Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Skalnaté pleso - Sedlo pod Malou Svišťovkou - Tatranské Matliare v zimě

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Výhled ze Sedla pod Malou Svišťovkou (1522 m n, m.) na Veľkú Svištovku (2038 m n, m,, vpravo), Huncovský štít (2352 m n. m., vlevo) a Kežmarský štít (2556 m n. m.)
Obtížnost: lehká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 9.05km

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Od stanice lanovky na Skalnatom plese (1751 m n. m.) se vydáme po modře značeném chodníku, který v zimě nebývá vždy příliš prošlapaný směrem na Sedlo pod Malou Svišťovkou. Ještě předtím však doporučuji vychutnat si výhled od Skalnatého plesa na Lomnický štít (2634 m n. m.). Pohledy do Popradské kotliny a na Nízke Tatry s výrazným vrcholem Kráľovej hoľe (1946 m n. m.) si můžeme vychutnávat nejen od Skalnatého plesa, nýbrž celou cestu až k Sedlu pod Malou Svišťovkou.

Poté, co opustíme ruch lyžařského areálu na Skalnatom plese, jdeme osaměle příjemnou pěšinkou. Cesta zde mírně klesá a traversuje svah, který je porostlý kosodřevinou, čehož si však při vyšší sněhové pokrývce možná ani nepovšimneme. Chodník je v létě dosti výrazný, přesto může být nebezpečné pouštět se na něj v zimě za snížené viditelnosti, pokud není cesta dobře prošlapána či pokud je pokryta novou sněhovou nadílkou.

Z chodníku vidíme před sebou asi o 200 výškových metrů níž nápadnou, kosodřevinou a několika drobnými stromy zarostlou, vyvýšeninu Malá Svišťovka (1558 m n. m.). Ta nám může částečně posloužit i při orientaci, jelikož na hřebeni kousek nalevo od ní se nachází poměrně nevýrazné sedlo, do něhož směřujeme.

Za dobré půl hodinky dojdeme do Sedla pod Malou Svišťovkou (1522 m n. m.), odkud se nám již otevírají výhledy na hřeben Belianskych Tatier a do doliny Kežmarskej Bielej vody. Přes stromy a keře, které nám poněkud omezují výhled, vidíme Bujačí vrch (1947 m n. m.), Košiare (2012 m n. m.), Predné (1950 m n. m.) a Zadné (2020 m n. m.) Jatky. Pod hřebenem Belianskych Tatier můžeme vidět dolinu Predné Meďodoly, kterou v létě vede značený chodník do Kopského sedla (1750 m n. m.) a dále do Tatranskej Javoriny.

Ze sedla zabočíme do jehličnatého lesa, v němž se velkou serpentinou dostaneme za necelé půl hodiny k rozcestí se zelenou značkou (Folvarská poľana), na níž odbočíme. Modrá odtud dále pokračuje na Štart , kde je stanice lanovky na Skalnaté pleso. Cesta na Štart trvá asi 1:15 hod., ze Štartu do Tatranskej Lomnice dalších 35 minut.

Po zelené dojdeme za čtvrt hodiny poměrně prudkým klesáním na žlutou značku vedoucí od Chaty pri Zelenom plese (1551 m n. m.), toto rozcestí se jmenuje Kovalčíkova poľana. Dále pak šlapeme půl až tři čtvrtě hodiny po této široké lesní cestě směrem dolů. Na cestě můžeme potkat lyžaře na skialpech či na běžkách i sáňkaře. Po cestě projdeme kolem Šalviového prameňa, který je však v zimních podmínkách poměrně snadné přehlédnout.

Na rozcestí, kde odbočuje modrá značka na Tatranské Matliare, odbočíme na tuto značku. Pokud bychom pokračovali dále po cestě, dostali bychom se po žluté značce za necelou půlhodinu k autobusové zastávce Kežmarská Biela voda.

Modrá značka nás zakrátko vyvede z lesa a vede nás polomem, který zde zbyl po vichřici z roku 2004. Po cestě se oplatí občas i otočit hlavu zpátky, jelikož se nám nabízí úchvatný a netradiční výhled na Lomnický štít a na Kežmarské štíty, zahlédnout můžeme rovněž Belianske Tatry. Příjemná široká stezka mírně klesá a za tři čtvrtě hodiny nás dovede k rozcestí (Rázcestie pri tenise), blízko něhož se u cesty nachází pramen. Pokud budeme pokračovat rovně, dostaneme se za cca 10 minut na hlavní cestu v Tatranských Matliaroch, pokud se vydáme po žluté, dojdeme za 5 – 10 minut k hotelům SOREA Hutník, za další půlhodinku pak do Tatranské Lomnice ke Grandhotelu Praha.

Pokud jsme si nechali auto v Lomnici u lanovky, musíme se od Grandhotelu vydat dále po asfaltové cestě, která vede mírně vpravo (či spíše rovně).

Tento výlet patří k nenáročným tatranským trasám, přesto nabízí nádherné výhledy i příjemnou, klidnou přírodu, Oblast kolem doliny Kežmarskej Bielej vody patří dle mého názoru ve Vysokých Tatrách k nejkrásnějším a tato cesta nás nechá do této oblasti alespoň nahlédnout. Zvláště v úseku od Skalnatého plesa do Doliny Kežmarskej Bielej vody si můžeme vychutnat cestu téměř o samotě, což je v Tatrách opravdu jedinečný zážitek.

Parkování:

v Tatranskej Lomnici velké, ale, myslím, placené parkoviště u lanovky, v Tatranských Matliaroch u hotelů SOREA Hutník, to je však asi jen pro hosty, u zastávky Kežmarská Biela voda zvyknou stát auta kolem hlavní silnice

Možnost koupání:

ne

Občerstvení:

stanice lanovky na Skalnatom plese, doporučuji však spíše dojít na Skalnatú chatu po červené značce směrem na Hrebienok, cca 5 – 10 minut cesty ze Skalnatého plesa, nutno přejít přes frekventovanou sjezdovku; jsou zde však nižší ceny a chata působí sympatičtěji než restaurace na lanovce

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

za normálních podmínek cca 2,5 hod., čas se však může v zimě značně prodloužit v závislosti na tom, jak je cesta prošlapaná

Čísla map:

VKÚ Harmanec, mapa č. 2, Vysoké Tatry

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

prosinec 2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Běžecké lyžování, délka 5.6km
Pěší turistika, délka 16.6km
Pěší turistika, délka 20.14km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (0.04km)
Lyžařská střediska (0.04km)
Lyžařská střediska (2.78km)
Horské chaty (3.62km)
Horské chaty (4.71km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK