Logo Cestydoprirody.cz

Zajištěné cesty (Klettersteigy/Feráty) - Co je zde nového, aneb Tlumiče nárazů & Co.

10.July 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Ronert Schellander, Referat Bergsport
Zajištěné lezecké stezky vyrůstají v celém alpském prostoru jako houby po dešti. Použití bezchybného certifikovaného vybavení a dokonalá příprava mohou přispět k zabránění pádů a udělat téma feráty opět o něco bezpečnější.
Hlavní foto článku
foto: Bergauf 03/2012

Výstup po ferátách je namáhavá tělesná činnost, napínavá lezecká výzva, která nabízí báječné zážitky v přírodě. Je vhodná pro skupiny, případně rodiny a to vše s přehlednými náklady a nepatrným celkovým rizikem. Právě pro často jednoduchou dosažitelnost a žádné orientační problémy zájem o fráty stále více narůstá a na trhu se objevují novinky zvyšující bezpečnost od stále více výrobců. Ferátový set, která sestává ze záchytného tlumiče nárazů, horolezeckých karabin, navazovacích smyček a zatěžovacích ramen ve tvaru Y, se prosadil a je také doporučován Alpenvereinem a UIAA. Brzdný systém páracího tlumiče pádu, který je nezávislý na povětrnosti, redukuje významně hlavní riziko záchytného nárazu na míru, která je pro tělo snesitelná. Přesto je pořád ještě nejlepší nepadat.

foto

Běžné tlumiče nárazů od různých výrobců. Foto: P.Plattner

Záchytný tlumič nárazů

Od počátečných různých systémů, které mají snižovat záchytný náraz, se vyvíjel způsob stavby až k tlumičům záchytným tlumičům nárazů, které jsou provedeny jako „trhací šev“ (párací tlumič pádu). Konstrukce a způsob stavby jsou u různých výrobců téměř identické. U těchto tlumičů je materiál poutka společně protkán, popřípadě sestehován tak, že se při pádu otevře. Tímto rozpojením švů se „zničí“ energie a tím se pád více nebo méně jemně zbrzdí. Normy týkající se tlumení a zlomového zatížení jsou u všech výrobců splněny a zajišťují, že se nepřekročí povolené zatížení max. 6 kN ( cca 600 kg). Jak ukázaly pokusy „DAV-výzkum bezpečnosti“ – na což výrobci také ve svých návodech poukazují – nejsou současné sady pro horolezce vhodné pro osoby příp. děti s tělesnou hmotností pod cca 50 kg. Více k tomu tématu uvedeme v příspěvku „S dětmi na horolezeckém výstupu“.

Navazovací smyčky, zatěžovací ramena

Všechny sady mají navazovací smyčku, která je pomocí liščí smyčky upevněna na navazovací kroužek sedacího úvazku. Aby se při uvazování zabránilo nehodám nebo chybám, jsou tyto smyčky často ohraničeny barevně nebo stavebně od zbytku sady. Ohebné, elastické zátěžové smyčky zabraňují, aby karabiny při lezení nevisely příliš nízko, a tím enormně zvyšují komfort obsluhy. V závislosti na výrobci jsou zátěžové smyčky různě dlouhé, proto se vždy volí vhodná sada podle vlastní velikosti těla případně podle délky paže, aby lezec např. při pádu v traverzu – nebo když si chce odpočinout, nevisel tak hluboko pod ocelovým lanem, že by na ně nemohl dosáhnout. Zkracování zátěžových smyček uzly není ostatně povolené. V závislosti na výrobci se liší kvalita zátěžových pásek od levných gumových po velmi hodnotné pevně utkané stavební díly.

Odpočinková smyčka

Tyto krátké odpočinkové smyčky poskytují možnost krátce se zavěsit při traverzech a odpočinout si, někoho zajistit nebo fotografovat, takže nebudeme viset příliš daleko od jistících bodů případně ocelového lana. Důležité: Když se zavěsím do odpočinkové smyčky, zůstanou obě druhá ramena na laně zavěšena – vždy! Aby při odpočinkovém zavěšení nedocházelo k chybnému použití setu ( např. nepříznivé zatížení na švy nebo jiné), musíme zjistit, kde smíme takovou odpočinkovou karabinu zavěsit u vlastní sady: Dobré sady jsou zde vybaveny předem připravenou, jasně ropoznatelnou zavěšovací smyčkou.

Karabiny a blokanty

Rozměr, zlomové zatížení a otevření západky při pádu jsou u ferátových karabin výše dimenzovány než u jiných druhů karabin. Ovládání a zavírací systémy jsou různé od klasických „horolezeckých tvarů“ až k futurisicky půvabným designům. Zde platí, vyzkoušejte si sami zavírací mechanismus, protože zde také hrají roli osobní obliba a šikovnost uživatele. Prosadily se především modely karabin s tzv. dlaňovým otevíráním, které jsou pro většinu horolezců jednodušeji obsluhovatelné než systémy s otevřením palec – ukazováček. Většina výrobců nabízí karabiny s dobrým ovládáním, ať již jsou to Attac-karabiny původně vyvinuté Salewou, které jsou všeobecně velmi dobře převěsitelné, nebo Edelricd-One Touch, Black Diamond – Easy –Rider nebo Skysaveod Skylotecu a Coltu od Austri-Alpin. Také starší uzavírací systémy s posuvnou objímkou/pouzdrem jsou i nadále lezci používány. Převěšení karabin je zlepšeno ještě tak zvaným Keylock-systémem ( karabiny bez nosu).

foto

Tyto oba nové sety blokují přímo na laně. Foto: M.Schwaiger

Za novinku se počítají tzv. blokanty, které zabraňují pádu při svislé lezecké pasáži tím, že blokují přímo na ocelovém laně a nespadneme až do příštího zakotvení ocelového lana. Zde existuje řešení firmy Skylotec v podobě blokantu „SkyTurn“. (Zařízení je součástí celého ferátového setu Skyrider, a na jednom smyčkovém rameni ypsilonové konstrukce nese standardní jistící karabinu, jak je to u ferátových setů běžné, a na druhém rameni má připevněný právě blokant Skyturn.) Jinou cestou jde AustriAlpin a to 3. ramenem u modelu Hydra, přičemž všechna ramena jsou přímo spojena s tlumičem. Tento Ferata-Block zabraňuje stejně jako „SkyTurn“ dlouhým pádům do příštích mezijištění a doporučuje se pro kolmé pasáže.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK