Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Od Adolf Nossbergerhütte k Lienzerhütte přes Hohe Gradenscharte

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Harald Herzog
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 7.2km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Alpinistický přechod Hohe Gradenscharte po cestě k Lienzerhütte je „alpinistickou“ variantou přechodu přes Niedere Gradenscharte. Přechod pod Weisswandspitzen patří k těm túrám, které jsou krajinářsky velmi hodnotné a rozhodně vás zaujmou.

Přechody Schobergruppe nabízejí nádherné výhledy do dálky a do hloubky. Tak je to i s touto cestou, která je z horolezeckého hlediska trochu náročná, neboť kdo chce stanout na vrcholu, musí strmě nahoru. Příchod k průrvě je v podstatě kamenitá, alpinistická stezka, která zespoda působí nesouvisle. Jestliže ale vidíme kamenou morénu shora, tak kopiíruje tok ledovce, který plyne od Gradenkeesu směrem k Gradensee. V roce 2012 nově upravený přechod s jištěními lanem a karabinami by se mohl, pokud by ležel níže v údolí, označit jako horolezecký výstup B. V alpském terénu se ale tento druh přechodů vyskytuje častěji a proto se hned neoznačuje jako horolezecký výstup. Na stezce samotné se nachází mnoho uvolněného štěrku, musí se proto dávat pozor, kam stoupnout. Sestup je pak méně zajímavý a provádí se rovněž přes naplaveninami zaplněný ledovcový kotel. Ale výhled na Gödidpitze a Grosser Hornkopf s dole ležícím Gradensee se rozhodně vyplatí. Cesta k Lienzerhütte je v horním úseku z části jištěná lanem, a co se týče krajiny je velmi pěkná. Sestup v zelenajícím se Debantalu se stává stále plošším a pak se dojde k Lienzerhütte.

Popis cesty: Z Adolf-Nossberger-Hütte se jde po cestě kolem jezera až k odbočce směr Hohe Gradenscharte. Tam vede tzv. Holländerweg 923 přes dřívější ledovec přes stále se zjemňující štěrk, až k průrvě. Samotná průrva je na cca 150 výškových metrech jištěná lanem. Od průrvy potom visí na skále krátké lano, aby se dal lépe překonat uvolněný štěrk. Pak se jde štěrkem Perschitzkaru až k odbočce ke Lienzerhütte. Pak se pokračuje po Kärntner Grenzweg 918 s nepatrnou ztrátou výšky až k sestupové cestě Nossbergerweg 916. Po ní se na začátku příkře sestupuje až k odbočce na Elberfelderhütte – Lienzerhütte. Potom postupovat po cestě k Liezerhütte.

Začátek túry: Adolf Nossberger Hütte 2.488 m

Cíl túry: Lienzerhütte 1.977 m

Vybavení: Alpinistické vybavení

Bezpečnostní pokyny: Na přechodu Hohe Gradenscharte se nachází hodně uvolněného kamení. Dát pozor na padající kámeny!

Přechod a traverz použít jen za sucha.

Označení cesty: 923, 918, 916

Parkování:

Autobusy Národního parku až k parkovišti Gradental.

Auto: Z Lienzu jet po B 107 přes Winklern až do Grosskircgheimu a pak dále do Putschallu. V něm zahnout mezi kaplí a hostincem doleva a sledovat nápisy k parkovišti Gratental/Nos­sbergerhütte. Na začátku je to ještě asfaltová silnice. Na parkovišti na konci příjezdové cesty je k dispozici asi 40 parkovacích mís­t.

S kočárkem:

ne

Čísla map:
Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Martin Uhlíř
před rokem

Cesta ze sedla směrem k jezeru Gradensee a Adolf Nossberger hutte je pro lidi bez horolezeckých zkušeností a vybavení extrémně náročná. Poslední úsek je cca 15metrový téměř kolmý sráz. Slézt se to za pomoci ukotveného ocelového lana dá, ale kdo má trochu závratě nebo se bojí, bude mít obrovský problém, protože i návrat z tohoto bodu je obtížný.

Tobiáška
před 3 lety

Chceme se také s manžílkem vydat do Alp, ale nejprve si budeme muset asi ve Sportisimo pořídit nějaký ten sportovní batůžek. Koukala jsem se na různé slevové portály a nejvíce mne asi zaujal http://kuponozdroj.cz kuponozdroj. Nevěděla jsem, že se dá tolik procent ušetřit tím, že si dám tu snahu a podívám se po různých slevových portálech. Tak hurá do Rakouska.

Tobiáška
před 3 lety

Chceme se také s manžílkem vydat do Alp, ale nejprve si budeme muset asi ve Sportisimo pořídit nějaký ten sportovní batůžek. Koukala jsem se na různé slevové portály a nejvíce mne asi zaujal http://kuponozdroj.cz kuponozdroj. Nevěděla jsem, že se dá tolik procent ušetřit tím, že si dám tu snahu a podívám se po různých slevových portálech. Tak hurá do Rakouska.

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK