Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Z Kapplu za nádhernými rozhledy na Hoher Riffler (3168 m n. m.) v pohoří Verwall s odbočkou na Kleiner Riffler (3014 m n. m.)

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Masiv Hoher Riffleru a Blankahornu při pohledu z Rifflerwegu
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 16.3km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Popis trasy:

Hoher Riffler (3168 m n. m.) se řadí k nejvýraznějším vrcholům celého širokého okolí. Zároveň se jedná o nejvyšší vrchol pohoří Verwall. Masiv Hoher Riffleru a nižšího Blankahornu je natolik výrazný, že snad z každého pohledu působí jako dominantní a nejvyšší vrchol. Platí to i při pohledu z mnohem vyšších vrcholů – ať už z Muttleru (3294 m n. m.) v Samnaungruppe, Dahmannspitze (3401 m n. m.) či z Glockturmu (3355 m n. m.) v Ötztalských Alpách. O majestátnosti tohoto vrcholu vypovídá i obdivuhodná prominence 1326 m, přičemž vzdálenost nejbližšího vyššího bodu (dominance), jímž je Stammerspitze (3254 m n. m.) v Samnaungruppe, je 23,8 km.

Z Kapplu se vydáme kabinkovou lanovkou Diasbahn k Alpengasthofu Dias (1863 m n. m.). Odtud se vyvezeme dále, pokud máme štěstí, sedačkovou lanovkou Alblift až do výšky kolem 2300 m n. m. Tato lanovka však jezdí pouze v neděli za hezkého počasí od 9:00 do 12:00 (stav v červenci 2013). Pokud si vybereme k této náročné túře jiný den, musíme ke svému výletu připočítat další cca hodinu a cca 450 metrů převýšení navíc.

Od horní stanice lanovky Alblift se vydáme vpravo a za chvíli odbočíme ve směru šipky po Kielerwegu směrem na Schmalzgruben­scharte. Nenechte se uklidnit zde uvedenou šipkou ukazující na Edmund-Graf-Hütte, kde je uveden čas 2 hodiny. Cesta na chatu ve skutečnosti trvá 2,5 nebo spíše až 3 hodiny. (Pokud se necháte časem označeným na šipce zmást, zajisté vás potěší, když za téměř půl hodiny dojdete k šipce s nápisem „Edmund Graf Hütte 2 1/2 h :-))

Spolu s dalšími, kteří použili lanovkou Alblift, traverzujeme příjemnou pěšinkou svah. Po necelé půlhodině přijdeme k rozcestí s již vzpomínanou šipkou na Edmund Graf Hütte a s odbočkou k Alpengasthofu Dias. Charakter cesty se příliš nemění, mírně stoupáme, až zabočíme do nepatrné doliny. Tou ještě kousek mírně stoupáme a před sebou již vidíme náš nejbližší cíl, sedlo Schmalzgruben­scharte (2697 m n. m.). Než do něho vystoupáme, musíme zdolat ještě mnoho serpentin v travnatém svahu. Ze sedla se nám otevřou poměrně široké výhledy na okolní krajinu. Cesta od lanovky do sedla nám zabere cca 1 1/4 až 1 3/4 hod.

Poté, co si vychutnáme výhledy, pokračujeme ze sedla dále po Rifflerweg směrem na Edmund Graf Hütte. Nejprve mírně klesáme a při tom traverzujeme svahy vrcholů Schmalzgrubenkopf a Weisskogel. Projdeme kolem jezera Schmalzgrubensee a dojdeme až nad skalní sráz, z něhož poprvé spatříme chatu Edmund-Graf-Hütte. Nachází se ještě dobrých 200 výškových metrů pod námi. Tuto výšku překonáme nejprve prudkým klesáním po skalním prahu, z něhož se nám nabízí pěkné pohledy do kaňonu místní bystřiny. Pod prahem sklesáme ještě zbývající výškové metry pomocí serpentin v travnatém svahu a dostaneme se k chatě Edmund Graf Hütte (2408 m n. m.). Cesta ze sedla k chatě trvá cca 1 až 1 1/4 hod. U chaty se nachází kaplička a jezírko, je zde rovněž možnost napustit si pitnou vodu v napajedle před chatou.

Od chaty se vydáme směrem na Hoher Riffler zprvu po stezce klikatící se v trávě, na některých místech není lehké určit, kterou pěšinkou vede značená cesta, obecný směr je však zřejmý. Po cca 30 minutách se dostaneme na travnatý krajinný stupeň a vidíme další cestu, která nás čeká nahoru. Nejprve traverzujeme svah vpravo a přelézáme přes mnohé kameny různých velikostí. Pozor: na těchto místech se můžou nacházet sněhová pole, kde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti!

Poté vstoupíme do širokého suťového žlabu a strmými, krátkými serpentinami v suti rychle nabíráme další výškové metry. Ve vrchní části se na jednom místě charakter cesty zcela náhle na chvíli změní – kus musíme přelézt po řetězech po skále. Jedná se však o jednoduché lezení, které je po mnoha minutách strávených v suti rozhodně vítanou změnou. Po tomto úseku nás překvapí mnohem delší a méně stoupající serpentiny, kterými vyjdeme posledních pár výškových metrů do sedla (cca 2990 m n. m.) mezi Hoher Rifflerem a Kleiner Rifflerem, který jsme na rozdíl od jeho vyššího souseda viděli téměř celou dobu výstupu před sebou.

Ze sedla již konečně poprvé za celý výstup od chaty uvidíme samotný masiv vrcholu Hoher Riffleru (ne však celý vrchol, pokud bychom chtěli vidět vrchol, musíme sejít z turistické stezky kousek doleva směrem na Kleiner Riffler). Cesta ze sedla se velmi podobá výstupu žlabem – jsou zde převážně serpentiny v suti. Na protějším masivu Blankahornu (3129 m n. m.) můžeme pozorovat, jak nabíráme výškové metry. Po celou cestu nevidíme nic, co by nám ukazovalo, kde přesně se vrchol nachází. Najednou však před sebou uvidíme několik skal a za nimi kříž. Tyto skály jsou na jižním vrcholu Hoher Riffleru (3168 m n. m.), který je nižším z obou vrcholů. Kříž s hlavním, o dva metry vyšším, vrcholem od nás dělí přes deset metrů hluboká propast, přelezení na hlavní vrchol propastí si však již vyžaduje zkušenosti s horolezectvím a případně i jištění (náročnost lezení je údajně II UIAA). Turisti proto končí na nižším z vrcholů, kde se nachází i vrcholová kniha s razítkem. Cesta od chaty na vrchol nám zabere cca 2 hodiny.

Z vrcholu se naskýtá jeden z nejhezčích výhledů v širokém okolí (alespoň co se týče vrcholů dostupných po turistických značkách). Máme výhled na Ötztalské Alpy, Silvrettu, Samnaun Gruppe, Lechtalské Alpy a patrně i na masivy Ortleru a Berninských Alp, které jsme viděli z některých nepříliš vzdálených vrcholů (na Hoher Riffleru jsme neměli příliš času a na obzoru byl také opar).

Cesta zpátky k chatě probíhá po stejné cestě a zabere nám cca 1,5 hodiny. Kousek pod vrcholem kdysi odbočovala cesta k Blankaseen a dále do Kapplu. Ještě stále jsou zde patrné stopy pěšiny, podle některých popisů na internetu je cesta ještě pořád průchodná, pouze se nedoporučuje používat postupové pomůcky, které se zde nacházejí, kvůli jejich špatnému stavu. Osobně jsem tuto cestu však nezkoušel.

V sedle pod Kleiner Rifflerem si ještě můžeme „odskočit“ na tento vrcholek, který lehce dosáhneme po pěšince po hřebeni za cca 10 minut ze sedla, na samotný vrchol se vystupuje při pohledu ze sedla z levé strany. Kleiner Riffler se tyčí do výšky 3014 m n. m. Odměnou za tento krátký výstup nám bude nádherný výhled na severozápadní stěnu Hoher Riffleru.

Od chaty se můžeme vrátit zpátky přes Kappler Joch (2672 m n. m.) do Kapplu. Tato cesta však trvá cca 5 hodin, a pokud bychom se chtěli opravdu vracet zpátky touto cestou, musíme si přibalit do batohu pro jistotu i čelovky. Druhou možností je přenocovat na chatě. Pokud si výlet dobře naplánujeme, můžeme sejít do Pettneu am Arlberg (cca 1200 m n. m.) a odtud se dopravit zpátky do Kapplu buď autobusem, nebo taxíkem.

Cesta do Pettneu se pod chatou rozděluje na dvě stezky, které se však záhy spojují. Cesta nejprve klesá cca 1,5 hodiny po travnatém svahu v takřka nekonečných serpentinách do údolí Malfontal. Odtud poté vede zpevněná cesta až do Pettneu, kterou si můžeme na dvou místech zkrátit příjemnými odbočkami po trávě. Celá cesta od chaty do Pettneu nám zabere cca 3 – 3,5 hodiny.

Parkování:

v Kapplu u lanovky Diasbahn je velké parkoviště, kde je možné nechat auto zřejmě i několik dní; v Pettneu lze zaparkovat přímo u nástupu na cestu do Malfontalu, ušetříme si tím z vesnice alespoň 30 minut cesty

Možnost koupání:

snad jedině v jezírcích po cestě

Občerstvení:

Edmund Graf Hütte

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

z Kapplu od lanovky Alblift do Pettneu minimálně 9–10 hodin, při cestě zpátky do Kapplu Minimálně 11–12 hodin, je však nutné počítat, že vzhledem k provozní době lanovek je možné vyrazit až kolem 9:00!!!

Čísla map:

AV Verwallgruppe 1:50.000

Kompass 41 Silvretta, Verwallgruppe

mapa, kterou lze zdarma obdržet v informačních centrech v Paznauntalu pod názvem Silvretta, Samnaun, Verwall (prakticky totožná s mapou Kompassu), k mapě dostanete zdarma i průvodce po Paznauntalu (stav srpen 2013)

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

červenec 2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (2.76km)
chaty Alpenverein (3.29km)
Vrchol (3.75km)
Vrchol (3.87km)
Vrchol (3.91km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK