Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Belianske Tatry - přechod

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Filip Seitl
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 23km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Belianske Tatry jsou nejvýchodnějších částí Tater. Na rozdíl od zbytku pohoří jsou tvořeny převážně vápencem a břidlicemi. Vyskytují se tu četné krasové jevy – veřejnosti je přístupná pouze Belianska jeskyně. Celý hřeben Belianských Tater je chráněn jako národní přírodní rezervace a nevedou zde, krom okrajových částí a naučné stezky Monkova dolina – Kopské sedlo, žádné značené trasy. Vyskytuje se zde v širokém zastoupení vzácná vápencová flóra. Na rozdíl od zbytku Vysokých Tater se tu nevyskytují žádná plesa ani vodopády.

Co se týká přechodu Belianských Tater po již zmíněné naučné stezce, nedá se zde vykonat žádný rozumný okruh. Proto jsme se rozhodli vyrazit z Tatranské Lomnice autobusem do Ždiaru (vesnice na sever od Belianských Tater, 896 m). Autobus jezdí, aspoň v turistické sezoně, dosti často, a je v této části velmi příhodným dopravním prostředkem. Ve Ždiaru vysedáme u lyžařského areálu a po zelené přicházíme na začátek naučné stezky.

Naučná stezka stoupá Monkovou dolinou do Širokého sedla (1825,5 m). Cestou můžeme obdivovat bujnou vegetaci a celou řadu květin. Široké sedlo je též nejvyšším bodem naší cesty. Po pravé ruce se nachází Ždiarska vidla a za ní nejvyšší vrchol Belianskych Tater – Havran (2151,5 m). Cesta dále vede téměř po rovině do Kopského sedla (1750 m). Kopské sedlo odděluje dvě doliny – Predné a Zadné Meďodoly. V dřívějších dobách se zde těžila měď. (3 hod 25 min)

Z Kopského sedla pokračujeme po modré značce k Velkemu Bielemu plesu. Odtud je možno pokračovat Dolinou Kežmarskej Bielej vody přímo do Tatranského Matliare. Když je ale pěkný den, tak proč si cestu tímto zkracovat, když se můžeme po zelené vydat k horské chatě Plesnivec, jediné v této části Tater. Stezka pomalu klesá, jsou zde nádherné výhledy jak na Belianske Tatry, tak i na Vysoké Tatry. Vidět je Jahňačí, Lomnický, Kežmarský štít a mnohé jiné. To, že jsme se přiblížily k chatě Plesnivec poznáme tak, že cesta začne v serpentinách prudčeji klesat. Za chvíli stojíme před chatou u východního okraje pohoří. Občerstvíme se a nabereme síly na další klesání. Nyní jsme 1290 metrů nad mořem. (1 hod 45 min)

Od chaty Plesnivec jdeme dále po žluté dolino Siedmich Prameňov. Na rozcestí se vydáme po modré směr Kežmarské Žlaby (920 m). (2 hod 30 m)

V Kežmarských Žlabech můžeme sednout na autobus a svést se. Nebo asi 2 km do Tatranských Matliare ujdeme pěšky podél silnice. Do Tatranské Lomnice je to potom další kilometr a půl, můžeme ale jít již po značeném turistickém chodníku.

Parkování:

ne

Možnost koupání:

ne

Občerstvení:

Chata Plesnivec

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

9 hodin

Čísla map:

VKÚ Harmanec č.113 Vysoké Tatry

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Běžecké lyžování, délka 5.6km
Pěší turistika, délka 20.14km
Pěší turistika, délka 17.81km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Horské chaty (5.94km)
Horské chaty (7.27km)
Lyžařská střediska (7.66km)
Lyžařská střediska (7.66km)
Lyžařská střediska (9.17km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK