Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Gerlossteinwand (2166 m n. m.) a Geiskopf (2277 m n. m.)

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Výhled od vrcholového kříže Gerlossteinwand (2166 m n. m.)
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 8.72km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Od vrchní stanice lanovky Gerlossteinbahn (1620 m n. m.) vyrazíme poměrně prudce po loukách směrem ke skále Gerlosstein. Po cca 20 minutách dojdeme na rozcestí, z něhož se odděluje cesta na Klettersteig vedoucí vysokou skalní stěnou Gerlossteinu.

My se vydáme na rozcestí víceméně rovně a prudkým stoupáním dojdeme na vrcholový hřeben Gerlossteinu. Po hřebeni dále stoupáme prudce, cesta se však za chvíli stává mírnější a za dobrou hodinu od lanovky staneme na vrcholu Gerlossteinwandu (2166 m n. m.). Cesta je místy zajištěna řetězy a za vlhka jí zásadně nedoporučuji. Za mokrého počasí je vhodné využít raději pro výstup i sestup cestu přes Heimjöchl.

Když dojdeme na vrchol, zjistíme, že jsme se ocitli spíše na náhorní plošině. Na vrcholu se nachází razítkovací místo. Od vrcholového kříže se nám nabízí nádherné rozhledy do okolí, podíváme-li se směrem, kterým budeme pokračovat, výhledu dominuje výrazný Brandberger Kolm (2700 m n. m.). Pokud bychom na něj chtěli vystoupit od lanovky za jeden den, museli bychom se vydat přes Heimjöchl přímo na vrchol (cesta je, myslím, značena na nějakých 4 – 5 hod.).

Z vrcholu Gerlossteinwandu jdeme po téměř rovné cestě (nebo spíše mírně klesající) dále. Okolní příroda je opravdu malebná – mírné louky se střídají s prudšími skálami, které jsou na mnoha místech porostlé kosodřevinou. Za dobrou půlhodinku (spíš trochu více) se dostaneme do výraznějšího terénního předělu a začneme prudčeji klesat směrem na Heimjöchl (1984 m n. m.). Z tohoto nevýrazného sedla s razítkovacím místem se vydáme po neznačené cestě nepatrným údolím směrem k výraznému hřebeni.

Zpočátku jsou zde stopy stezky, poté se zde však často ani nedá mluvit o stezce, tu si musíme mezi trávou a azalkami spíše sami vyšlapávat. Za delší dobu (tato doba značně závisí na tom, jakou cestu se nám povede najít) se dostaneme na hřeben.

Na hřebeni se již nachází výraznější stezka. po níž můžeme odbočit buď vpravo směrem na skalnatý Hochfeld (2350 m n. m. či vlevo směrem na náš další dnešní cíl, Geiskopf (2277 m n. m.). Z hřebene si můžeme vychutnat netradiční pohled na Ahornspitze (2973 m n. m.).

Poté, co vystoupáme pohodlnou cestou na Geiskopf, vydáme se zase po travnato-azalkovém svahu dolů. Pokud máme více času, můžeme pokračovat dále po hřebeni a na Heimjöchl se vrátit po značené cestě. Za jistou dobu (opět závisí na tom, jakou cestu najdeme) se dostaneme zpět na Heimjöchl.

Z Heimjöchlu už jdeme po pohodlné klesající cestě, která obchází skálu Gerlossteinu. Za hodinu pohodlnou chůzí, jinak i rychleji, se dostaneme zpět k vrchní stanici lanovky.

Upozornění: Cesta z Heimjöchlu na Geiskopf a zpět na Heimjöchlu je na mapě vyznačena pouze schematicky, neexistuje zde téměř žádná stezka.

Parkování:

v Heinzenbergu u dolní stanice lanovky

Možnost koupání:

ne

Občerstvení:

u dolní stanice lanovky Gerlossteinbahn je český penzion a více možností občerstvení, u vrchní stanice je Berghotel Gerlosstein

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

cca 1 – 1,5 hod. na vrchol Gerlossteinwand, další cca hodina na Heimjöchl, 1 – 2 hod. na hřeben (i s hledáním cesty), 0,5 – 1 hod. po hřebeni, 3/4 hod. – 1,5 hod. zpátky na Heimjöchl a cca 1 hod. zpátky k lanovce, celkem asi 6 hodin, celkový čas je velmi proměnlivý v závislosti na tom, jakou se vám povede najít ecstu na hřeben Geiskopfu a na množství zatsávek, k nimž krajina v okolí láká

Čísla map:

AV asi 34/1 Kitzbüheler Alpen, West (1:50.000) (nevím, zda je cesta na mapě celá, ale zřejmě ano),

Mapa Kompass 37 (Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen)

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

srpen 2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 1.47km
Skialpy, délka 9.85km
Skialpy, délka 14.45km
Via ferrata, délka 11.65km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (1.55km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.55km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.64km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.64km)
Lezecký park "Klettergarten" (2.44km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK