Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Grossglockner - Stüdlgrat

Velikost písma: A A A Tisk Autor: radek hess
Fotografie
Stüdlgrat
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 11.11km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Popis trasy:

Výstup na nejvyšší horu Rakouska po jihozápadním hřebeni Stüdlgrat je opravdovým horolezeckým počinem. Hřeben je velmi vzdušný a nejtěžší místa lezeme v obtížnosti 3/3+.
Výstup je nejlépe začít od chaty Stüdlhütte, odkud nastoupíme na ledovec Teischnitzkees. Po ledovci je cesta k nástupu rychlejší a snadnější oproti možné variantě po hřebeni Luisengrat (skalnatý hřeben navazující na Stüdlgrat táhnoucí se v podstatě již od Stüdlhütte). Nástup se nachází několik desítek metrů za Luisenscharte (cca ve 3220 m) a má dvě varianty: pravou – přímo hřebenem za 3 a levou – přes kamenné bloky za 1 (též zvaná Peterstiege). Obě se potkávají u dobře zajištěného žlabu (2+) za nímž se držíme spíše vlevo od hřebene (1–2) ve stinné části. Přes kamenný blok se vyšvihneme zpět na hřeben (2) a jsme u Frühstückplatzu. Za ním nalezeme do prvního těžšího koutu (3) a poté zprava obejdeme „Kazatelnu“ (3). Pokračujeme těsně pod hřebenem (2) až pod plotnu s ocelovým lanem (3/A0). Celý úsek k této plotně je osazen borháky. Věž nad plotnou obcházíme zleva a dostáváme se do druhé poloviny výstupu. Po oblezení několika věžiček (2/2+) po vzdušném hřebínku (na začátku léta firnový) nalezeme zleva výšvihem přes kolmý stupeň do další plotny, která se strmě uklání k východu a bývá označována jako nejtěžší místo (3). Za ní však následuje další špek v podobě skalního stupně a následného traverzu, místo je zde však velice dobře odjištěno fixním lanem a následný traverz je vlastně jakási via-ferata v obtížnosti D. Další postup je veden v levé části hřebene odkud je již dobře vidět vrcholový kříž. Po návratu zpět na hřeben následuje rampa (2+) za níž se hřeben narovná a v 1–2 terénu dosáhneme vrcholu.
Sestup vedeme po tzv. normální cestě přes Kleineglockner, chatu Erzherzog Johann hütte a ledovec Ködnitzkees ke Stüdlhütte (popsáno ZDE)

Vybavení: sedací (+ prsní) úvazek, lano 30m, 5ks expresek, 3ks HMS, jistítko, přilba, kompletní ledovcová výbava pro sestup (mačky, cepín, šroub, smyce, .. ).

Parkování:

Bezplatné parkoviště u Lucknerhausu na konci placené (10EUR) silnice Kaiser Glocknerstrasse z Kalsu.

Možnost koupání:

Ködnitzbach u parkoviště a sprcha na Stüdlhütte (4EUR)

Občerstvení:
S kočárkem:

ne

Celkový čas:

Parkoviště – Stüdlhütte … 2,5h
Stüdlhütte – Grossglockner … 4,5 – 7h
Grossglockner – Erz. Johann hütte … 1h
Erz. Johann hütte – Stüdlhütte … 1h
Stüdlhütte – Parkoviště … 2h

Časy jsou orientační, záleží vždy na dané situaci, počtu lidí, počasí a hlavně na kondici a zkušenostech.

Čísla map:
Odkazy:

Topo a popis v němčině – ZDE

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

4.8.2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 12.33km
Pěší turistika, délka 4.97km
Skialpy, délka 9.17km
Via ferrata, délka 9.61km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Vrchol (0.10km)
Vrchol (0.10km)
Vrchol (0.16km)
chaty Alpenverein (0.51km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK