Eisriesenwelt - největší ledová jeskyně na světě

Kdo by hledal největší ledovou jeskyni na světě, ten nemusí hned letět na jiný kontinent. Stačí mu sednout do auta a zamířit do Rakouska. Přesněji asi 50 km jižně od Salzburku, do městečka Werfen. Zde se nachází jeskynní systém pod názvem Eisriesenwelt.
Již 1.května se, jako každoročně, otevře pro návštěvníky jeskyně Eisriesenwelt (někdy též známa jako Posseltova jeskyně). Tato jeskyně leži v pohoří Tennengebirge (Salzbursko) vzdušnou čarou 2,5 km od centra města Werfen a jedná se o jeskynní systém s celkovou délkou větší než 42km, z nichž pouze první kilometr je pokryt ledem a je možno ho navštívit s průvodcem. V tomto kilometru se nacházi přibližne 30 000 metrů krychlových ledu o tloušťce až 20m, a každoročně ho ještě o něco přibývá.

Eisriesenwelt GmbH
Vchod do jeskyně leží v nadmořské výšce 1640 m a jelikož její vstup není z údolí vidět, byl objeven až v roce 1880 přírodovědcem Antonem von Posseltem, který pronikl přibližně 200m hluboko, což označil černým křížem na skále (tzv. Posseltův kříž). Přestože o svém objevu napsal článek do časopisu Alpenvereinu, tak byla jeskyně na dalších více než 30 let zapomenuta. Teprve v roce 1913 byla podniknuta expedice, kterou vedl vědec Alexander von Mörk, a která dokázala zdolat tzv. Velkou Ledovou Stěnu a pronikla až za podzemní jezero Sturmsee. To už se o jeskyni dozvěděla veřejnost a v roce 1920 byly vystavěny první primitivní přístupové cesty k jeskyni. V roce 1924 byly již zpřístupněny pro veřejnost všechny ledové části jeskyně a v roce 1925 pak byla vystavěna chata Dr.Oedl-Haus (1575 mnm).

Eisriesenwelt GmbH
Fascinující svět ledu
Sama cesta k jeskyni je již zážitkem. Od parkoviště se vznášíte k západní stěně Hochkogelu nejprudší lanovkou Rakouska se sklonem až 50°. A pak při pochodu ke vstupu ve výšce 1641 metrů vidíte již z dálky ve stěně vstupní portál do jeskyně: 20 metrů široký a 18 metrů vysoký. Hned po vstupu sfoukne návštěvníkům mrazivý vítr jejich plynové lampy, ale to trvá jen pár sekund. Pak se zavře brána a ve svitu znovu rozsvícených lamp se blyští přírodní ledové sochy na stěnách. Nejprve vstoupíte do 150 metrů dlouhé a 40 metrů široké Posseltovy haly, jejíž podlaha je pokrytá 6 metry ledu. Jedním z vrcholných bodů této túry fascinujícím světem ledu je Hymirhalle. V jejím středu se zdvihá „hrad“ Hymirburg, ledový útvar s obvodem základny téměř 40 metrů. Poslední zastávkou je „ledový palác“ Eispalast. Zde se již můžete cítit stísněně, jelikož se nacházíte téměř 1 kilometr v hoře a 400 metrů pod povrchem. Od tohoto místa se již vracíte zpět a po přibližně jedné hodině strávené pod zemí vystupujete opět do deního světla.
Heslo zní: teple se obléct
Jelikož je teplota uvnitř jeskyně většinou těsně pod nulou, doporučuje se pro hodinovou návštěvu se teple obléci a vzít si pevné boty. K tomu by měl být každý návštěvník ještě docela fit, jelikož překoná během prohlídky celkem 134 !! výškových metrů.

Eisriesenwelt GmbH
Lanovkou nebo pěšky k jeskyni
Zatímco první návštěvníci se museli smířit s obtížným výstupem,
dnes se dostanete nahoru zcela pohodlně – samozřejmě lanovkou. Po
příjezdu na parkoviště (5km od centra Werfenu) a 20 minutách pochodu
dojdete ke spodní stanici lanovky. Jízda nejprudší lanovkou Rakouska trvá
sice jen pár minut, ale nabízí i dechberoucí pohledy na Vysoké Taury. Kdo
upřednostňuje sportovní variantu výstupu, může 500 metrů převýšení
od spodní k horní stanici lanovky překonat pěšky. Pro tento výstup je
třeba počítat přibližně s 1,5 hodinou. Zároveň ušetříte 11 EUR za
lanovku
Led v jeskyni
Začátek vzniku tohoto jeskynního systému je datován před 100 milióny lety, kdy začali pohybem hor vznikat první trhliny, které pak vodní eroze a chemické procesy dále rozšiřovali. Tento proces sice stále pokračuje, ale ve velké části jeskyně vzhledem k vysoušení jen velmi pomalu. Oproti stáří jeskyně je led v ní značně mladší. Nejstarší led je starý přibližně 1000 let.
Existuje mnoho způsobů jak může led v jeskyních vznikat. Jeskyně Eisriesenwelt patří mezi dynamické ledové jeskyně. To znamená, že jednotlivé vstupy do jeskyně jsou umístěny v různých výškách a vytvářejí tak komíny, kterými proudí vzduch. V zimě je v jeskyni teplejší vzduch, který prodí horními otvory ven a spodními je nasáván chladný vzduch který spodní část jeskyně ochladí na teploty pod bodem mrazu. Na jaře pak rozpuštěný sníh stýká do jeskyně kde zmrzne a vytvoří ledovou výzdobu.

Eisriesenwelt GmbH
Informace pro návštěvníky (stav 2012)
Otevírací doba: 1.květen – 26.říjen, od 9.00h do 15.30h (poslední prohlídka), resp. 16.30 (v červenci a srpnu) Děti: Pro děti do 3–4 let je prohlídka (75 minut) docela namáhavá a rozhodnutí je na rodičích. Každopádně děti dostatečně oblékněte a nezapomeňte na čepici a rukavice. Psi: Psi do jeskyně mohou, ale vzhledem k počtu schodů se to nedoporučuje. Fotografování a filmování: Předem je třeba říci, že zákaz fotografování a filmování není kvůli lepšímu prodeji pohlednic a nebo ochraně jeskyně. Jedná se o organizační opatřeni, jelikož výpravy jdou 6 minut po sobě a na výběr vhodného stanoviště pro fotku není prostě čas. Pěkné/špatné počasí Doporučuje se návštěva za pěkného počasí, kdy si užijete nejen vniřek jeskyně ale také nádherné výhledy na okolní hory.
Internetové stránky s veškerými informacemi naleznete ZDE
Aktuální ceny naleznete ZDE
Bližší informace k tématu vzniku jeskyně a ledu v ní si můžete přečíst anglicky a nebo německy
Leták s informacemi v němčině Leták s informacemi v angličtině

Mohlo by vás zajímat
V okolí najdete
Webkamery v okolí
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK