Logo Cestydoprirody.cz

Běžecké lyžování | Žiarskou dolinou na Žiarskou chatu

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Žiarska chata se značkou na konci běžecké cesty ze Žiaru
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 5.6km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Strojové upravovaná trasa:

ano

Popis trasy:

Z konce obce Žiar od autobusové smyčky (900 m n. m.) se vydáme po odhrnuté cestě směrem k parkovištím v závěru Žiarskej doliny. Těchto několik desítek metrů je možné za dobrých podmínek ujet po kraji cesty na běžkách, jinak je však potřeba ujít tuto část pěšky, protože cesta bývá často odhrnutá či alespoň posypaná.

Po několika minutách přicházíme ke značce označující začátek Žiarskej doliny. Na tomto místě je zapotřebí zkontrolovat, zda se zde nenachází značka horské služby označující uzavření celé doliny kvůli nebezpečí lavin (dolina bývá většinou uzavřena při 4. a 5. stupni lavinového nebezpečí. Případné uzavření doliny je vhodné si předem zjistit na internetu na stránkách Horské záchranné služby.

Od ústí doliny se dostaneme za několik minut k šipce ukazující směrem k Medvedej štôlni. Tato bývalá štola sloužící horníkům byla zprovozněna teprve v roce 2002 a zcela jistě stojí za návštěvu. V zimních měsících je otevřena o víkendech, svátcích a prázdninách od 10:00 do 16:00.

Od Medvedej štôlne pokračujeme po příjemné, strojově upravené cestě mírným stoupáním dále. Cesta je sice strojově upravená, avšak alespoň v době naší návštěvy zde nebyla vyřezána stopa, pouze „uhlazený“ sníh. Po cca 1 km cesta zatáčí prudce vlevo a přechází přes potok Smrečianka. Serpentinou na druhém břehu poté nabereme několik výškových metrů a dále stoupáme Žiarskou dolinou. Po necelém dalším kilometru znovu přecházíme přes potok.

Postupně se před námi začínají otevírat výhledy na okolní lavinové žlaby, které opravdu vzbuzují respekt. Díky obrovské lavině z roku 2009 zde popadalo mnoho stromů, což nám umožňuje výhled do konce doliny. Po 4 km od ústí doliny se dostáváme na nejkrásnější, ale zároveň i nejtěžší a nejnebezpečnější část celé trasy. Cesta zde začíná trochu více stoupat a co je mnohem horší, dostáváme se pod lavinové žlaby z Príslopu a z Jaloveckého sedla. Tyto žlaby patří mezi nejnebezpečnější na Slovensku. Jejich nebezpečí můžeme poznat ze stop laviny z roku 2009 – doteď zde leží množství vyvrácených stromů a původně téměř zcela zalesněný závěr doliny je místy úplně odlesněný.

Přejdeme ještě jednou přes potok a serpentinou se dostáváme na závěrečný úsek cesty k chatě. Cestou si můžeme užívat výhledy na okolní štíty včetně Barance (2184 m n. m.), Baníkova (2178 m n. m.), Plačlivého (2125 m n. m.) a Troch kôp. Za vysokého lavinového nebezpečí však není příliš vhodné zastavovat se po cestě.

Pokud bezpečně projedeme lavinovým terénem, za chvíli se ocitneme u útulné moderní Žiarskej chaty (1290 m n. m.). V chatě si můžeme vychutnat některé z místních jídel a začít se těšit na sjezd dolů. Pokud máme dost sil a je nízké lavinové nebezpečí, můžeme nechat běžky na chatě a po vlastních vystoupat do Žiarskeho sedla (1917 m n. m., 2:00 hod. od chaty) a dále na Plačlivé (2125 m n. m., 0:30 hod. ze sedla). Tato túra však již patří mezi náročné zimní výstupy, na něž je potřeba odpovídající vybavení.

Od chaty zpátky jdeme víceméně pohodlným sjezdem po identické trase, po níž jsme vystupovali. Cesta na chatu nám zabere cca 1:30–2:00 hod, sjezd podle chuti, celou cestu lze celkem v pohodě sjet za 30–40 minut.

Parkování:

V ústí Žiarskej doliny an místním placeném parkovišti (3 eura/den přes víkendy, svátky a prázdniny).

Občerstvení:

Chaty a bufety v ústí doliny, Žiarska chata

Čísla map:

VKU 112 Západné Tatry,

VKU 03 Západné Tatry,

Odkazy:

http://hiking.sk/…_doline.html (info o lavině v Žiarskej doline v roce 2009)

http://www.hzs.sk/ (stránky Horské záchranné služby)

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 18.37km
Pěší turistika, délka 13.65km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (12.59km)
Lyžařská střediska (15.30km)
Lyžařská střediska (15.76km)
Lyžařská střediska (16.55km)
Lyžařská střediska (19.62km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK