Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Ostrý Roháč

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Filip Seitl
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 18.37km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Ze Zverovky vyrazíme po žluté značce vedoucí po asfaltce Látanou dolinou. Na rozdíl od Roháčské doliny není tak frekventovaná. Po levé ruce máme vápencový masiv Osobité, tvořící osamělou dominantu západní části Tater. Cesta pomalu stoupá, asfaltka končí asi ve dvou třetinách doliny. V Zadné Látané se cesta rozdvojuje, doleva po zelené na Lúčnou, doprava po žluté do sedla Zábrať. Do něj stezka stoupá v serpentinách, ze sedla (1 656 m) se naskýtá výhled na celý hřeben Roháčů. Na jih pod námi vidíme Ťatliakovu chatu a jezero, ke které lze odtud sestoupit po zelené. My ale pokračujeme dále po žluté po hřebenu na Rákoň (1 876 m). Odtud pokračujeme na další vrch Volovec (2 063 m), tato část hřebene tvoří hranici mezi Slovenskem a Polskem. (3 hod 10 min)

Zde na Volovci se setkává hřeben Roháčů s hřebenem Liptovských Tater. Na východě můžeme za dobrého počasí spatřit Bystrou – nejvyšší vrchol Západných Tater, a dále vrcholy Vysokých Tater. Na jih stezka klesá do Jamnického sedla, nad nímž se zvedá majestátný dvojvrchol Ostrý Roháč, který dává jméno celé této části Tater. Vydáme se tedy po červené tímto směrem, z Jamnického sedla klesá další stezka kolem Jamnických ples do Jamnické doliny. My ale stoupáme na Ostrý Roháč. Vrcholová část je velmi exponovaná a zajištěna řetězy. Jedná se o jeden z nejtěžších jištěných úseků turistických cest v celé slovenské části Tater. Po pravé i levé straně zde spadá sráz hluboko dolů. Samotný vrchol je 2 087 m vysoký. Cesta dále klesá, aby vzápětí mohla vystoupat na Plačlivé (2 125 m). Odtud na jih klesá stezka do Žiarského sedla a k Žiarské chatě. Na západ klesá druhá do Smutného sedla (1 962 m). Sejdeme po druhé zmíněné stezce a potom ze sedla po modré scházíme na sever do Smutné doliny. Na jih vede modrá značka k Žiarské chatě. (2 hod 45 min)

Stezka Smutnou dolinou klesá nejprve prudce v serpentinách šotolinou. Potom již mírněji po kamenitém chodníku až k Ťatliakově chatě. Zde přijde vhod malé občerstvení a možnost k odpočinku. (1 hod 30 min)

Od Ťatliakovy chaty dojdeme po asfaltové cestě zpět až na Zverovku. (1 hod 30 min)

Parkování:

parkoviště na Zverovce

Občerstvení:

Ťatliakova chata

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

8 hod 55 min

Čísla map:

VKÚ Harmanec č. 112, Západné Tatry, Roháče

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2008

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Běžecké lyžování, délka 5.6km
Pěší turistika, délka 13.65km
Pěší turistika, délka 12.82km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (17.81km)
Lyžařská střediska (19.68km)
Lyžařská střediska (19.91km)
Horské chaty (21.19km)
Lyžařská střediska (22.37km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK