Logo Cestydoprirody.cz

Národní park KRKA

20.August 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
S představováním národních parků Evropy začněme v zemi, kam se vydávají v létě desetittisíce turistů z České republiky, a to v Chorvatsku.

Hlavní foto článku
vodopády Skradinsky buk
galerie >

Národní park KRKA byl vyhlášen v roce 1985 na území o rozloze 109 km2.

foto

Logo NP Krka

Park se nachází severovýchodně od města Šibenik a rozléhá se kolem řeky Krka dva kilometry po proudu od městečka Knin až po město Skradin.

foto

řeka Krka

Řeka Krka je se sedmi sintrovými vodopády přírodní a krasový fenomén. Řeka vyhloubila téměř 200 metrů hluboký kaňon v němž se nachází sintrové bariéry, přes které si řeka hledá cestu v krásných vodopádech. SINTR je porózní vápnitá hornina, která se usazuje na mechu a vytváří tak různé geomorfologic­ké tvary.

Nejznámějšími vodopády na řece jsou Škradinsky buk a Roški slap.

SKRADINSKY BUK je se svou výškou 46 metrů a délkou 800 metrů nejdelším a nejnavštěvovanějším vodopádem na řece Krka. Vodopád tvoří sintrové bariéry, ostrovy a jezera, která si můžete prohlédnout na trase vedoucí po dřevěných lávkách. Přístup k tomuto vodopádu je buď z městeček Skradin a Lozovac. Doporučuji vydat se autem do Skradinu, odkud Vás ke vstupu do NP odvezou zdarma lodí po řece. Z Lozovacu pojedete k parku také zdarma, ale pouze autobusem serpentýnami do kaňonu.

foto

Skradinsky buk

ROŠKI SLAP se nachází asi 36 km po proudu od pramene řeky Krka. Jmenuje se podle tvrze Rog, která se nacházale na pravém břehu. Začátek vodopádů se skládá z malých kaskád a potom následují ramena a ostrůvky. Hlavní vodopád je na konci bariéry, kde řeka padá z 15 metrové výšky do Visovického jezera. Tento vodopád je považován za nejkrásnější v celém národním parku. Na Roški slap můžete dojet cestami od Skradinu , Kninu a Drniše.

foto

Roški slap

Národní park Krka nejsou ale pouze vodopády. Nad každou bariérou se tvoří jezero, z nichž největší, 9km dlouhé, je jezero Visovacké. Nad jodopádem Roški slap můžete jet překrásným kaňonem řeky Krka. Je zde i mnoho jeskyní. Dále zde mimo jiné naleznete ostrov Visovac s františkánským klášterem, monastýr Krka, zbytky římského vojenského tábora Burnum, či četné vodní mlýny.

K těmto památkám si můžete udělat i výlet lodí. Nabízí se výlet do františkánského kláštera na ostrůvku Visovac (2 hodiny), výlet po jezeře Visovac k vodopádu Roški slap (3,5 hodiny) a nebo k monastýru Krka (2,5 hodiny)

foto

ostrov Visovac a klášter

Z Šibeniku či z městečka Vodice na pobřeží moře nabízejí místní cestovky výlety lodí po řece Krka až k vodopádu Skradinsky buk.

Stránky národního parku: www.npkrka.hr

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Milena
před 2 lety

Právě do Šibeniku jezdíme docela často na dovolenou. Už tam máme i jeden oblíbený apartmán, který si většinou zajišťujeme přes http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/sibenik/ O tomto národním parku jsem už slyšela, ale ještě jsem se tam nikdy podívat nebyla. Každopádně to vypadá zajímavě. Jestli se letos do Chorvatska zase dostaneme, tak ho určitě navštívím.

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK