Logo Cestydoprirody.cz

Via ferrata Bambini - s dětmi na zabezpečených stezkách, nebo-li ferátách, ČÁST II.

17.July 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: W. Würtl a P. Plattner, horští vůdci OeAV-Lehrteam
V předchozí části článku o výletech na feráty s dětmi jste se dozvěděli něco o typech ferát, které jsou vhodné pro dět, jak děti na tento sport přivykat a načalo se též téma vybavení. A hlavně vhodnému vybavení se bude věnovat tato druhá, a závěrečná, část článku dvou expertů na alpinismus Rakouského Alpského Svazu (Alpenverein) Waltera Würtla a Petera Plattnera.
Hlavní foto článku
foto: P.Plattner

Problém tlumičů pádů

Principielně existují různé systémy, aby náraz při pádu – jedná se o nejsilnější sílu působící na tělo – na ferátě byl zredukován na maximálně normou povolených 6 kN ( 600 kg). U třecích tlumičů pádu je otvory v kovové desce navinuto lano, které při zatížení začne proklouzávat těmito otvory a tak se odbourává energie; tento druh konstrukce má tu výhodu, že délka ramen může být zkrácena na dětskou délku. Naproti tomu u pásového tlumiče pádu dojde při pádu k roztržení stehu a tím se maximálně působící síla zredukuje na míru snesitelnou pro tělo; pásové tlumiče pádu platí nakonec nejenom na základě své relativní nezávislosti na vnějších vlivech ( vlhkost) jako technický standard. Zkoumání výzkumného ústavu bezpečnosti DAV ale ukázala, že v případě pádu s těmito normám odpovídajícími tlumiči pádů, působí na tělo osob, které váží méně než 50 kg ( průměrná hmotnost třinácti až čtrnáctiletých), příliš velké síly (zrychlení). Téměř všichni výrobci ve svých návodech na obsluhu poukazují na to, že jejich ferátové sety nejsou vhodné pro takové lehké váhy a doporučují v příkrých terénech s nebezpečím pádu jištění lanem.

Malý rozdíl

Zatím co si „lehcí dospělí“ mohou pomoci použitím tzv. zpětného jištění (Ferrata.Bloc od AustriaAlpin nebo Sky Turn od Skylotecu – více v článku o novinkách ve vybavení), tato alternativa nepřichází u dětí vůbec v úvahu, protože manipulace s těmito systémy není pro děti vůbec snadná. Německý výrobce Edelrid přišel právě nyní na trh s lezecím setem Cablo Vario, který disponuje tlumičem nárazů, který funguje stejně pro osoby vážící 80 kg jako pro ty s hmotností 30 kg: Brzdný odpor se dá totiž stupňovitě nastavit dle hmotnosti uživatele, podobně jako je Z-hodnota u vázání lyží. Tím by se dalo předejít možným zraněním způsobených použitím hodně „tvrdých“ tlumičů pádů. Jestliže se Cablo Vario osvědčí také v praxi, byl by to jediný ferátový set, který by byl vhodný pro osoby od 30 kg tělesné hmotnosti a tím rovněž pro průměrně vážící 9 – 10leté dítě.

Jištění pro děti lanem

Obtížnost feráty pro děti by měla být zvolena tak, aby nebylo třeba stálé klasické jištění lanem (od stání ke stání), protože je spojeno s vysokou technickou náročností. Co se nedá podcenit, to je také potřeba času navíc, které takové jištění lanem vyžaduje – při silně frekventovaných ferátách je to opravdový problém. Použití lana k jištění na ferátě mohou provádět bez výjimky jen osoby, které mají nezbytné zkušenosti s jistící technikou s lanem i bez něho. Dokonce i při použití nových speciálních jistících systémů s lanem na frátě (Edelrid-Via-Ferrata-Belay-Kit) je třeba mít odpovídající znalosti – jinak se stane z domněle získaného jištění zdroj nebezpečí. Na tomto místě chceme poukázat, že je poměrně špatný nápad, když dospělý nemá tušení o horském sportu, ale současně objevuje společně s dítětem, které má na starost, fascinaci ferátou. Rozhodně je v tomto případě podstatně pohodovější, bezpečnější a bezpochyby veselejší svěřit se některému horskému vůdci, který je schopen přiblížit téma „lezení“ a má připravenu kupu tipů a triků pro společné lezení s alpinistickým dorostem.

Děti do 30 kg

Pro děti slouží dodatečné jištění lanem v prvé řadě jako záložní systém pro případ, kdy z nepozornosti (rozptýlení) zapomenou přecvaknout vlastní ferátový set. K zajištění jsou děti s dospělým, který je provází, přímo spojeni jednoduchým lanem, a to ve vzdálenosti 3–5 metrů. Předpokladem pro tento způsob jištění je, že dospělý je schopen se vyvarovat vlastního pádu, a zároveň je dostatečně silný, aby udržel pád dítěte. To druhé je zpravidla možné pouze v případě, že dítě neváží více než 30 kg (pod 10 let) a je možné vyloučit volný pád do jištění. S tímto je pak jasné, že tento druh jištění lanem je možný pouze na lehkých ferátách a v žádném případě v neustále kolmém terénu. Úplně malé děti (<15kg) nepotřebují na takto lehkých ferátách vlastní ferátový set – zpravidla nedokáží totiž otevírat žádné karabiny po delší dobu, neboť obsluha otevíracího mechanismu je moc těžká. Jelikož však děti mají z „nacvakávání“ a „vycvakávání“ karabiny legraci, můžete jim navázat na úvazek rep-šňůru nebo plochou smyčkou s obyčejnou jednoduše ovladatelnou nezamykací karabinou, s jejíž pomocí se děti mohou připoutat k fixnímu jištění. S těmi nejmenšími se ale omezují výlety na feráty spíše pouze na zajištěné úseky normálních chodníků/cest. Dospělý musí při této technice pečlivě dbát na to, aby lano mezi ním a dítětem bylo pevně napnuto (v praxi to není úplně jednoduché!). Jištění dospělého je vždy důsledně pouze pomocí moderního, normám odpovídajícího, vybavení. Jeden dospělý může jistit vždy pouze jedno dítě.

Děti nad 30 kg

Alternativně se dá u větších dětí, které mohou už set spolehlivě obsluhovat, lézt pod nimi. Při tom je dítě pořád pod dohledem, dá se kontrolovat převěšení a případně také někdy při lezení pomoci. Jestliže děti váží mezi 30 a 50 kg, potřebovaly by speciální tlumič nárazů (viz. výše), dodatečné jištění proti pádu (např. Ferrata.Bloc) a nebo je dospělý dojišťuje lanem. Zde se nabízí dojištění ve strmých pasážích z pevného fixního bodu či „štandu“ buď pomocí HMS karabiny a polovičním lodním uzlem ( Halbmastwurfsiche­rung) nebo jistící deskou. Při traverzech nebo v místech na kterých nemůže dojít k „volnému pádu“, mohou ti, kteří lezou jako druzí, lézt bez dodatečného jištění lanem , tzn. Zajištěni jen svým ferátovým setem. Volbu ideálního místa pro jištění, optimálního vedení lana a obsluhu HMS příp. jistící desky tady vyžaduje zkušeného horolezce. Lezení po ferátách = zážitek Vlastně by se nikdy nemělo stát, že bychom děti na ferátě tělesně přetížili tak, že by se kvůli chybějícím silám nedokázali správně zajistit vlastním setem. Přesto máme vždy možnost zajistit jejich podpořit psychický i fyzický stav dodatečným zajištěním lanem – např. na obzvláště těžkém místě cesty. Pádu na ferátě se musí v každém případě zabránit a proto musí být lano z bezpečnostních důvodů vždy bráno s sebou ( to platí ostatně také pro každou ferátu na které vedete dospělého). Lezení s dětmi po forátách poskytuje báječnou a mnohostrannou možnost, jak zažít svět hor. Při svědomitém přístupu a s trochou „know-how“, příp. při braní zřetele na základní pravidla, by takovému zážitku nemělo nic stát v cestě.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK