Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Muttler (3293 m n. m), nejvyšší hora Samnaungruppe s úchvatným výhledem

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Pohled na Muttler ze sestupové cesty, ze Schwarzwandu
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 12.67km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Výstup na tento v okolí nejvyšší vrchol, který je zcela bez ledovce není technicky náročný, nejsou na něm žádné lezecké úseky a ani délkou není nijak výjimečný. Celá trasa je dobře značena, na křižovatkách jsou rozbočky. Přesto je to výstup namáhavý a náročný kvůli strmému výstupu ve velice nepříjemné břidlicové suti, která je na některých místech velice náchylná k ujíždění pod nohama a na závěrečném úseku i po větších břidlicových plotnách, které mohou být za vlhkého počasí velice kluzké. Kvůli vysoké nadmořské výšce a severní orientaci navíc může povrch při ochlazení snadno namrznout. Nezapomeňme ani na to, že značná část cesty vede po hřebeni bez možnosti únikové cesty, kde by případná bouře byla velice nebezpečná. Proto doporučuji trasu absolvovat pouze za dobrého, suchého počasí.

Odměnou za namáhavý výstup však bude opravdu dech beroucí výhled na všechny strany, poněvadž Muttler ční nad všemi ostatními vrcholy v okolí.

Cestu začneme na parkovišti za obcí Samnaun. Dostaneme se tam odbočením uprostřed obce směrem k údolí. Toto parkoviště je méně používané a pro nás taky výhodnější jako hlavní odstavné parkoviště obce a začíná u něj turistická značka na Muttler.

Zpočátku vede značka 25 –30 min po zpevněné cestě pro auta až k soukromé chatě. Nezapomeňte si po asi 10-ti minutách od parkoviště všimnout malou vílu na skále vedle silnice – asi chrání kroky milovníků hor, rozhodně dobře naladí na další cestu!

Od chaty pokračujeme zřetelnou pěšinou v travnatém svahu, prozatím více-méně po vrstevnici nebo pouze mírně stoupajíc podél údolí. Po dalších 50-ti minutách dojdeme na rozbočku, kde zabočíme do svahu směrem na Rossbodenjoch a začínáme stoupat a být strmější. Začínáme stoupat a svah se čím dál tím více stává kamenitým. Vpravo od sebe už máme široký konec údolí, prakticky bez vegetace. Před sebou vidíme sedlo, ze kterého budeme stoupat na Muttler. Sedlo se stále více přibližuje, ale když se už zdá, že nás cesta k němu už za pár minut dovede, najednou značka zatáčí vlevo. (Zde mnoho turistů pokračuje rovně na sedlo neznačenou pěšinou.) Po asi půlhodince od rozbočky dojdeme k zajímavému do červena zbarvenému jezeru (prý v srpnu bývá zakryté kvetoucími květy), k Roten Seeli (2575 m n. m.). Kousek nad jezerem je další rozbočka, kde pokračujeme k sedlu Rossbodenjoch.

Od rozbočky nad jezerem jsme za 15 – 20 minut (od parkoviště celkem za asi 2:15 hod) v sedle Rossbodenjoch. Ze sedla už vidíme prakticky celou další výstupovou cestu až na vrchol. Chvíli ještě půjdeme pevnou stezkou po hřebeni, krátce traverzujeme svah vršku nad sedlem a poté už serpentinami v břidlicové suti nahoru až na vrchol. Cesta vede strmě nahoru, později se stává stále strmější a strmější. Suť je na některých místech „pohyblivá“, je třeba dávat si dobrý pozor na své kroky a najít tu správnou cestu. Vrcholový výstup je rozhodně vhodné absolvovat v botách s dobrou podrážkou, je třeba mít jistý krok a vědět korigovat případná uklouznutí!. Ze sedla trvá na vrchol asi 1:30 hod.

Z vrcholu je za dobrého počasí nádherný, nerušený kruhový výhled na všechny strany – můžeme si prohlédnout Ötztálské Alpy, Ortler, Berninu, Silvrettu, Verwall, Samnaungruppe, částečně Lechtálské Alpy i další pohoří. V předchozích letech se turisté stěžovali na nevhodně umístěnou ohyzdnou anténu na vrcholu, ta je už naštěstí odstraněna a nebrání výhledu.

Zpáteční cesta je stejná až k rozbočce nad jezerem Roten Seeli, kde se dáme vpravo směrem k Schwarzwand/Sam­naun. K této rozbočce dojdeme z vrcholu za asi 1:40 hod. Cesta vede travnatou pěšinou, zčásti mezi malými skalnatými vršky připomínajícími zříceninu. Poslední úsek je svahem strmě dolů po četných serpentinách až skoro k začátku zpevněné cesty u soukromé chaty, kde se za 1:10 napojíme na výstupovou trasu a za další 20 –25 min jsme u parkoviště u výchozího bodu trasy.

Několik upozornění:

  1. Na mapě Kompassu je popisovaná trasa z Rossbodenjochu zakreslena pouze jako neznačená pěšinka a výstupová cesta vede rovně po údolí na jiné sedlo a výstup z druhé straně Muttleru. Ve skutečnosti je „normálka“ – a velice dobře značená – zde popisovaná trasa! Navíc podle zkušeností jiných turistů je v mapě značená trasa (která se občas používá jako sestupová) velice špatně značena, občas se cesta ztrácí a jsou na ní i těžší, lezecké úseky, proto se pro běžné turisty nedoporučuje!!!
  2. Absolvovat tento výlet bez auta je obtížné – autobus do Samnaunu jezdí pouze z rakouských obcí Spiss, resp. Pfunds. Pokud bychom chtěli přijít veřejnou dopravou z větší dálky, není šance celý výstup stihnout za jeden den a muselo by se v Samnaunu přenocovat. To samé platí při přístupu lanovkami z obce Ischgl z Paznauntalu.

Na druhé straně obě přístupové silnice do Samnaunu vyžadují zkušenosti s řízením na úzkých a strmých horských silnicích a jízdou v serpentinách (silnice ze Spissu na rakouské straně údolí), resp. nepřehledných a neosvětlených úzkých tunelech (silnice na švýcarské straně údolí), kde není možné se protijedoucímu autu vyhnout. Je dobré počítat s časovou rezervou oproti časům jízdy vypočítaných navigací nebo plánovači tras na počítači. Rozhodně návštěvu Samnaunu autem nedoporučuji „svátečným“ řidičům bez uvedených zkušeností!

  1. Nás (a podle zjištění nejenom nás :-)) u rozbočky nad jezerem Roten Seelio „navštívilo“ velké stádo koz, které se v okolí volně pase – najednou se jich zpoza obzoru vynořilo víc jak 50 a doslova nás obklíčily a „zkontrolovaly“ z bezprostřední blízkosti. Tyto kozy nejsou agresivní a nebezpečné, zato hodně zvědavé a dotěrné a velice rádi doprovázejí lidi (jinak řečeno, nenechají se jednoduše odehnat), co může některým lidem být hodně nepříjemné. Platí na ně (alespoň v našem případě) silný rozhodný, klidný hlas, případně bouchání tur. hůlek o sebe, v nejhorším hůlkami jemně (!) poklepat po zadku vůdčí kozy (a kozla).

Doporučení:

V Samnauně je bezcelní zóna, kde se prý velice výhodně dá nakoupit některé zboží (šperky, hodinky, kosmetika, švýcarská čokoláda, benzín, atd.). Rozhodně se oplatí před návratem natankovat benzín do auta. V čase naši návštěvy (1. 8. 2013) byla cena Naturalu 1,20 EUR/l, co znamenalo úsporu min. 0,25 EUR na litr.

Parkování:

Samnaun

Občerstvení:

není, na začátku a na konci v Samnauně

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

7:15 – 7:30 hod

Čísla map:

Alpenverein tuto oblast žádnou mapou nepokrývá

Kompass Wanderkarte 42: Landeck – Nauders – Samnaungruppe, 1:50 000

Mapa (Kompass 1:50 000) přidaná k průvodci „Hiking Guide Silvretta, Samnaun, Verwall Hiking Arena“ – k dostání zdarma (většinou na vyžádání) v každém informačním středisku v Paznauntale (See, Kappl, Ischgl, Galtür) – je to stejná mapa jako předchozí, ale pokrývá i Verwall a Silvrettu.

Odkazy:

Panorama z Muttleru s popisky vrcholů na alpen-panoramen.de v částech (chybí severný pohled – Verwall, Lechtálské Alpy a Samnaungruppe – viz fotogalerie bez popisů):

http://www.alpen-panoramen.de/viewer.php?…

http://www.alpen-panoramen.de/viewer.php?…

http://www.alpen-panoramen.de/viewer.php?…

http://www.alpen-panoramen.de/viewer.php?…

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

1.8.2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Dušan
před 3 lety

CO je za nesmyl ten text níže? Soukromá reklama na aktik ?!? Jak to souvisí se švýcarskými hodinkami Omega, Rolex? :-)

Ivulí
před 3 lety

V Samnauně jsme byli také, ale že bychom si tam chtěli pořizovat nějaké ty šperky, to se nám moc nechtělo… Ono totiž pořizovat nějaké předražené cetky nemá úplně smysl :-) Když už si pořizujeme za těch pár let nějaké šperky, tak jedině z těchto stránek zde https://www.antikart.cz … Tak mrkněte :-)

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (0.17km)
Vrchol (2.96km)
Vrchol (3.16km)
Vrchol (3.69km)
Lyžařská střediska (5.77km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK