Logo Cestydoprirody.cz

Česká republika | České Švýcarsko

Zdroj: http://www.region-ceskesvycarsko.cz

České Švýcarsko – malebný přírodní areál

České Švýcarsko je jedinečné pískovcové území na severu Čech a jelikož příroda nezná hranice, můžete podobnou krásu spatřit i u našich německých sousedů, v národním parku Saské Švýcarsko.

Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2002 a zahrnuje jedinečný prostor plná lesů a pískovcových útvarů. Rozprostírá se mezi obcí Jetřichovice, Brtníky a saskou Pirnou. Pokud se tady někdy ocitnete v roli turistů uchvátí vás skalní města, soutěsky, strže, skalní stěny, brány, stolové hory, skalní okna, kopce a úzká údolí, které zde vyhloubila voda z protékajících potoků a říček. Hlavním symbolem Českého Švýcarska je Pravčická brána. Jedná se o největší skalní pískovcový evropský most a jakmile vyšlápnete kopec k Pravčické bráně, můžete se na krajinu dívat ze zdejších tří skalních vyhlídek. Při samotném výstupu vás ohromí i stavba výletního zámečku Sokolí hnízdo s restaurací, která je doslova nalepena na skály a najednou se před vámi zjeví v celé své kráse, že se sotva dostanete z údivů.

České Švýcarsko tvoří Děčínské stěny, Růžovská vrchovina s čedičovým Růžovským vrchem a Jetřichovické stěny, které jsou porostlé lesy a pokryté pískovcovými skalami. Zajít můžete k soutěsce říčky Křinice a do Kyjovského údolí. V krajině máte možnost vystoupat na různé skalní vyhlídky. Určitě vás nadchne Mariina skála umístěná za Jetřichovicemi.

V minulosti se tady stavělo mnoho skalních, loupežnických hrádků. Jejich pozůstatky se stále pyšně ukazují na strmých skalních sucích a na okrajích plošin. Jenom řeka Křinice by snad mohla poodhalit jejich nesčetná tajemství, která už ani ti nejlepší historikové kompletně nevyluští. I vy se vydejte na místa, kde stojí Brtnický, Kyjovský, Chřibský nebo Vlčí hrádek. Zajděte na Falkenštejn u Jetřichovic a na Šaunštejn u Vysoké Lípy a ponořte se do časů středověku. Posléze se můžete podívat na pěkné památky lidové architektury v okolních obcích.

Zdroj: www.region-ceskesvycarsko.cz

Národní park České Švýcarsko je jeden ze čtyř národních parků České republiky. Nalézá se v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská a zaujímá oblast při státní hranici se Německem, která ho odděluje od NP Saské Švýcarsko. Oblast je známa především svými skalními útvary — věžemi, branami, stěnami, které vystupují nad souvislé lesy. Význačné jsou též soutěsky Kamenice a Křinice. Česko-saské Švýcarsko je v Evropě známé v prvé řadě jako významná turistická oblast.

České Švýcarsko na mapě:

 

Aktuální záběry z webkamer:

Omlouváme se, ale webkamery nejsou momentálně k dispozici
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Běžecké lyžování, délka 14.24km
Běžecké lyžování, délka 20.62km
In-line, délka 7.22km
In-line, délka 11.12km
Pěší turistika, délka 18.04km
Pěší turistika, délka 14.59km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (3.49km)
chaty Alpenverein (10.28km)
chaty Alpenverein (14.30km)
chaty Alpenverein (14.34km)
chaty Alpenverein (14.60km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK