Logo Cestydoprirody.cz

Výstup na Matterhorn

5.January 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Petr Chytil
Hora Matterhorn (4478 m.n.m) je magnetem, který mocně přitahuje již generace horolezců, alpinistů či vysokohorských turistů.
Hlavní foto článku

Rozhodnete-li se pro zdolání Matterhornu, rozhodně byste neměli podcenit přípravu na takovýto výlet. V tomto článku se pokusím zprostředkovat vlastní poznatky a zkušenosti z výstupu na tuto nádhernou alpskou klasiku. Výstup jsme ve dvou provedli v sprnu roku 2011, takže jsou informace relativně aktuální. :)

Příjezd a ubytování

foto Je samozřejmě několik možností, jak se do Zermattu dostat. Pokud pojedete autem, doporučuji zvolit cestu směrem na Stuttgart, pak dolů na Basel a po dálnici dojet až co možná nejdále, to znamená do Martigny (resp. Sierre, odtud je to již jen pár desítek kilometrů po dobré cestě až do Zermattu). Pokud zvolíte cestu přes Mnichov nebo nějak jinak přes hory, bude to sice o pár kilometrů kratší, ale o to náročnější a pomalejší. Horské silničky, srázy, zatáčky a provoz často neumožňují jet rychleji než 40 km/h. Dálnice je dálnice.

My jsme nocovali ve stanu v kempu ve vesničce Täsch. Tuto variantu lze jen doporučit, neboť vlastním autem se stejně dál nedostanete (do Zermattu platí zákaz vjezdu) a kemp přímo v Zermattu vypadá… no na první pohled tak nějak „nešvýcarsky“.. malý, špinavý, zastrčený u frekventované cesty. Kemp v Täschi je dost veliký, nabízí krásné čisté sociály a je za velmi příznivou cenu. Taxi od kempu do Zermattu stojí asi 7 SHF, vlak je stejně drahý, ale nádraží je poměrně značně daleko, takže taxík vítězí. :)

foto

Aklimatizace

K tak náročnému výstupu, jakým Matterhorn pro běžné vysokohorské turisty bezesporu je, patří dobrá aklimatizace. Doporučuji začít s některými vrcholky v okolí Klein Matterhornu, jako jsou Breithorn, Roccia Nera a pro náročnější Castor a Polux. Jedná se o nenáročné ledovcové tůry ve výškách nad 4000m, s přespáním v bivaku v cca 3800m (na fotce ). Bivak se nachází na skalním výběžku nad ledovcem pod vrcholem Roccia Nera. Když se v sedle mezi Roccia Nera a Poluxem obrátíte směrem na severozápad a podíváte se nahoru, tak byste jej měli na skále uvidět. V sezoně však bývá dost plný, takže pokud prijdete pozdě, máte smůlu a spíte venku. Takže spacák, atd. s sebou! Ostatně na Malý Matterhorn (cca 3800m) se můžete pohodlně vyvézt lanovkou z Zermattu (ušetří vám to síly na hlavní cíl cesty, výstup pěšky z Zermattu je dost náročný, zdlouhavý a zbytečný). Cena za lanovku cca 2000 Kč za zpáteční listek.

foto

Přístup k hoře

Lanovkovou variantu můžete zvolit i při výstupu na samotný Matterhorn. Lístek stojí zhruba polovic, stačí dojet pouze na stanici Schwarzsee odtud již ale musí každý po svých. Za pár hodin dorazíte k chatě Hörnlihütte. To je výchozí bod pro vrcholový den. Pokud nemáte rezervaci asi půl roku předem, je ubytování na chatě téměř bez šance. Naštěstí je možné na určeném plácku asi 200 m od chaty rozdělat na připravených plochách stan. Po postavení stanu doporučuji projít si část nástupu k vrcholu, usnadní vám to ráno práci a nebudete se u chaty půl dne nudit :)

Popis vlastního výstupu k vrcholu včetně potřebného vybavení a znalostí dodám brzy v „cestách“.

Když už budete v Zermattu, rozhodně si nenechejte ujít výlet do sousedního údolí a vesničky Saas Fee. Je to hezká vesnička s možností lanovkových výletů, nákupů a lepší atmosférou, než je v přelidněném staveništi Zermattu…

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (0.20km)
Lyžařská střediska (10.06km)
Lyžařská střediska (10.73km)
Lyžařská střediska (11.46km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK