Logo Cestydoprirody.cz

Jezera Königsee a Obersee

17.August 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
V jihovýchodním Bavorsku, kousek od městečka Berchtesgaden, se nachází tato dvě jezera, která jsou oblíbeným místem pro odpočinek i aktivní dovolenou. Jezero Königsee je nejhlubším německým jezerem a jedním z nejhlubších jezer střední Evropy.
Hlavní foto článku
St. Bartholomä na poloostrovu Hirschau
galerie >

Königsee

Jezero Königsee je sice jedno z nejmenších bavorských jezer, ale svou maximální hloubkou 192m je nejhlubším jezerem Německa. Jezero bylo vytvořeno ledovcovou činností před více než 12 000 lety a rozprostírá se v údolí mezi horskými masívy Watzmann, Jenner a Hagengebirge. Díky tomu, že vrchol Watzmann-Mittelspitze dosahuje výšky 2713 m nad mořem, je třetí nejvyšší horou Německa a vytváří jezeru Königsee nádherné panorama. Jezero je dlouhé 6,3km a ve svém nejširším místě má přibližně 1km.

Königsee z Malerwinkelu

Poblíž severního břehu jezera leží malý ostrůvek nesoucí jméno Christlieger. Setkat se můžete ale i s názvem Ostrov sv. Jana, protože na něm stojí socha právě sv. Jana Nepomuckého.

Jezero má několik přítoků a vzhledem k okolním skalám padá voda do jezera i z několika desítek metrů. Vidět můžeme například vodopády potoků Königsbach a Schreinbach.

Protože je jezero téměř po celém obvodu obklopeno poměrně příkrým pohořím, nedá se okolo obejít i přes to, že některé turistické mapy po jeho obvodu turistickou pěšinu ukazují. S ohledem na vaše zdraví bych doporučoval se těmto pěšinám vyhnout.Pokud se budete chtít vydat na druhou stranu jezera, tak to ale není žádný problém. Na jezeře je provozována lodní doprava, která jezdí mezi přístavy Königsee, Kessel, St. Bartholomä a Salet.

foto

Lodní společnost disponuje 17 elektro čluny, které jezdí v pravidelných 30 minutových intervalech a v případě potřeby i častěji. Pokud služeb využijete a vydáte se v hlavní sezóně například do přístaviště Salet, počítejte že při cestě zpět zde bude menší či větší fronta na loď. Kvůli tomu by doporučoval vyjet na výlet co nejdříve, aby jste se vyhnuli čekání. V tomto roce vyjde lodní lístek na trase Königsee – Salet – Königsee pro dospělou osobu na 16,30 € a nejsou zde žádné slevy pro držitele místních turistických karet.

Pokud by jste se právě ke Königsee vydali autem, tak není problém zaparkovat na velikém parkovišti v obci, která nese stejné jméno, jako jezero samotné. Zde počítejte s cenou pro osobní automobil 4€ na celý den nebo polovic, pokud máte místní kartu (Kurkarte). Podobné ceny za parkování můžete čekat v celé oblasti okolo Berchtesgadenu.

A co zde můžete dělat? Kromě kochání se nádhernou krajinou a dýchání čerstvého vzduchu je oblast jako dělaná pro turistiku. Výchozí místa turistických tras najdete v každém z výše jmenovaných přístavišť, ale nejvíce turistů vyráží na své putování ze St. Bartholomä a Saletu. Právě ze Saletu se můžete dostat ke druhému jezeru a to Obersee.

Více informací o Königsee najdete na www.koenigssee.com.

Obersee

K Obersee se dostanete pěšky z kotviště Salet během několika minut po pěkné cestičce. Ta pak pokračuje kolem celého jezera až k salaši Fischunkelalm a potom dále k vodopádu Röthbachfall. Ten má výšku 470m, ale pro mne osobně není tolik atraktivní, jako jiné alpské vodopády. Obersee a Königsee spojuje potok Wildbach, který měří cca 600m.

Jezero Obersee poblíž Fischunkelalm

Jezero Obersee je dlouhé asi 1,3km a široké 420m. Oproti Königsee je jezero Obersee výrazně mělčí a v jeho nejhlubším místě můžeme naměřit 51m. I přes to, je ale jezero Obersee alespoň pro mě zajímavější a hezčí než Königsee.

Pokud sem vyrazíte v hlavní turistické sezóně, tak počítejte, že i zde bude spousty turistů. Cesta mezi Saletem a druhým koncem jezera Obersee kvůli tomu může chvílemi vypadat jako dálnice. Naštěstí je většina z nich obutá pouze v sandálech, takže stačí sejít z hlavní cesty a je hned naprostý klid.

Zejména v letních měsících je dobrou zprávou, že v obou jezerech je povolené koupání. Horší zprávou je to, že teplota vody není nijak závratná. V době naší návštěvy na konci července, kdy teplota teploměru stoupala ke 30°C byla teplota vody v Obersee přibližně 18°C.

Fischunkelalm

V oblasti okolo Berchtesgadenu patří podle mě tato dvě jezera (zejména Obersee) k místům, které prostě musíte navštívit. A když vyjde počasí, je to prostě nádhera. Pokud se rozhodnete ušetřit a budete se chtít k Obersee nebo třeba k St. Bartholomä vydat po svých, pak mějte na paměti, že to nebude procházka na hodinu a nezapomeňte myslet na svou bezpečnost.

Tip pro vás

Pokud budete mít kolem Königsee cestu, určitě nešetřete a zaplaťte si lodní lístek k Obersee. Cesta lodí do Saletu zabere cca 1 hodinu a pak pěšky je to už jen chvilka. Při cestě zpátky můžete svojí plavbu ještě v rámci jízdenky přerušit v St. Bartholomä a vyrazit například k Eiskapelle nebo Felsenzirkus.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK