Logo Cestydoprirody.cz

Jak správně sbalit turistický batoh – řiďte se druhem aktivity

21.August 2021
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Pavla Melenová
Při balení batohu záleží na tom, jestli s ním zdoláváte skalní převisy, běháte nebo vyrážíte na túru. Zabalte si podle aktivity, poradíme vám, jak na to.
Hlavní foto článku

Ujasněte si, co jdete dělat

Aktivita ovlivňuje balení batohu – jdete na túru, nebo rozehříváte svaly před technickým lezením? Balení batohu bude rozdílné.

Než začnete plnit batoh, ujasněte si, jestli:

  • vyrážíte na túru v přírodě,
  • se budete v přírodě aktivně hýbat (běh, cyklistika, běžky),
  • jdete zdolávat technické terény.

Na túru sbalte těžké věci blízko k zádům

Každý cestovatel už slyšel o tom, že těžké věci patří hned pod víko. Podle webu 4camping.cz ale nové výzkumy tvrdí, že tuto poučku nemůžeme vzít stoprocentně za svou. Batohy na turistiku nosíte celý den, proto potřebujete maximální komfort. Dostaňte zavazadlo nad těžiště těla. Těžké věci dejte do prvních dvou čtvrtin výšky batohu a blízko k zádům. Nejlehčí věci (oblečení) patří úplně dolů a střední zátěž rozložte ve zbývajícím prostoru.

Konkrétní tipy:

  • Využijte prostor jednotlivých věcí – berete ešus? Vycpěte ho třeba ponožkami nebo do něj srolujte outdoorové oblečení.
  • Láhve s pitím noste v postranních kapsách, abyste je měli po ruce. Dejte pozor, ať vás nevychylují do strany. Pokud upíjíte z jedné, upíjejte stejně i z druhé láhve.
foto

Při aktivním pohybu dobře upevněte batoh

Pokud běháte nebo vyrážíte na kolo, potřebujete dobře upevněný batoh. Z toho důvodu sáhněte spíš po těch maloobjemových s hrudním popruhem a bederním pásem. Těžké předměty opět umístěte blízko k zádům.

Konkrétní tipy:

  • Utáhněte všechny kompresní popruhy, věci v batohu pak necestují ze strany na stranu a pohyb je komfortnější.
  • Tekutiny řešte pomocí praktického hydrovaku, z hadičky se snadno napijete a neobtěžuje vás opakované vytahování láhve z postranních ka­pes.

Horolezectví vyžaduje stabilní batoh

Lezení vyžaduje perfektivní přípravu – zabalte se tak, aby batoh nenarušoval vaši rovnováhu při horizontálních a vertikálních pohybech. Těžiště zavazadla musí být co nejblíže tělu.

To nejtěžší umístěte do druhé a třetí čtvrtiny výšky batohu (a směrem k zádům). U zad by měly být i středně těžké věci, dejte je ale úplně na dno (pod nejtěžší věci) a pod víko (nad nejtěžší věci). Na dno také patří to, co potřebujete na konec. Například bivakovací vak využijete až v případě nouze, dejte ho proto dolů. Tam, kde zbyl prostor, napěchujte lehký a objemný náklad.

Konkrétní tipy:

  • Věci rovnejte opravdu pečlivě, aby mezi nimi nevznikaly vzduchové kapsy. Batoh ve stylu zborcené housenky může zbytečně narušit rovnováhu.
  • Lékárnu dejte na stranu, abyste se k ní dostali bočním vstupem batohu.
  • Při absenci bočních kapes dejte i láhev s pitím na stranu batohu, abyste ji snadno bočním vstupem vyndali.

Proveďte závěrečnou kontrolu

Zkuste batoh postavit do prostoru a zkontrolujte, zda stojí rovně. Pokud ano, vypadá to slibně. Vezměte ho na záda. Dobře padne, netáhne dopředu, dozadu, ani do stran? Gratulujeme, sbalili jste se správně!

foto

Pokud něco drhne, obsah přerovnejte. Pak už jen dotáhněte bederní popruh, hrudní spojku, ramenní popruhy a vyrazte do terénu.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Honza
před rokem

Je snad jasné, že se nevydám do zimních Alp s letním vybavením na české „hory“ :-) Ale chápu, že některým začátečníkům může tento blogový článek pomoci, takže to nechci hanit. Já jsem si pořídil letos skvělou novou výbavu do přírody, která mě i díky použití slevového kuponu z internetových stránek http://kuponozdroj.cz/ vyšla na nějakých příjemných 6 tisíc a už se nemůžu dočkat, až ji vyzkouším v zahraničí ;-)

Jindra
před rokem

Dobrý návod, díky za něj. :) Tohle bych dal přečíst mé paní, která si je schopná vzít kdejakou blbinu. :) Ale pak se mě ptá, proč já si do batohu balím pracovní rukavice od https://www.uvex-safety.cz/cs/ (schválně, kdo uhádne proč?). :) Prostě ženský, no. Ale zase jsem rád, že se mnou na výlety chodí. Je to lepší, když se to táhne ve dvou. A navíc je i větší zábava. :)

Jana
před rokem

Kempování mají rádi nejenom tzv. přírodní lidi, ale dokonce i někteří z města. Tady – https://www.vse-o-produktech.cz/…veni-011706/ si můžou vybrat jak dámy, tak i páni potřebné kempinkové vybavení od oblečení přes hrnky až po termosku. Všechno tohle se při kempování rozhodně hodí. Dámy mohou ocenit péřovou bundu nebo klasický zimní kabátek. Jsou na výběr i věci na lyžování.

Honza
před rokem

Ještě bych ocenil nějaký návod, jak vůbec kvalitní batoh koupit a kde. Nedávno jsem viděl nějaké zajímavé kousky na https://www.biginzerce.cz/biginzercecz/ ale přijde mi škoda kupovat něco bazarového, rád bych viděl něco nového. Ale aby to nebylo přemrštěné cenou a neplatil bych hlavně značku. Kdybyste napsali takový článek, tak bych to fakt ocenil. :)

před rokem

Pěkně napsaný článek. Nejdůležitější je si sbalit na lehko, prakticky a hlavně mít dobrý bederní pás. Také jak je psáno v článku, je dobré si uvědomit, kam člověk opravdu jde aby nebyl zbytečně překvapen. Kdyby se v redakci naučili jak napsat hashtag https://napovime.cz/…sat-hashtag/ , možná by článek měl i více shlédnutí a mohlo se k tomu vyjádřit vícero lidí.

Asadsheikh
před rokem

properly tourist plan on backpack please Click this link for information apkstech.com

před rokem

+27728933309 P­owerful Black magic Revenge Spells And Instant Death Spell To Kill An Enemy In { Australia} USA, Canada,Malta, Colombia, Italy

DR ADO is an African Famous Voodoo instant revenge death spell caster well known identity Dr Ado Spiritual Voodoo spell caster, @CALL/WHATSAP­P+27728933309 Re­sults is 100% sure and guarnteed, spell casting specialist, Dr Ado, black magic death spells that work overnight or by accident i? Cast these strongest black magic revenge death spells that work fast overnight to kill ex lover, husband, wife girlfriend Enemies overnight without delay. It doesn’t matter whether he or she is in a far location, I guarantee you to have your results you are looking for immediately. Just make sure before you contact me you are committed and you want what you are looking for (Victim Death) because my death spell work fast overnight after casting the spells. Immediately working black magic death spells that work fast will be cast on the person and result is 48hours.

How To Cast A Death Spell On Someone,

Death Spells That Work Overnight to kill wicked Step-dad/ Step mom

Death Revenge Spell on wicked friends,

Voodoo Death Spells to kill Enemies

Black Magic Spells To Harm Someone,

Black magic death spells on ex lover ,

Revenge instant death spells on uncle+27728933309

Dr Ado powerful instant death spells online instant spell that work fast in USA, UK, Kuwait, Germany, Asian, Europe, Philippines, Canada, South Africa, Italy, Peru, India, Iran, Gambia. Sweden, Australia, Nigeria, Spain, Ghana, California, Greece, Dr ADO Voodoo death spell casters spell to make someone sick and die without delay. Email dradospiritualsolutions@gmail.com or on my whatsapp +27728933309 or website:https://dradospiritualsolutions.com

Top/Best/Famous Psychic in London, Spiritual Healer, Black Magic Love Spells, Voodoo,

« Předchozí 1 4 8 11 12 13 14 Další »
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK