i „vlak“ vůdců s jejich klienty, kteří byli ubytování na chatě, jsou po vydatné snídani a za každou cenu se hodlají dostat co nejdříve nahoru. Na základě tohoto, se u nástupu tvoří často fronta, takže nebuďtě nervózní a prostě čekejte. Předbíhat vůdce hned v úvodních partiích a za tmy opravdu nemá cenu, pokud trasu perfektně neznáte, ztratíte se, nebo vás bude někdo neustále a nebezpečně předbíhat. Pro někoho, kdo je na Maťáku poprvé, trvá cesta nahoru tak 4 hodiny, stejně tak (možná i déle) může trvat i sestup. Není však výjimkou, když se některé výpravy vrací k chatě až za tmy. Orientace je opravdu špatná a zvláště na zpáteční cestě, kdy jsou vůdci již dávno dole, můžete dost bloudit. Z vrcholu k bivaku Sollway většinu cesty slaňujete ( jsou tam nachystané body, tyče), záleží na podmínkách, ale vzhledem k exponovanosti terénu je to asi lepší. Od Sollway jsou ještě tak jedna dvě délky vhodné na slanění a pak už se dá jakžtakž jít po svých..POZOR, právě v těchto pasážích dochází obvykle k problémům s orientací (zejména v mlze, kdy není vidět dolů k chatě). Snažte se držet nějaké skupinky s vůdcem, nebo prostě vzopomínejte, jak vypadal terén, když jste tudy šli ráno z tmy ;)

Výbava

Nutnou výbavou jsou dobré, pevné pohorky, s ohledem na aktuální podmínky mačky a cepín, helma, čelovka, oblečení do hor, pití (doporučuji cammel bag … ve stěně se láhev z batohu vytahuje dost obtížně), lékarnička, mobil, jednoduché lano 50m (stačí i 30), sedák, několik smycí, slaňovací a jistící pomůcka, karabiny, pár expresek, malý lehký batoh a vrcholová čokoládka. Smyce a pressa možná nepoužijete, pokud jste na tom silově dobře a nebudete cítit potřebu se příliš jistit. Každopádně doporučuji v těch nejnebezpečnějších místech udělat aspoň nějaký provizorní štand a kamaráda zajistit. V rukách pád rozhodně neudržíte.

Počet členů družstva

Doporučuji lézt výhradně ve dvou!! Ve více lidech je postup již příliš pomalý a neohrabaný.

Náročnost

Výstup je pouze pro zkušené vysokohorské turisty a horolezce alespoň se základními znalostmi jištění, slaňování, první pomoci a případné záchrany.

GPS

Trasa, zanesená v přiložené mapě je pouze náčrt. Nedá se použít jako podklad pro GPS. GPS souřadnice úmyslně neudávám, jelikož podle mě jít na Matterhorn podle GPSky není prostě možné.

Poznámka

Veškeré údaje a informace uvedené v tomto článku mají pouze informativní, orientační charakter a autor se zříká jakékoliv odpovědnosti za jejich využití. Jedná se o souhrn mých vlastních poznatků a doporučení z výstupu. Vlastní rozhodnutí jestli jít, nebo ne záleží vždy na aktuálních povětrnostních podmínkých a vaší kondici a schopnostech.

Hodně štěstí při výstupu !!!

Parkování:

Täsch – do Zermattu taxíkem a z Zermattu lanovkou na Schwarzsee

Občerstvení:

Chata Hörnlihütte u nástupu, dál jen kdo si co ponese.

S kočárkem:

ne

Čísla map:

Mapa není potřeba

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

srpen 2011

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 8.65km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (0.20km)
Lyžařská střediska (10.06km)
Lyžařská střediska (10.73km)
Lyžařská střediska (11.46km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK