Pěší turistika | Orla Perć
Nejlepším východiskem na hřebenovou tůru zvanou Orla Perć nebo česky Orlí stezka je chata polského svazu turistů Murowaniec (1 500 m). Impozantní budova s metrovými kamennými zdmi má dlouhou historii – otevřena byla v roce 1925 a rekonstrukcí prošla v letech 1950–1951 a poté byla obnovena po požáru v roce 1963. V chatě je restaurace a její ubytovávací kapacita činí 116 lůžek ve dvou až dvanáctilůžkových pokojích. Nocleh si je možné rezervovat na stránkách chaty, vždy si ale ponechávají minimálně 30 lůžek pro ty, kteří v daný den přijdou. Proto doporučuji rezervaci s dostatečným předstihem.
Cesta k chatě z Palenica Białczańska trvá přibližně 3 a půl hodiny. Překoná se necelých 400 výškových metrů. Polské parkoviště ale bývá často velmi brzo zaplněné, naštěstí lze využít druhé parkoviště v Lysé Pol´aně vzdálené cca 1 km.
Chata Murowaniec není jedinou možností, kde se ubytovat při přechodu Orlí stezky. Ve vedlejším údolí se nalézá Schronisko u Przedniho Stawu Polskeho (1 660 m). Tato chata má menší kapacitu, rezervaci lze opět provést na jejích stránkách. Jediný podstatný rozdíl spočívá v počtu možností opuštění hřebenu Orlí stezky ve směru k té či oné chatě. Zatímco k chatě Murowaniec vede celkem 6 chodníků k chatě u Przedniho Stawu Polskeho jen 4 a časový úsek mezi třetí a poslední čtvrtou možností sestupu je 3 a čtvrt hodiny. Je proto potřeba lépe si rozmyslet své silové možnosti a předpověď počasí.
Z chaty Murowaniec vyrážíme brzy ráno chvíli před rozedněním. Cesta po modré značce pomalu stoupá po dlážděném chodníku k plesu zvanému Czarny staw Gąsienicowy, jeho rozloha činí 17,9 ha při délce 665 m a šířce 425 m, dosahuje hloubky 53 metrů. (1 621 m) (30 minut)
Od plesa do sedla Zawrat trvá cesta přibližně hodinu a půl. Jedná se o prudké stoupání, zatím ale nikterak náročný úsek cesty. Až kousek pod sedlem jsou řetězy. Těsně před sedlem míjíme malou sošku – soška Matki Boskiej zde připomíná katolického kněze a profesora z Tarnowa, který v letech 1903–06 vytrasoval Orlą Perć a jehož jméno zní Walenty Gadowski (1861–1956). V sedle Zawrat (2 158 m) začíná Orla Perć. Jedná se o nejnáročnější zajištěnou hřebenovku v celých Tatrách. Přechod je časově velmi náročný kvůli exponovaným úsekům, v sezóně se zde tvoří zástupy lidí, což cestu ještě zpomaluje.
Stezka ze sedla překonává zprvu několik vyvýšenin, prvním vrcholem je Malý Kozí Wierch (2 228 m). Přechází se nakloněné plotny, za sucha naprosto bez problémů. První těžší úsek následuje za vrcholem, jedná se o sestup strmým žlábkem do sedla Zmarzla Przelecz. V sedle hladké skalní plotny a balvan, který je nutno překonat. Jištěno řetězy. Následuje vrchol s ostrým hřebenem – Zmarzla Turnia.
Další velmi exponovaný úsek je přechod sedla Kozia Przelecz (2 137 m). Jedná se o hluboké a úzké sedlo, ve kterém hřeben kříží žlutá značka (sestup jak do doliny Gasienicowy, tak do doliny Pěti polských stavů). Sestup do sedla vede po osmimetrovém žebříku, který končí v půlce skály, kde je třeba chytit se řetězu a sestupovat pomocí vytesaných stupů. Sestup do dolin ze sedla je také jištěn řetězy. (1 hod 10 min)
Následuje strmý exponovaný výstup po řetězech a kovových stupech na Kozie Czuby. Střídají se zde zajištěné a nezajištěné úseky, hloubka napravo i nalevo je úctyhodná. Nedaleko již vidíme nejvyšší vrchol hřebene – Kozi Wierch (2 291 m). Nejprve ale musíme sestoupit do úzkého sedýlka a na vrchol vylézt po skále za pomoci řetězů. Kozi Wierch je nejvyšším vnitrozemským vrcholem Polska (nejvyšší vrcholem jsou Rysy na hranici se Slovenskem). Za hezkého počasí se naskýtají nádherné výhledy na hřeben Vysokých Tater na jihu a jihovýchodě, Belianské Tatry na východě a na Červené vrchy na západě. Z vrcholu se schází traverzem po straně hřebene od údolí Pěti polských stavů do sedla Przełączka nad Buczynową Dolinką (2 225 m). Než dorazíme do sedla míjíme odbočku černé barvy do Doliny Pěti polských stavů (poslední odbočka, další až na konci za 3 a čtvrt hodiny). Z sedla dále klesáme strmým komínem na rozcestí z černou značkou vedoucí do Doliny Gasienicowy. (2 hod 10 min)
Hřeben zde vede přímo od severu k jihu (nikoliv ze západu na východ jako na začátku). Vyskytuje se zde i mnohem více lidí ať už kvůli pokročilejší denní době, či faktu, že cesta je zde již obousměrná. Cesta vede po západním úbočí, překonává úzkou štěrbinu až k dalšímu rozcestí ji většinou jistí řetězy. Zelená značka zde opět sestupuje do doliny Gasienicowy. (25 min)
Následuje přechod Granatů (Zadni, Pośredni , Skrajny). Úsek mezi Zadnym a Pośrednym patří je jeden z těch těžších, silně exponovaných. V jednom sedýlku se překračuje necelý metr široká škvíra, naštěstí za pomoci řetězu. Za Granaty je poslední místo, kde lze hřeben opustit směrem do doliny Gasienicowy. (35 min)
Hřeben se zde opět stáčí, tentokrát zpět na východ. Před námi je necelé 2 hodiny dlouhý úsek bez možnosti předčasného sestupu. Je dobré si proto dobře rozmyslet zda dále pokračovat. Do dalšího sedla je cesta jištěna řetězem, následuje úsek po suťovisku (pozor snadno klouže). Před námi je další žebřík a překonávání vyvýšenin pomocí řetězů a kramlí. Mezi vrcholy Wielka a Mala Buczynova Turnia jsou další prudké výšvihy a sestupy jištěné řetězy. Konec hřebenovky je tvořen dlážděným chodníkem do sedla Krzyzne ( 2 112 m). Odtud již vede jen sestup po žluté do obou zmiňovaných dolin. (1 hod 45 min)
Sestup k chatě Murowaniec trvá další 2 hodiny. Sestup k Przednimu Stawu Polskemu je o něco kratší, jen 1 hod 40 min.
parkoviště v Lysé Pol´aně (Slovensko) nebo na Palenica Białczańska (Polsko) pozn.: za vstup do NP si v Polsku účtují 1,5€ nebo 4 zloté
pleso Czarny Staw Gasienicówy
ne
ne
9 hodin 45 minut
VKÚ Harmanec č.113 Vysoké Tatry
2014
Komentáře k této trase
Trasy a cesty v okolí
V okolí najdete
Webkamery v okolí
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
Tak to je moc fajn, že už někdo má po rekonstrukci. To nás to teprve čeká a máme před sebou ještě hodně moc práce… Třeba na této stránce zde – https://www.agrotex.cz/…u/pro-stavby jsme si ale pořídili hrozně moc fajn geotextilie, které jsou za docela dost dobré peníze, tak jestli to někoho čeká a ví o co jde, tak tento tip určitě ocení
V Orla Perć jsme byli také a velice se nám to tam líbilo… Nechávali jsme se také ubytovat v jednom pensionu nedaleko tohoto krásného a magického místa a tedy bylo to naprosto boží Jinak, probíhala tam v tu dobu taková menší lokální rekonstrukce a ptali jsme se jich, kdo jim to tam navrhoval a odkázali nás na paní z těchto stránek zde – https://hlaskova-design.cz/ … Takže až budeme rekonstruovat i my, tak se ji určitě ozveme…