Logo Cestydoprirody.cz

Eisriesenwelt - největší ledová jeskyně na světě

27.April 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Až do výšky 8 pater se tyčí hradby a stěny z ledu, útvary ze zmrzlé vody pokrývají stěny, mohutné figury stojí v ohromných halách. V jeskyni Eisriesenwelt panuje celý rok zima jako z Mrazíka.
Hlavní foto článku
Posselthalle, Foto Eisriesenwelt GmbH

Kdo by hledal největší ledovou jeskyni na světě, ten nemusí hned letět na jiný kontinent. Stačí mu sednout do auta a zamířit do Rakouska. Přesněji asi 50 km jižně od Salzburku, do městečka Werfen. Zde se nachází jeskynní systém pod názvem Eisriesenwelt.

Již 1.května se, jako každoročně, otevře pro návštěvníky jeskyně Eisriesenwelt (někdy též známa jako Posseltova jeskyně). Tato jeskyně leži v pohoří Tennengebirge (Salzbursko) vzdušnou čarou 2,5 km od centra města Werfen a jedná se o jeskynní systém s celkovou délkou větší než 42km, z nichž pouze první kilometr je pokryt ledem a je možno ho navštívit s průvodcem. V tomto kilometru se nacházi přibližne 30 000 metrů krychlových ledu o tloušťce až 20m, a každoročně ho ještě o něco přibývá.

foto

Eisriesenwelt GmbH

Vchod do jeskyně leží v nadmořské výšce 1640 m a jelikož její vstup není z údolí vidět, byl objeven až v roce 1880 přírodovědcem Antonem von Posseltem, který pronikl přibližně 200m hluboko, což označil černým křížem na skále (tzv. Posseltův kříž). Přestože o svém objevu napsal článek do časopisu Alpenvereinu, tak byla jeskyně na dalších více než 30 let zapomenuta. Teprve v roce 1913 byla podniknuta expedice, kterou vedl vědec Alexander von Mörk, a která dokázala zdolat tzv. Velkou Ledovou Stěnu a pronikla až za podzemní jezero Sturmsee. To už se o jeskyni dozvěděla veřejnost a v roce 1920 byly vystavěny první primitivní přístupové cesty k jeskyni. V roce 1924 byly již zpřístupněny pro veřejnost všechny ledové části jeskyně a v roce 1925 pak byla vystavěna chata Dr.Oedl-Haus (1575 mnm).

foto

Eisriesenwelt GmbH

Fascinující svět ledu

Sama cesta k jeskyni je již zážitkem. Od parkoviště se vznášíte k západní stěně Hochkogelu nejprudší lanovkou Rakouska se sklonem až 50°. A pak při pochodu ke vstupu ve výšce 1641 metrů vidíte již z dálky ve stěně vstupní portál do jeskyně: 20 metrů široký a 18 metrů vysoký. Hned po vstupu sfoukne návštěvníkům mrazivý vítr jejich plynové lampy, ale to trvá jen pár sekund. Pak se zavře brána a ve svitu znovu rozsvícených lamp se blyští přírodní ledové sochy na stěnách. Nejprve vstoupíte do 150 metrů dlouhé a 40 metrů široké Posseltovy haly, jejíž podlaha je pokrytá 6 metry ledu. Jedním z vrcholných bodů této túry fascinujícím světem ledu je Hymirhalle. V jejím středu se zdvihá „hrad“ Hymirburg, ledový útvar s obvodem základny téměř 40 metrů. Poslední zastávkou je „ledový palác“ Eispalast. Zde se již můžete cítit stísněně, jelikož se nacházíte téměř 1 kilometr v hoře a 400 metrů pod povrchem. Od tohoto místa se již vracíte zpět a po přibližně jedné hodině strávené pod zemí vystupujete opět do deního světla.

Heslo zní: teple se obléct

Jelikož je teplota uvnitř jeskyně většinou těsně pod nulou, doporučuje se pro hodinovou návštěvu se teple obléci a vzít si pevné boty. K tomu by měl být každý návštěvník ještě docela fit, jelikož překoná během prohlídky celkem 134 !! výškových metrů.

foto

Eisriesenwelt GmbH

Lanovkou nebo pěšky k jeskyni

Zatímco první návštěvníci se museli smířit s obtížným výstupem, dnes se dostanete nahoru zcela pohodlně – samozřejmě lanovkou. Po příjezdu na parkoviště (5km od centra Werfenu) a 20 minutách pochodu dojdete ke spodní stanici lanovky. Jízda nejprudší lanovkou Rakouska trvá sice jen pár minut, ale nabízí i dechberoucí pohledy na Vysoké Taury. Kdo upřednostňuje sportovní variantu výstupu, může 500 metrů převýšení od spodní k horní stanici lanovky překonat pěšky. Pro tento výstup je třeba počítat přibližně s 1,5 hodinou. Zároveň ušetříte 11 EUR za lanovku :-)

Led v jeskyni

Začátek vzniku tohoto jeskynního systému je datován před 100 milióny lety, kdy začali pohybem hor vznikat první trhliny, které pak vodní eroze a chemické procesy dále rozšiřovali. Tento proces sice stále pokračuje, ale ve velké části jeskyně vzhledem k vysoušení jen velmi pomalu. Oproti stáří jeskyně je led v ní značně mladší. Nejstarší led je starý přibližně 1000 let.

Existuje mnoho způsobů jak může led v jeskyních vznikat. Jeskyně Eisriesenwelt patří mezi dynamické ledové jeskyně. To znamená, že jednotlivé vstupy do jeskyně jsou umístěny v různých výškách a vytvářejí tak komíny, kterými proudí vzduch. V zimě je v jeskyni teplejší vzduch, který prodí horními otvory ven a spodními je nasáván chladný vzduch který spodní část jeskyně ochladí na teploty pod bodem mrazu. Na jaře pak rozpuštěný sníh stýká do jeskyně kde zmrzne a vytvoří ledovou výzdobu.

foto

Eisriesenwelt GmbH

Informace pro návštěvníky (stav 2012)

Otevírací doba: 1.květen – 26.říjen, od 9.00h do 15.30h (poslední prohlídka), resp. 16.30 (v červenci a srpnu) Děti: Pro děti do 3–4 let je prohlídka (75 minut) docela namáhavá a rozhodnutí je na rodičích. Každopádně děti dostatečně oblékněte a nezapomeňte na čepici a rukavice. Psi: Psi do jeskyně mohou, ale vzhledem k počtu schodů se to nedoporučuje. Fotografování a filmování: Předem je třeba říci, že zákaz fotografování a filmování není kvůli lepšímu prodeji pohlednic a nebo ochraně jeskyně. Jedná se o organizační opatřeni, jelikož výpravy jdou 6 minut po sobě a na výběr vhodného stanoviště pro fotku není prostě čas. Pěkné/špatné počasí Doporučuje se návštěva za pěkného počasí, kdy si užijete nejen vniřek jeskyně ale také nádherné výhledy na okolní hory.

Internetové stránky s veškerými informacemi naleznete ZDE

Aktuální ceny naleznete ZDE

Bližší informace k tématu vzniku jeskyně a ledu v ní si můžete přečíst anglicky a nebo německy

Leták s informacemi v němčině Leták s informacemi v angličtině

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Kamila_sedlackova
před rokem

Vypadá to nádherně, ale na mě by tam byla moc zima :-D . Stačí mi vidět fotku a už mi je chladno :-D . Já pojedu radši někam k moři do tepla :-) . Letos jsme byli v Chorvatsku na ostrově Korčula a bylo to tam úžasné. Na http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/korcula/ jsme si našli apartmán přímo u vody, takže jsme se z terasy koukali na moře :-) .

Pavel D.
před 3 lety

Byli jsme tam před týdnem (9/2019) a protože jsme chytli super počasí (azuro a sem tam mráček nad vrcholy protějších štítů) tak jsem zcela nadšen. Ceny stejné, a všechny předchozí komentáře stále platí. Osvětlení je ale vážně špatné (elektrické žádné, jen ruční karbidky a průvodce občas svítí hořčíkovým páskem) takže důrazně doporučuji vlastní čelovku a třeba i baterku do ruky, svícení mobilem je slabé a nepohodlné. A pokud vám mobil upadne, tak po tom ledu pojede třeba 40 metrů, než se zastaví o skálu :-).Ty reklamní fotografie jsou asi nasvíceny jen pro účely focení, v reálu je tam řádově větší tma. Karbidové lampičky jsou hezká kulisa, ale hodinu ji držet v ruce není úplně pohoda (měl jsem tu čest a bez rukavic by mi od toho kovu asi umrzly prsty) a pokud ji nese někdo za vámi, počítejte s popálenou bundou, nebo baťůžkem. Je to otevřený plamínek bez krytu.

Celkové ten výlet určitě stál za to, ale lví podíl mělo počasí a výhledy do okolí (hrad na skále v údolí je taky moc fotogenický).

Peta
před 3 lety

Včera jsme byli navštívit jeskyni. Cena za vstup včetně lanovky obousměrně je stále 24 euro za osobu, i tak se člověk projde víc než dost. Od lanovky je možné jít tunelem, to je kratší, nebo podél skály – moc lepší výhled nečekejte. V jeskyni jsme strávili skoro hodinu, což je docela dost v takové zimě. Zatímco venku bylo počasí na krátké tričko, uvnitř jsem měla radost ze 4 vrstev oblečení, rukavic a čepice. I tak jsem byla po hodině ráda, že se jdu ven ohřát. Cestou jsme potkávali hodně dětí, které měly jen větrovku kolem pasu – to se fakt nedá!!! Nepodceňujte počasí. Jinak výhled po okolí by asi byl nádherný, kdyby mlha nebyla tak bílá a všude. Nicméně zážitek prvotřídní, úchvatný ledovcový tunel. Nečekejte „krápníkovou výzdobu“. Není tam nic než jeskyně a věčný led. A samozřejmě schody nahoru a dolů. Stojí to ale za to, doporučuji.

Milan
před 3 lety

Tak to je trošičku jiná podlaha, ta kterou popisujete, než máme doma :-D To my máme doma standardní vinylovou podlahu od https://www.floor-experts.cz/…ova-podlaha/ , ale mít doma ten 6 metrů vysoký led, to by byla jiná sranda!

J.Ščípa
před 5 lety

Byli jsme v Jeskyni včera 28.9.2017 a mohu jen potvrdit slova předchozích návštěvníků sktátka ůůůchvatné je slabý výraz. Protože mám zimu rád vnitřní teplota kolem 0 mi vyhovovala. Ale kdo jest normální ať se přiobleče. Mají tam i tištěnou podobu pruvodce v češtině. A jelikoš šlo o podzimní návštěvu tak i okolí je nááádherné v těch barvách. Cena vstupu
i lanovka je za 24 eur vřele doporučuju protože jit 1,5 hodiny k jeskyni a pak těch 1400 schodů v jeskyni by bylo asi hóóódně náročné a navíc pěší trasu nedoporučují kvůli bezpečnosti. Kdož se tam chystá má se na co těšit , přěju pěkné zážitky . J.Š.

J. Shrbený
před 5 lety

jeskyně je úžasná. Pokud návštěvník pojede k lanovce vlastním autem, (nemusí, neboť z parkoviště jezní nahoru autokar), může mít na zpáteční cestě velké problémy s přehřátými brzdami! V žádném případě na zpáteční cestě dolů nevyřadit a jet na max. druhý rychlostní stupeň! (ze článku na mě vykouklo měkké „i“ ve slově blyští, dál jsem jej nezkoumal)

Petr
před 6 lety

Jeskyně je nádherná a fascinující. Byl jsem tam s přítelkyní před týdnem tj 18.8.2016. Jeskyně sice není stabilně osvícená, ale magnéziové světlo, které používá průvodce je podle mého názoru dostačující. Trasa je docela strmá a méně zdatní jedinci by mohli mít problémy. V naši skupině se jednomu pánovi udělalo zle a musel se vrátit. Zkrátka těch schodů je tam hodně. Důležitá věc pro návštěvníky je včasný příchod. Doporučuji dorazit k pokladně před desátou hodinou dopolední. Poté se začínají tvořit neskutečné fronty!!! Výklad je v němčině a nebo angličtině.

Sidi
před 8 lety

Před týdnem jsme si prošli ledovou jeskyni s manželkou. Vše co je zde napsáno je pravda, chybí však důležitá informace: V jeskyni není instalováno žádné světlo!! Průvodce sice při výkladu u jednotlivých ledových objektů zapálí magnéziové světlo, které na pár desítek vteřin osvětlí prostor ale na „pokochání“ je to proklatě málo. Lucerničky jsou vhodné jen k posvícení aby člověk nespadl. Z vizuálního zážitku jsme docela zklamáni. Pohled na okolní vrcholy před vchodem jeskyně toto zklamání však trochu zmírní.

před 8 lety

Aktuální ceny naleznete na tomto odkazu http://www.eisriesenwelt.at/…/preise.html Jsou tam ceny za vstup, za lanovku i ceny za kombinaci lanovka+vstup. Až k infocentru vede asfaltka (bez poplatku). Parkování je pokud je mi známo i nadále bez zpoplatnění. Aktualizoval jsem odkazy na důležitéinformace – v šedivém rámečku pod článkem.

Petr
před 8 lety

Zdravím,mohl by někdo napsat nějaké ceny? Vstupenka,lanov­ka,parkování…Dě­kuji

Jen počkej zající
před 10 lety

xD

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (2.66km)
Lezecký park "Klettergarten" (2.66km)
Lezecký park "Klettergarten" (4.43km)
Lezecký park "Klettergarten" (4.43km)
chaty Alpenverein (4.55km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK