Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Na Oberwaldhütte z Franz-Josefs-Höhe

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Harald Herzog
Fotografie
Autor: Harald Herzog
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 4.97km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Příchod k Oberwaldhöhe z Franz-Josefs-Hütte je nejkratším příchodem k této chatě. Za, pro turisty zpřístupněnou, cestou začíná kamenná krajina, která ještě před několika lety byla pokryta ledovcem. Krátce nato následuje ledovec pod Burgstalem, který podle roční doby v sobě skrývá své záludnosti. Zatím co po zimě a na jaře jsou trhliny zakryty, tak uprostřed srpna je vidět zrcadlově hladký ledovec s bystřinami. Z hlediska krajiny je při pěkném počasí tento příchod k chatě jedním z nejimpozantněj­ších, protože se traverzuje podél po Pallavicinirinne, Berglerrinne a Mayerlrampe ležící naproti severní straně Glockneru .

Příchod k Oberwalderhütte je při pěkném počasíkrásná túra, která by se ale neměla podceňovat. Téměř rovná cesta Gamsgrubenweg s nejlepším výhledem na Grossglockner a Johannisberg na konci Pasterze je pro turisty velmi dobře vytvořena. Cesta je většinou tři metry široká a pokrytá štěrkem. To se mění u vodopádu, kde cesta a značení mizí. Zde je potřeba alpinistického umění vyhledat cestu, protože každý rok je to jinak. Může tam místy ležet sníh nebo zbytky sněhu, nebo taky ne. Právě na začátku ledovce je tato cesta ideální k nacvičení pohybu vpřed na zledovatělém povrchu, protože se na tomto krátkém úseku cesty vyskytují všechny zvláštnosti. Tak se například musí vstoupit na ledovec na správném místě, ne na podmáčeném místě, nýbrž tam, kde se dá dobře stát. Také nepatrný sklon na začátku umožňuje snadné nacvičení chůze s mačkami a cepínem.

Harold Hezog: „I když cesta vede přes ledovec jen krátce, používat mačky a vybavení na ledovec! Při špatném počasí se raději vrátit."

Popis cesty

Z Franz-Josefs-Höhe se jde nahoru po téměř rovné Gamsgrubenweg s mnoha tunely podél Pasterze. Za posledním tunelem se po levé straně objevuje Hofmannshütte, která zřetelně ukazuje kus alpské historie, a také to, že až do této výšky kdysi sahal ledovec. Jde se až na konec Gamsgrubenwegu. Zde se nachází vydlážděná vyhlídka se všemi informacemi o ledovci a okolní přírodě. Odtud se volí cesta v závislosti na roční době přímo k již viděné Oberwalderhütte. Zimní cesta vede pravým obloukem na Burgstall a tím se vyhýbá prudké stěně, kterou vede značená letní cesta. Je třeba dát pozor na okraj rokle.

Začátek túry: Franz-Josefs-Höhe 2.369 m

Cíl túry: Oberwalderhütte 2.973 m

Nejlepší období: červenec, srpen

Vybavení: Vybavení pro vysokohorské túry

Bezpečnostní předpisy: Pro ledovec jsou nezbytná stoupací železa (mačky) a vysokohorské vybavení. K lepší orientaci při špatném počasí pomáhá na téměř rovném ledovci GPS.

Parkování:

Příjezd

Post Bus: Zastávka Glossglockner Franz-Josefs-Höhe Autobus národního parku: www.nationalpark-hohentauern.at/wanderbus Glockner autobus: www.grossglockner.at

Od severu: Z Zell am See přes Fusch ke Glocknerhochal­penstrasse; mýt­né.

Od jihu: Z Lienzu přes Heiligenblut k Glocknerhochal­penstrasse; mýt­né.

Poplatek za parkovací dům na Franz-Josefs-Höhe je už zaplacen v silničním mýtném.

Občerstvení:

Chata Oberwaldhütte

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

3:00 – 5:00 h

Čísla map:

Informační materiál Mapa Alpenvereinu 40: Glocknergruppe 1 : 25.000. Literatura Průvodce Alpenvereinu Glocknergruppe od Willi Enda 11. vydání, 2011, Bergverlag Rother;

Odkazy:

www.grossglockner.at podává informace o Hochalpenstrasse.

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 12.33km
Pěší turistika, délka 11.11km
Via ferrata, délka 9.61km
Via ferrata, délka 11.01km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK