Logo Cestydoprirody.cz

LAVINOVÁ SITUACE v Rakousku nově i v mobilu

12.January 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Ať už vyrážíte v zimě do hor pěšky, na lyžích nebo na sněžnicích, vždy je jednou z nejdůležitějších věcí před odjezdem kontrola aktuální lavinové situace. A jelikož ta se mění tzv. "každým okamžikem" můžete si nyní aktuální situaci v rakouských Alpách prověřit i na svém mobilu.
Hlavní foto článku
© OÖ Tourismus

Každý kdo už někdy hledal informace o aktuální lavinové situaci v Rakousku zná jistě následující dvě adresy: www.avalanches.org a www.lawinen.at. Na té první naleznete mapu Evropy a přes ní se dostanete až na stránky s lavinovou informací hledaného spolkový stát. Nás ale zajímá co je nového na druhé adrese a to na www.lawinen.at. Jedná se o stránku,kterou společně provozují „lavinové služby“ (Lawinenwarndienst, ve zkratce LWD) jednotlivých spolkových zemí Rakouska. Každá z těchto vydává svou lavinovou předpověď formou lavinových zpráv (Lawinenlagebe­richt), který zveřejňuje na svých stránkách. Pro lepší přehlednost zřídili tyto organizace společnou stránku www.lawinen.at, která pro letošek doznala určitých změn. Jednak je zde přehledná mapa se zjednodušeným grafickým znázorněním aktuální situace. Z mapy se pak každý jednoduše dostane na stránku s detailní lavinovou zprávou dané spolkové země. U některých spolkových zemí je tato zpráva dokonce i v anglické verzi.

AKTUÁLNÍ LAVINOVÁ SITUACE V MOBILU

foto

Úplnou novinkou je letos ale možnost stáhnutí aplikace pro chytré mobilní telefony s operačním systémem Android. Tato aplikace je zdarma (i bez reklam) a stáhnout si jí můžete ZDE.

Aplikace pro iPhone má být k dispozici v průběhu této sezóny a na stránce www.snowsafe.at můžete zadat svůj email a budete o zveřejnění aplikace informováni.

foto Pomocí mapy dostanete dobrý přehled o celkové aktuální situaci a díky GPS označí telefon v jakém lavinovém regionu se právě nacházíte.

SnowSafe ukazuje jednoduše a přehledně aktuální lavinové nebezpečí. Tak můžete svou situaci na horách lépe zhodnotit.

K tomuto zobrazení jsou automaticky stahována data jednotlivých lavinových služeb a jsou zobrazena mezinárodně normovanými symboly.

Všechna aktuální data jsou stahována automaticky a nemusíte se o stahování starat. Pokud budete v zahraničí, tak jen musíte počítat s vyšší cenou za přenesená data.

V případě potřeby jsou po ruce i další důležité informace jako např. přesměrování na hlasovou lavinovou informační službu nebo stránky „lavinových služeb“ (Lawinenwarndi­enst).

Měření sklonu

Profesionálové vědí, že jedním z důležitých faktorů k ohodnocení lavinového nebezpečí je sklon svahu. SnowSafe má zabudován měřič sklonu, který Vám pomůže sklon svahu určit a tak i lépe vyhodnotit Vaši situaci.

POZOR: Aktuální lavinová situace ve Vašem mobilu Vám dá přímý přístup ke zprávám lavinové služby, rozhodnout na místě se ale stále musíte sami.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Ludvík
před 9 měsíci

Tyjo, dneska už je aplikace vážně na všechno. Já měl dlouho klasický tlačítkový telefon a když jsem si nedávno koupil iPhone, pomalu jsem se nestačil divit, na co všechno se dá dneska najít aplikace. Musím se ale přiznat, že jak je nový, tak mám o něj dost strach, tak jsem si na něj raději koupil i takovéto pouzdro: https://www.finecase.cz/…e-12-pro-12/

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (5.69km)
chaty Alpenverein (6.25km)
chaty Alpenverein (8.60km)
Lezecký park "Klettergarten" (9.03km)
Lezecký park "Klettergarten" (9.03km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK