Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Na Rainbachköpfl (2689 m n. m.)

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Pohled od chaty Plauener Hütte (2364 m n. m.) na Rainbachköpfl (v kroužku je vrcholový kříž) a na cestu do sedla pod Rainbachköpflem (zaznačena), autor: Ingrid Nagyová
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 4.94km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Od konečné autobusu se vydáme po zpevněné (převážně asfaltové cestě) kolem přehrady. Za krátkou dobu dojdeme k proraženému dlouhému tunelu. Tunel může poskytnout v případě čekání na autobus při zpáteční cestě úkryt před případným deštěm. Poté, co projdeme tunelem, pokračujeme dále kolem nad přehradou. Za chvíli dojdeme ke kuriozitě této cesty – běhu přes stříkající potok. Potok zde totiž teče po cestě a v korytě potoku se navíc nalézá kámen, díky čemuž voda stříká na téměř celou cestu. Po déletrvajícím dešti (který je v této oblasti Zillertalu opravdu častý), když se rozvodní potok se toto místo může stát poměrně nepříjemné. Pokud chcete toto místo projít bez mokrých bot, doporučuji použít vysoké návleky :-).

Po cca 20–30 minutách chůze po zpevněné cestě odbočíme po chodníčku odbočujícím vlevo nahoru. Po značené cestě nejprve vystoupáme serpentinou a poté traversujeme svah mírným stoupáním. Po dalších cca 20 minutách sejdeme několik metrů, přejdeme přes potok a dojdeme k rozcestí, na němž se napojujeme na cestu vedoucí od stanice nákladní lanovky u přehrady k chatě Plauener Hütte (2364 m n. m.).

Dále stoupáme v mnoha serpentinách ve strmém svahu pod chatou Plauener Hütte. Po další půlhodině přijdeme na rozbočku, z níž vpravo i vlevo vedou cesty k Plauener Hütte. Je zcela lhostejné, kterou z cest se vydáme, obě nás dovedou za cca 15 minut k chatě. Při použití cesty vedoucí vpravo si můžeme vychutnat vyhlídku od lavičky s křížkem.

Po případném občerstvení k chatě pokračujeme dále po šipkách směrem na Rainbachköpfl. Jdeme po úzké, avšak skvěle značené cestě. Rainbachköpfl je totiž tzv. Hüttenberg chaty (tzn. hora, která „přísluší“ k chatě, „domovská hora chaty“). Na této cestě většinou nepotkáme žádné velké davy a můžeme si tak vychutnávat výhledy na panorama okolních kopců. Směrem na Reichenspitze vidíme zajímavé panorama skalnatých kopců, které jinde v Alpách uvidíme málokdy.

Cesta postupně přechází z převážně travnatého terénu do suti. Podle značek, které jsou rozesety doslova všude kolem nás, se však můžeme dobře orientovat a dojít až ke žlabu, kterým vystoupíme do sedla pod Rainbachköpflem. V žlabu celkem strmě nejprve v serpentinách a pak přímo vzhůru podél skalní stěny (vrchní úsek zajištěn ocelovým lanem). Po cca 3/4 hod. od chaty dojdeme do úzkého sedla pod Rainbachköpflem.

Ze sedla přejdeme na druhou stranu a nejprve mírným stoupáním kousek traversujeme strmý svah (vše zajištěno ocelovými lany). Postupně se cesta stáčí a my ve svahu stoupáme téměř kolmo vzhůru mezi skalami za pomoci ocelových lan a místy i stupů pro nohy. Po cca 10–15 minutách ze sedla dojdeme na stísněný vrchol s vrcholovým křížem (2689 m n. m.). Za dobrého počasí si odsud můžeme patrně vychutnat nádherné výhledy na okolní mnohem vyšší vrcholy a do údolí Zillergrund. Z vlastní zkušenosti to však tvrdit nemůžu, při naší návštěvě jsme viděli pouze okolní mraky :-).

Tip: Za dobrého počasí lze za cca 2 hod. od Plauener Hütte vystoupit na Richterspitze (3054 m n. m.). Tuto cestu však nemohu popsat z vlastní zkušenosti.

Upozornění: Na mapě je cesta od Plauener Hütte na Rainbachköpfl zaznačena jen přibližně, na turistické ani na satelitní mapě ji není příliš zřetelně vidět. Cesta od chaty na vrchol je náročná a v případě nepozornosti hrozí v úseku od sedla na vrchol nebezpečný pád!!!

Parkování:

Můžeme zaparkovat u Gasthofu Bärenbad (1450 m n. m.) v Zillergrundu. K tomuto hostinci musíme dojet po placené cestě, po níž může za den projet pouze omezený počet aut. Od Bärenbadu se pak můžeme svézt autobusem či vyšlapat pěšky (cca 1 hod.) k hostinci Einkehr zum Adlerblick (1900 m n. m.) Druhou možností je zaparkovat na začátku placené cesty (je zde parkoviště) a odtud se dovézt autobusem.

Možnost koupání:

ne

Občerstvení:

Hostinec na konečné autobusu (Einkehr zum Adlerblick) nebo Plauener Hütte. V hostincích v údolí platí Gutscheiny (poukazy v hodnotě 1,50 eur), které dostanete při nákupu jízdného v autobuse (k jízdnému se totiž připočítává přirážka 4 eura za vjezd do Zillergrundu).

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

cca 4:30 hod. od konečné autobusu

Čísla map:

Mapa Kompass 37 (Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen), AV 35/1

Mapa Alpenverein č.35/3 Zillertaler Alpen, Ost

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

červenec 2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
před 10 lety

tak, tak … za 24h nám napadlo k jednomu metru nového sněhu a k tomu skoro nulová viditelnost. Dolů jsme scházeli s jednodenním zpožděním, po kolena v prašanu a s vyhlídkou na nejeden pád laviny.

před 10 lety

Ono je to opravdu nádherný kus Zillertalu, ale taky je zde snad nejhorší počasí z celém Zillertalu :) My jsme tu byli dvakrát, pokaždé hrozně lilo a tentokrát jsme byli rádi alespoň za Rainbachköpfl (původně byl v plánu Richterspitze). Ale jak vidím podle vašeho komentáře, tak to o špatném počasí asi platí nejen v létě :D

před 10 lety

Nádherný kousek země Zillertalu. Byl jsem tu letos o Velikonocích s partou na sněžnicích. Máme tam nemalý dluh na sousední Reichenspitz. Díky za vzpomínku! :)

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (1.66km)
Vrchol (2.00km)
Vrchol (2.15km)
Vrchol (2.22km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK