Logo Cestydoprirody.cz

Víte kolik je v Evropě národních parků?

3.August 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Celkový čas potřebný na návštěvu všech národních parků v Evropě se zde nedozvíte, ale počítejte s tím, že by vám jeden rok nestačil.
Hlavní foto článku
NP Krka

Když byl v druhé polovině 19. století založen v Severní Americe první národní park (Yellowstonský NP, 1872), tak jistě nikdo nečekal kolik národních parků bude na začátku 21. století na celém světě. Přestože v Evropě byl první národní park vyhlášen až v roce 1909, a to hned 9 národních parků ve Švédsku, tak do dnešních dnů jejich počet rozrostl na nevídaných 441.

Dlouhou dobu byly zakládány NP velice živelně a jejich ochrana se stát od státu značně lišila. Zlom nastal až v roce 1962 kdy byla založena Světová komise pro chráněná území (World Commission on Protected Areas, WCPA), která pak v roce 1994 přijala zásady kategorizace chráněných území na základě péče o ně. Vzniklo 6 kategorií chráněných území:

  • Ia = přísně chráněná přírodní rezervace – přísně chráněné území, ponechané na ochranu biodiverzity a také geologických a geomorfologických rysů. Vstup do něj, jeho využívání lidmi a dopad činnosti člověka přísně regulován a omezen.
  • Ib = oblast divočiny – obvykle velké území, nepozměněné nebo málo pozměněné činností člověka, které si ponechalo přírodní ráz, bez stálého nebo významného osídlení lidmi.
  • II = národní park – velké přírodní nebo přírodě blízké území, ponechané ochraně velkoplošných ekologických procesů spolu se souborem druhů a ekosystémů typických pro dané území.
  • III = přírodní památka nebo charakteristický rys – území ponechané ochraně zvláštních přírodních památek, kterými může být tvar zemského povrchu (geomorfologický útvar), podmořská hora nebo jeskyně, geologické charakteristiky, jako jsou jeskyně nebo dokonce živé celky, např. starodávný hájek či skupina stromů.
  • IV = území péče o biotopy nebo druhy – území, jehož cílem je ochrana určitých druhů nebo biotopů a jehož spravování uvedenou prioritu odráží.
  • V = chráněná krajina nebo část moře – území, kde vzájemné působení člověka a přírody vytvořilo plochu nevšedního charakteru s významnými ekologickými, biologickými a kulturními hodnotami a hodnotami krajinného rázu.
  • VI = chráněné území s udržitelným využíváním přírodních zdrojů – území chránící ekosystémy a biotopy spolu se souvisejícími kulturními hodnotami a tradiční péčí o přírodní zdroje.

V tomto článku je řeč o kategorii II – národní park.

Nejlepší přehled o chráněných územích včetně národních parků podává Světová databáze chráněných území (World Database on Protected Areas – WDPA) na svých nových stránkách www.protectedplanet.net

Řazeno abecedě, je počet NP v jednotlivých státech Evropy následující:

Albánie 13 Rakousko 7 Bělorusko 3
Belgie 9 Bulharsko 3 Chorvatsko 8
Česká Republika 4 Dánsko 9 Estonsko 1
Finsko 34 Francie 7 Německo 14
Řecko 21 Maďarsko 5 Island 5
Irsko 6 Itálie 22 Lotyšsko 45
Litva 5 Lucembursko 2 Makedonie 4
Malta 5 Černá Hora 4 Holandsko 21
Norsko 29 Polsko 16 Portugalsko 1
Rumunsko 13 Rusko 67 Srbsko 2
Slovensko 10 Slovinsko 1 Španělsko 12
Špicberky a ostrov Jan Mayen 3 Švédsko 21 Ukrajina 9

Národní parky plní ze svého statusu v zásadě dvě funkce. Jednak chrání oblasti s doposud nenarušenou přírodou, aby je zachovaly pro budoucí generace, ale zároveň jsou místem, kde se uchovává dostatečná biologická rozmanitost, tak aby do budoucnosti mohly sloužit pro udržení samovolných přírodních procesů.

Třetí, a v současnosti neméně důležitou funkci, kterou národní parky v současnosti zastávají, je i funkce turistického cíle. Přestože turismus může přinášet národním parkům mnoho problémů ohledně skloubení ochrany přírody (jako základní funkce), s nemalými nežádoucími důsledky velkého počtu návštěvníků, tak v současnosti se již stal turismus nedílnou součástí těchto chráněných oblastí, se kterým se umí jednotlivé parky lépe či hůře vypořádat.

A protože tento web je o cestách do přírody, budeme se snažit vám postupně přinášet informace a zajímavosti o jednotlivých národních parcích.

Pokud jste již některý z národních parků Evropy navštívili a máte z něj zajímavé fotografie, můžete je umístnit do fotogalerie. Rádi je čtenářům představíme.

Na stránkách Světová databáze chráněných území můžete filtrovat dle světadílů, států i kategorií chráněných území. Stránku s filtry naleznete ZDE

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Ivan
před rokem

A víte, kolik národních parků má Česká republika? A víte, že úzce spolupracuje s národními parky, které s ní sousedí? Když jsem byl na konferenci Národní parky 2016, každý tam představil plán svého fungování, vysvětlil co a proč chrání a jak spolupracuje s navazujícím národním parkem v sousední zemi. Byla to nejzajímavější konference, které jsem se účastnil. Nedávno jsem četl, jak se využití území národních parků mění a jak lidi – hlavně v době covidu – nerespektují nastavená pravidla. Bylo to na stránkách https://www.cerstvezpravy.cz/ Je to smutné a sobecké a krátkozraké. Prosím, najděte si ten článek a přečtěte si jej, ať zachováte tu nádhernou přírodu pro další generace a nejsme poslední, kdo ji takovou vidí.

Martin
před rokem

Tyjo, tak to je zajímavé. Docela mě ale překvapuje, že například Island nemá víc národních parků. Myslím si, že právě ta příroda, kterou tam mají nemá konkurenci. Sám bych se tam někdy hrozně rád podíval. Nedávno jsem například narazil na tento článek https://www.tipio.cz/island/ a ten mě v tom jen utvrdil.

Petr
před 2 lety

No, já mám letos v plánu se podívat do Chorvatska a co jsem se tak díval, tak právě tam mají moc pěkné národní parky, tak bych hrozně rád nějaký navštívil. Do Chorvatska se ale těším ještě z jednoho důvodu. Rád bych si totiž konečně vyzkoušel potápění. Dokonce mám v plánu si udělat i potapěčský kurz. Nejspíš u https://potapeni.seawolf.cz/

před 9 lety

Problém je v té Světové databázi chráněných území. Pokud tam někdo park zadá se špatnou kategorií, tak se tento park při filtrování neobjeví. Zároveň platí, že počet parků časem neustále narůstá, jelikož se u některých chráněných oblastí mění kategorie. Každopádně se za všechny chyby omlouvám, ale nebylo v mých silách všechny státy prověřit detailně.

Jana Hlavatá
před 9 lety

Chyba je bohužel v poměrně hodně státech – nejenom u ČR. Například: Itálie, Francie, Poslsko, Finsko a několik dalších států.

před 10 lety

Nechci rejpat, ale myslím,že v tabulce je chyba. V ČR jsou 4 národní parky: Šumava, Krkonoše, Podyjí a Česko-Saské Švýcarsko

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK