Logo Cestydoprirody.cz

Národní park Kalkalpen - vydejte se do nitra panenského světa

29.March 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan a Austria werbung
Na severu rekreační oblasti Pyhrn-Priel se rozkládá Národní park Kalkalpen, což v překladu znamená Vápencové hory. Chráněná oblast s největší zalesněnou plochou v Rakousku a sahající až do vysokohorského pásma nabízí 600km turistických stezek.
Hlavní foto článku
© Pyhrn-Priel Tourismus / Sulzbacher

Národní park Kalkalpen nabízí tak trochu jiné Alpy. Určitě zde nenarazíte na ledovce nebo na obrovské horské masívy. Krásná nedotčená příroda a husté lesy, lákají návštěvníky k objevným výpravám s nádechem dobrodružství. To je Kalkalpen. Na současné podobě národního parku mají velkou zásluhu správci parku a všichni, kteří dbají na to, aby příroda zůstala opravdovou přírodou.

Tento národní park se rozkládá ve spolkové zemi Horní Rakousko a jeho celková plocha činí úctyhodných 20 000 ha. Nacházejí se zde celkem dvě pohoří. Sengsengebirge, které se táhne v délce bezmála dvaceti kilometrů a jeho nejvyšším vrcholem je Hohe Nock (1963m), a Reichraminger Hintergebirge, které je známé díky svým hlubokým lesům a skalním průrvám.

Za přírodou

foto „Nechat přírodu přírodě“ – tak zní totiž motto Národního parku Kalkalpen a pokud vyrazíte na nějakou z 600km značených tras, určitě mi dáte za pravdu. V praxi to znamená, že rozmary počasí, drsné klimatické podmínky, rostliny a zvířata přispívají přirozeným způsobem ke vzniku pralesa. Jen člověk se musí držet zpátky a nezasahovat do tohoto citlivého systému! A tak se stává, že pozorní a ohleduplní pozorovatelé mají možnost na vlastní oči sledovat, jak se rodí příroda ve své zcela původní podobě.

Správci parku však jdou nyní ještě dál. Nejen, že se snaží chránit přírodu před externími vlivy, ale nyní organizují pro své návštěvníky i cesty za poznáním. S odborníky tak můžete vyrazit přímo do lůna přírody, kde se stále více ujímá vlády nespoutaná divoká příroda s lesním porostem typu pralesa.

Tyto výpravy se konají od 17. května do 7. října 2012 a jejich hlavní náplní je tematické putování s názvem „Jak se rodí prales“ za doprovodu správce parku.

Jak již napovídá název, celý park je tvořen vápencem. Horský masiv je složen právě buď z vápence a nebo dolomitu. Díky tomu, že parkem protéká spousty řek a říček, vytváří pomocí eroze v těchto skalách krásné krasové útvary. V dnešní době se zde nachází 67 jeskyní a to na zajímavosti celé oblasti určitě jen přispívá.

Turistika

Ale Kalkalpen není jen prales, Kalkalpen nabízí spousty možností pro turisty či cyklisty. Spoléhat se nemusíte jen na samotný národní park, značené turistické pěšiny i cyklostezky najdete i za jeho hranicemi.

Horské potůčky s křišťálově průzračnou vodou zurčí, divoká voda řek a říček se valí mezi strmými stěnami hlubokých soutěsek, pastviny se zelenají a na modrém nebi nad horskými vrcholy krouží orel skalní. Všude se vinou cesty, stezky i horolezecké cesty a ti, kdo nelitují námahy a vystoupají až na vrcholy hor, budou odměněni úchvatnými výhledy.

foto Pro pěší turistiku jsou zde naprosto ideální podmínky. Celá oblast je propletena poměrně propracovanou infrastrukturou stovek turistických stezek s jednotným značením, které vás zavedou za všemi zázraky přírody. Pokud s sebou na výpravu vezmete například děti nebo přeceníte síly, jistě oceníte například turistický taxík.

Velké množství tradičních alpských chat a salaší svádí pěší turisty k odpočinku a vydatnému ochutnávání typických a vždy vynikajících regionálních lahůdek. Doma pečený chléb, skvěle vyuzený špek a osvěžující mošt jsou speciality, které produkují selské usedlosti dole v údolí a zásobují jimi své vlastní salaše vysoko v horách. Mnohé z nich poskytují svým hostům nejen opulentní pohoštění, ale také nocleh. Nádherné západy a východy slunce v těchto nadmořských výškách mají nenapodobitelný půvab a nesmazatelně se vtisknou do paměti každého pěšího turisty.

Ani milovníci horského kola zde nepřijdou zkrátka. Za sebe mohu určitě doporučit Hintergebirgsradweg R9 (http://www.cestydoprirody.cz/…r9-kalkalpen). Pokud se vydáte na celý okruh, tak vás minimálně půlku cesty nečeká pohodová projížďka po rovince, ale poznáte krásnou přírodu a zároveň si užijete při průjezdu několika tunelů.

foto

Spousty dalších tipů na cyklistické trasy najdete přímo na webových stránkách celého regionu (http://www.nationalparkregion.com/…etouren.html), ale byli bychom rádi, kdyby jste přidali vaše trasy a zážitky přímo do naší mapy.

Další informace:
http://www.nationalparkregion.com
http://www.pyhrn-priel.net
http://www.kalkalpen.at

foto: Oberoösterreich Werbung, Pyhrn-Priel Tourismus, Tomáš Kuthan

Národní park vznikl v roce 1997, ale už v dubnu roku 1990 byla část území dnešního parku prohlášena za chráněné území.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Mirek Veselý
před rokem

V tomto národním parku jsem nedávno byl s rodinou. Bylo sice těžké se tam dostat přes covid opatření, ale se správcem parku jsme to nějak domluvili. Když jsme tam přišli, tak jsme si koupili v obchodu s dárky plašiče ptáků. Přípomínaly mi ty od https://www.caskrmeni.cz/…aci/plasice/. Když jsme se procházeli, bylo jich tam tucet. Rozhodně zkušenost doporučuju!

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (3.74km)
chaty Alpenverein (4.17km)
chaty Alpenverein (4.52km)
chaty Alpenverein (5.42km)
chaty Alpenverein (5.51km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK