Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Stanskogel (2757 m. n. m.), výrazný vyhlídkový vrchol v Lechtálských Alpách

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Stanskogel z vystupove cesty
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 13.07km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Stanskogel (2757 m. n. m.) je nejvyšší vrchol Stanskogelgruppe v západní části Lechtálských Alp. Je to výrazný vrchol na hlavním hřebeni z kterého je pěkný výhled na Lechtálské a Allgäuské Alpy a na pohoří Verwall.

Ze Sant Antonu am Arlberg se vyvezeme lanovkou na Kapall. (Lanovka se dá vynechat, ale v tomto případě musíme počítat, že trasa bude delší asi o 2 hod směrem nahoru a 1:15 hod dolu.) Z horní stanice se vybereme přímo směrem k horskému hřebeni. Zakrátko přijdeme na rozbočku, kde zabočíme doprava směrem k Leutkircher Hütte. (Směrem rovně bychom vyšlapali na souběžnou alternativní stezku vedenou ve svahu o skoro 100 výškových metrů výše.) Po travnatém, později suťovém svahu dojdeme prakticky po vrstevnici, jenom na konci traverzem nahoru na další rozbočku se zmiňovanou alternativní stezkou. Pokračujeme dál jenom mírně se odchylujíc od vrstevnice až na rozbočku se stezkou od Stuttgarter Hütte. Stále rovně přes sedýlko Almajurjoch (2237 m. n. m.) až na chatu Leutkircher Hütte (2251 m. n. m.). Cesta od lanovky k chatě trvá pohodlnou chůzí asi 1,5 hod.

Od chaty pokračujeme dále směrem na Kaiserjochhaus a Stanskogel. Nejdříve chvíli stoupáme na sedlo Winterjöchl, odkud zase sklesáme až k odbočce na vrchol Hirschpleiskopf (i na Stanskogel). My půjdeme ještě dál ve svahu uvedeného vrcholu až k další odbočce na Stanskogel, kam dorazíme za asi 1 hod od chaty. Tady zabočíme vlevo a serpentinami vystoupáme ke stezce od Hirschpleiskopfu. Dáme se zase vpravo a střídavě traverzem pod hřebenem, po jedné i druhé straně obcházejíc hřebenové skály, ke konci většinou po cestě v suti se dostaneme až na vrchol. Od chaty sem je to asi 1 hod cesty.

Z vrcholu, ale prakticky po celé cestě jsou nádherné výhledy na pohoří Verwall a na blízké divoké vrcholy bizarných tvarů Lechtálských Alp. Z vrcholu máme výhled i na Allgäuské Alpy. Viz obrázky ve fotogalerii.

Zpáteční cesta je stejná až k první odbočce, kde půjdeme rovně přes vrchol Hirschpleiskopf (2546 m. n. m.) a z něj serpentinami sejdeme zpátky na stezku k Leutkircherhütte a dál k lanovce nebo přímo dolu do Sant Antonu.

Alternativně je možné se vrátit na odbočku, kde jsme opustili cestu na Kaserjochhaus a pokračovat dál na tuto chatu. Z odbočky je to na chatu asi 1,5 hod. Z Kaiserjochhausu můžeme za asi 2 hod sejít do Pettneu am Arlberg.

Popisovaná trasa je poměrně jednoduchá, bez vysloveně těžkých úseků, s použitím lanovky ani převýšení není velké, je proto vhodná i pro děti školního věku. Musí však být zvyklé na chození po suti i kamenech a nesmí trpět závratí.

Parkování:

St. Anton am Arlberg, u lanovky

Občerstvení:

Leutkircher Hütte, Kapallstub'n

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

6,5 hod

Čísla map:

AV 3/2 Lechtaler Alpen, Arlberggebiet (Weg) 1:25000 – končí kousek před Stanskogelem

AV 3/3 Lechtaler Alpen, Parseierspitze (Weg) 1:25000 – jenom konec cesty se Stanskogelem (a alternativa dále na Kaiserjochchaus)

Kompass Nr. 33 Arlberg – Verwallgruppe 1:50000

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

srpen 2006

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (1.02km)
chaty Alpenverein (1.11km)
chaty Alpenverein (2.97km)
chaty Alpenverein (3.53km)
Lyžařská střediska (3.68km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK