Logo Cestydoprirody.cz

Jezera Königsee a Obersee

17.August 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
V jihovýchodním Bavorsku, kousek od městečka Berchtesgaden, se nachází tato dvě jezera, která jsou oblíbeným místem pro odpočinek i aktivní dovolenou. Jezero Königsee je nejhlubším německým jezerem a jedním z nejhlubších jezer střední Evropy.
Hlavní foto článku
St. Bartholomä na poloostrovu Hirschau
galerie >

Königsee

Jezero Königsee je sice jedno z nejmenších bavorských jezer, ale svou maximální hloubkou 192m je nejhlubším jezerem Německa. Jezero bylo vytvořeno ledovcovou činností před více než 12 000 lety a rozprostírá se v údolí mezi horskými masívy Watzmann, Jenner a Hagengebirge. Díky tomu, že vrchol Watzmann-Mittelspitze dosahuje výšky 2713 m nad mořem, je třetí nejvyšší horou Německa a vytváří jezeru Königsee nádherné panorama. Jezero je dlouhé 6,3km a ve svém nejširším místě má přibližně 1km.

Königsee z Malerwinkelu

Poblíž severního břehu jezera leží malý ostrůvek nesoucí jméno Christlieger. Setkat se můžete ale i s názvem Ostrov sv. Jana, protože na něm stojí socha právě sv. Jana Nepomuckého.

Jezero má několik přítoků a vzhledem k okolním skalám padá voda do jezera i z několika desítek metrů. Vidět můžeme například vodopády potoků Königsbach a Schreinbach.

Protože je jezero téměř po celém obvodu obklopeno poměrně příkrým pohořím, nedá se okolo obejít i přes to, že některé turistické mapy po jeho obvodu turistickou pěšinu ukazují. S ohledem na vaše zdraví bych doporučoval se těmto pěšinám vyhnout.Pokud se budete chtít vydat na druhou stranu jezera, tak to ale není žádný problém. Na jezeře je provozována lodní doprava, která jezdí mezi přístavy Königsee, Kessel, St. Bartholomä a Salet.

foto

Lodní společnost disponuje 17 elektro čluny, které jezdí v pravidelných 30 minutových intervalech a v případě potřeby i častěji. Pokud služeb využijete a vydáte se v hlavní sezóně například do přístaviště Salet, počítejte že při cestě zpět zde bude menší či větší fronta na loď. Kvůli tomu by doporučoval vyjet na výlet co nejdříve, aby jste se vyhnuli čekání. V tomto roce vyjde lodní lístek na trase Königsee – Salet – Königsee pro dospělou osobu na 16,30 € a nejsou zde žádné slevy pro držitele místních turistických karet.

Pokud by jste se právě ke Königsee vydali autem, tak není problém zaparkovat na velikém parkovišti v obci, která nese stejné jméno, jako jezero samotné. Zde počítejte s cenou pro osobní automobil 4€ na celý den nebo polovic, pokud máte místní kartu (Kurkarte). Podobné ceny za parkování můžete čekat v celé oblasti okolo Berchtesgadenu.

A co zde můžete dělat? Kromě kochání se nádhernou krajinou a dýchání čerstvého vzduchu je oblast jako dělaná pro turistiku. Výchozí místa turistických tras najdete v každém z výše jmenovaných přístavišť, ale nejvíce turistů vyráží na své putování ze St. Bartholomä a Saletu. Právě ze Saletu se můžete dostat ke druhému jezeru a to Obersee.

Více informací o Königsee najdete na www.koenigssee.com.

Obersee

K Obersee se dostanete pěšky z kotviště Salet během několika minut po pěkné cestičce. Ta pak pokračuje kolem celého jezera až k salaši Fischunkelalm a potom dále k vodopádu Röthbachfall. Ten má výšku 470m, ale pro mne osobně není tolik atraktivní, jako jiné alpské vodopády. Obersee a Königsee spojuje potok Wildbach, který měří cca 600m.

Jezero Obersee poblíž Fischunkelalm

Jezero Obersee je dlouhé asi 1,3km a široké 420m. Oproti Königsee je jezero Obersee výrazně mělčí a v jeho nejhlubším místě můžeme naměřit 51m. I přes to, je ale jezero Obersee alespoň pro mě zajímavější a hezčí než Königsee.

Pokud sem vyrazíte v hlavní turistické sezóně, tak počítejte, že i zde bude spousty turistů. Cesta mezi Saletem a druhým koncem jezera Obersee kvůli tomu může chvílemi vypadat jako dálnice. Naštěstí je většina z nich obutá pouze v sandálech, takže stačí sejít z hlavní cesty a je hned naprostý klid.

Zejména v letních měsících je dobrou zprávou, že v obou jezerech je povolené koupání. Horší zprávou je to, že teplota vody není nijak závratná. V době naší návštěvy na konci července, kdy teplota teploměru stoupala ke 30°C byla teplota vody v Obersee přibližně 18°C.

Fischunkelalm

V oblasti okolo Berchtesgadenu patří podle mě tato dvě jezera (zejména Obersee) k místům, které prostě musíte navštívit. A když vyjde počasí, je to prostě nádhera. Pokud se rozhodnete ušetřit a budete se chtít k Obersee nebo třeba k St. Bartholomä vydat po svých, pak mějte na paměti, že to nebude procházka na hodinu a nezapomeňte myslet na svou bezpečnost.

Tip pro vás

Pokud budete mít kolem Königsee cestu, určitě nešetřete a zaplaťte si lodní lístek k Obersee. Cesta lodí do Saletu zabere cca 1 hodinu a pak pěšky je to už jen chvilka. Při cestě zpátky můžete svojí plavbu ještě v rámci jízdenky přerušit v St. Bartholomä a vyrazit například k Eiskapelle nebo Felsenzirkus.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Martin
před měsícem

Toto vypadá fakt skvěle. Mockrát díky za tip. Zrovna před pár dny jsem přemýšlel nad tím, že bych vyrazil k nějakému jezeru. Dost uvažuji i nad tím, že bych si koupil nějaký nafukovací člun třeba z https://www.parys.cz/cluny-a-motory/ Na druhou stranu si říkám, že pokud by byla možnost, možná by bylo lepší si člun půjčit. :-)

Jarda
před 7 měsíci

To Liborek: a od koho máte k bazénu zastřešení? My jsme objednali trvalé od https://www.alupo.cz/…seni-bazenu/ a jsme spokojeni..

Liborek
před 9 měsíci

Tyjo, tak to je nádhera! Hned bych se tam jel podívat, ale je to celkem z ruky. :( Obecně mám strašně rád přírodní koupání. Musím se ale přiznat, že od té doby, co mám na zahradě bazén od https://www.albixon.cz/bazeny/ jsem na něj tak trochu zanevřel. V podstatě dva roky už jsem se nebyl koupat nikde jinde, než v něm. Přitom přírodní koupání je tak super. Budu to muset napravit.

Zdena
před rokem

Jezera jsou nádherná, ale na mě je tam moc velký klid :-) . Já mám radši adrenalin, takže dávám přednost řekám :-) S manželem jezdíme na vodu několikrát od jara do podzimu. Když jsme s tím začínali, tak jsem si zjišťovala sjízdné řeky a našla jsem článek na https://napovime.cz/…e-reky-v-cr/ , kde jsou řeky pěkně vysvětlené. Teď už to moc neřeším, protože skoro pokaždé jedeme na Dyji, ta totiž není tak divoká :-) .

Pavel
před 3 lety

Nemuzu se nikde dočist,do jakeho data jezdi lode.. chystam se tam pristi vikend 21.9 děkujim za info..

Ilona
před 5 lety

Na Königssee jezdím 20 roků a vypatlané aroganty průvodce na lodi jsem nikdy nezažila, ale vypatlané Čechy ano. Když se někomu nelíbí, přispět na lodi drobnými , nikdo Vás nenutí, když se Vám toto nelíbí, tak tam nejezděte opruzovat a zůstaňte si mezi Čechy,nebo kam to patříte!

Irenka
před 5 lety

Právě jsme se z této lokality vrátili. Bylo tam moc krásně, až na jedno velké zklamání – kapitán lodi nám ODMÍTL zastavit na cestě zpět v zastávce na znamení Kessel! Měli jsme naplánovaný výlet přes kopec po značené cestě právě z Kesselu zpět do Schönau, ale kapitán drze rozhodl za nás, že tam nepůjdeme, že je příliš pozdě, dlouhá cesta a nevím co všechno tam mlel, a prostě nezastavil. Takže zkažený výlet, kdybychom to věděli, šli bychom pěšky z Bartholomä, nebo si den zorganizovali jinak :( Jsme horalé a ne lenoši, co si vozí zadek tam i zpět na člunu… Tohle mě bude mrzet ještě dlouho, protože jsme v oblasti strávili pouhé 4 dny a krom toho jednoho dne bylo stále deštivo, takže už jsme výlet nezrealizovali.

Jaroslav
před 6 lety

Do Berchtesgadenu jezdíme pravidelně asi deset let, na Königsee jsme byli mnohokrát. Naposledy včera. V přístavu lodí jsou stojany s letáky o jezeru v mnoha jazycích včetně češtiny. Zdarma. Ano, průvodci na lodích mluví jen německy, anebo spíš jen bavorský, a to i když je loď plná Číňanů nebo Američanů. Tlumočníkům ovšem nebrání tlumočit. Prostě to tam tak mají a jedna naprdnutá Češka, pyšná, že umí anglicky, tomu nezbrání. Po troubení se vybírají peníze „pro bráchu, co troubí ve skalách“. Rozpačité pohledy jsme nikdy nezaznamenali, ale možná je to tím, že jsme nikdy na lodi nepotkali Čechy. Ne druhou stranu dát proůvodci peníze není povinné.

Jaroslav
před 6 lety

Do Berchtesgadenu jezdíme pravidelně asi deset let, na Königsee jsme byli mnohokrát. Naposledy včera. V přístavu lodí jsou stojany s letáky o jezeru v mnoha jazycích včetně češtiny. Zdarma. Ano, průvodci na lodích mluví jen německy, anebo spíš jen bavorský, a to i když je loď plná Číňanů nebo Američanů. Tlumočníkům ovšem nebrání tlumočit. Prostě to tam tak mají a jedna naprdnutá Češka, pyšná, že umí anglicky, tomu nezbrání. Po troubení se vybírají peníze „pro bráchu, co troubí ve skalách“. Rozpačité pohledy jsme nikdy nezaznamenali, ale možná je to tím, že jsme nikdy na lodi nepotkali Čechy. Ne druhou stranu dát proůvodci peníze není povinné.

Věra
před 6 lety

Navštívily jsme Königsee a Obersee 6.srpna – opravdu nádhera a doporučuji.Obersee se nám snad líbilo i více než Königsee právě těmi úžasnými odrazy obrazů hor a stromů v hladině jezera. I cesta k němu je pohádková. Jen celý zážitek nám znepříjemnil průvodce na lodi po Königsee.Nikde, ani na Orlím hnízdě ani zde, nebyly žádné informace nebo letáky vztahující se k dané zajímavosti v jiném, než německém jazyce (vlastně ano, kniha na Orlím hnízdě za 34 EUR – ale to opravdu nepotřebuji, chtěla jsem jen základní informace, které běžně na turistických místech naleznete zdarma, jako třeba v solných dolech, na GrossGlockneru, atd – ale to bylo v Rakousku, tam se chovají k turistům opravdu s úctou). Vzhledem k tomu, že turisty se tato oblast jen hemží, a slyšely jsme nejen němčinu, tak jsem očekávala, že budou informace k dispozici nejméně v angličtině. Německy se domluvím jen málo (základy, pár slovíček), ale na výklad průvodce na lodi, už má němčina nestačila. Za zatroubení na trubku u stěny s ozvěnou chodil po loďce s nataženou rukou a vybíral peníze.To bylo hodně trapné – rozpačité pohledy měli všichni kolem. Lístek stál 17 EUR a ještě výběr do klobouku za zatroubení? Vždy mluvil v úsecích asi 2 minut v němčině a pak řekl asi 5 slov v angličtině.Při výběru peněz za troubení jsem ho požádala, zda by mohl v angličtině říci více, že v němčině všemu nerozumíme. Arogantně odpověděl, že ne, že anglicky umí málo, že umí jen německy a pokud se nám to nelíbí, může mluvit bavorsky. Pár lidí na lodi to pobavilo. To vše řekl v plynné angličtině, anglicky uměl, ale prostě nechtěl. Od té chvíle už neřekl anglicky ani slovo. Jestli tedy na Königsee pojedete, přeji vám krásné počasí, příjemnější zážitek s příjemnějším průvodcem a ne s podobným vypatlaným německým arogantem.

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (1.83km)
chaty Alpenverein (2.69km)
chaty Alpenverein (2.76km)
chaty Alpenverein (3.01km)
chaty Alpenverein (4.19km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK