Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Studené doliny

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Filip Seitl
Fotografie
Malá studená dolina
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 16.6km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Malá a Velká studená dolina patří mezi nejkrásnější doliny ve Vysokých Tatrách. V letních měsících se jedná o velmi frekventovaná místa, ať už kvůli snadné dostupnosti, či vícenásobné možnosti odpočinku a občerstvení na místních chatách.

Výchozím bodem je městečko Starý Smokovec, kde můžete nechat auto, popřípadě dojet sem vlakem nebo autobusem. Využitím pozemní lanovky na Hrebienok můžete ušetřit své síly hned na začátku (převýšení 275 m, 45 min chůze tam, 30 min opačným směrem).

Z Hrebienku (1285 m) po zelené kolem Bilikovy chaty a Vodopádů studeného potoka k Reinerově chatě. Studený potok zde vytváří kaskádu vodopádů (odzdola: Dlhý, Velký, Malý, Obrovský). (25 min)

Od Reinerovy chaty stoupá stezka kolem posledního z vodopádů – Obrovského vodopádu, k Zamkovského chatě (1475 m). Zde se zelená značka odpojí od červené tatranské magistrály a zamíří do 4,5 km dlouhé Malé Studené doliny, kterou protéká Malý Studený potok. (30 min)

Stoupáme Malou Studenou dolinou, tu na východě (po naší pravé straně) ohraničuje Lomnický hřeben a ze západu ji od Velké Studené doliny odděluje Prostredný hřeben. Za 2 hodiny nastoupáme skoro 600 výškových metrů, než se ocitneme u Téryho chaty (2015 m), kde si můžeme koupit nějaké to občerstvení. (2 hod)

Kolem Pěti Spišských ples dojdeme na rozcestí zelené a žluté značky. My budeme dále pokračovat po žluté přes Priečne sedlo do Velké Studené doliny. Druhá jmenovaná stezka by nás zavedla přes sedlo Sedielko do Javorové doliny končící v Tatranské Javorině na hranicích s Polskem. Posilněni po odpočinku u Téryho chaty zahájíme prudké stoupání do Priečneho sedla (2352,3 m), nejvyššího bodu naší trasy. V jeho vrcholových pasážích si pomůžeme řetězy, ty pak potkáme i na začátku sestupu do Velké Studené doliny. (1 hod 30 min)

Kolem Strelecké veži (po naší levé straně) a Sivých ples (napravo) sestoupáme ke Zbojnické chatě (1960 m). Pod chatou se nachází Dlhé pleso a další malinká plesa najdeme nad i dále pod chatou. (1 hod 30 min)

Od Zbojnické chaty odcházíme po modré dolů Velkou Studenou doliny. Po pár set metrech narazíme na poslední řetězy na naší trase. Tyto řetězy jsou tu hlavně kvůli potůčku, který teče okolo a kámen je zde tedy často mokrý a kluzký. Kolem Velkého Studeného potoka sestoupáme zpět k Rainerově chatě (1285 m). (1 hod 55 min)

Od Rainerovy chaty dorazíme za 20 min na Hrebienok, kde se můžeme rozhodnout zda se vydáme do Smokovce pěšky nebo opět využijeme pozemní lanovku.

Parkování:

Ve Starém Smokovci je celá řada (placených) parkovišť.

Možnost koupání:

Otužilci mohou využít plesa (např. Pět Spišských ples)

Občerstvení:

Občerstvit se lze na Hrebienku, Rainerově chatě, Zamkovského chatě, Téryho chatě nebo Zbojnícke chatě

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

8 hodin 10 minut

Čísla map:

VKÚ Harmanec č.113 Vysoké Tatry

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2010

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Běžecké lyžování, délka 5.6km
Pěší turistika, délka 5.95km
Pěší turistika, délka 6.76km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (1.24km)
Lyžařská střediska (2.11km)
Lyžařská střediska (2.11km)
Horské chaty (2.43km)
Horské chaty (2.85km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK