Logo Cestydoprirody.cz

Großglockner Hochalpenstrasse - sleva na mýtném pro členy Alpenvereinu (VIDEO)

13.May 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Großglocknerská vysokohorská silnice je nejznámější alpskou silnicí v celém Rakousku. Tato cesta končí před tím nejlepším co můžete nalézt v národním parku Vysoké Taury. Před nejvyšší horou a největším ledovcem Rakouska: před Großglocknerem (3.798 mnm) a před ledovcem Pasterze. Při stoupání o 1500 m až na vyhlídku Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (2369 mnm) projedete všemi vegetačními pásy od kvetoucích horských luk, vonících lesů, mohutných skal až k věčnému ledu.
Hlavní foto článku
copyright © 2012 Großglockner Hochalpenstraßen AG

28.dubna se opět otevřela pro návštěvníky Großglocknerská vysokohorská silnice. Na 48 kilometrech se 36 serpentinami a výjezdu až do nadmořské výšky 2.504 metrů vás očekává jak mimořádný přírodní zážitek, tak i zážitek z jízdy. Největší stoupání dosahuje 12 %, na odbočce k Edelweissspitze dokonce 14 %. Tento vrchol je zároveň nejvyšším bodem cesty – 2571 m n. m. Z vrcholové plošiny přehlédneme najednou 37 vrcholů vyšších 3000 metrů a 19 ledovců. Nejvyšší bod samotné cesty je vstupní portál do tunelu Hochtor (2504 mnm). Tato cesta byla před 77 lety (v roce 1935) otevřena po pěti letech stavby, což se zdá vzhledem k tehdejšímu jednoduchému vybavení a dnešnímu tempu stavění komunikací neuvěřitelné. Stavitelé tenkrát počítali s návštěvností 120.000 osob ročně. Toto číslo bylo již po třech letech překročeno téměř dvojnásobně. Dnes ji navštíví ročně 900.000 návštěv­níků, čímž se řadí mezi 3 nejnavštěvo­vanější atrakce v Rakousku.

Sleva pro členy Alpenvereinu

U příležitosti letošních oslav 150 let Alpenvereinu si mohou členové Alpenvereinu projet v celé letošní sezóně 2012 za mimořádnou cenu. K tomu stačí při platbě mýtného u kasy předložit členskou kartu Alpenvereinu. foto
Osobní auto: 22,– € (místo 32,– €)
Motorka: 16,– € (místo 22,– €)
Skupina v autobusu 2,50 € za osobu (místo 5,– €)

Oblíbená cyklistická trasa

Großglocknerská vysokohorská silnice je i oblíbenou trasou pro cyklisty na horských i silničních kolech. Tato trasa spojuje sportovní výkon s působivými pohledy na okolní horský svět a samozřejmě na Grossglockner. Takže si hned naplánujte dvě jízdy. Jednu pro závod s časem a převýšením a jednu pro skvělé výhledy. foto Trasy, které si zde můžete projet jsou různé, ale k těm nejoblíbenějším patří tzv. trasa krále Glockneru („Glocknerkönig-Strecke“) od pokladny ve Ferleitenu (1.145 mnm) až k Fuscher Törl (2.428 m) s převýšním 1.283 m a délkou 12,9 kilometrů. Tuto trasu si můžete projet před ráno devátou hodinou a odpoledne po třetí hodině. Zároveň si můžete nechat za 2 € nechat změřit váš čas. Stačí u kasy ve Ferleitenu zaplatit poplatek a odebrat si lístek s čárovým kódem, který pak v cíly na Fuscher Törl vsunete do vyhodnocovacího zařízení a obdržíte lístek s vaším časem. Ten pak můžete cestou zpět vyměnit u pokladny ve Ferleitenu za listinu dokládající absolvování této královské etapy. Zároveň bude Váš čas zveřejněn na internetu. Aktuální výsledkovou listinu naleznete ZDE. Stačí se dostat pod jednu hodinu a budete na stupních vítězů. :-) Pokud se pro cestu na kole rozhodnete, tak si dávejte pozor na počasí, které se zde může velice rychle změnit. Vzhledem k tomu, že průměrná roční teplota v nejvyšších partiích silnice je –3 °C, tak zde sníh v létě není výjimkou.

Jarní úklid sněhu

Na jaře je třeba odklidit ze silnice až 15 metrovou vrstvu sněhu. Se sněhem si můsí poradit tři frézy jedoucí od severu a tři od jihu. Odklizeným sněhem by bylo možné naplnit nákladní vlak o délce 250 kilometrů.

zdroj: www.youtube.com

Aktuální informace o uzavírkách, cenách a doprovodných programech naleznete na stránkách Hochalpenstrasse

Popis trasy Glocknerkönig i s výškovým profilem a možností zobrazení ve 3D naleznete ZDE

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK