Logo Cestydoprirody.cz

Slovenský ráj - národní park

31.May 2017
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Slovenský ráj představuje svérázné krasové území s členitým reliéfem s množstvím roklin, soutěsek, úzkých dolin a kaňonů, s několika zachovanými planinami, které jsou bohaté na krasové formy.
Pro své výjmečné přírodní estetické hodnoty byl slovenský ráj roku 1988 vyhlášen za národní park.
Hlavní foto článku
Tomašovský výhled v Průlomu Hornádu, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Slovenský ráj je turisticky zajímavý po celý rok jeho území zpřístupňuje okolo 300 kilometrů značených turistický chodníků. Průchod soutěskami umožňují zabudovaná technicá zařízení – žebříky, mosty, řetězy, kramle.

Území slovenského ráje odvodňují dvě řeky s množstvím menších přítoků. Na severu je to řeka Hornád na jihu řeka Hnilec. Obě dvě pramení pod Královou horou a obě vyhloubili do vápence hluboké úzké kaňony – průlom Hornádu a Stratenský kaňon. Převážnou část území tvoří vápence a dolomity, proto se tu nachází víc než třistapadesát jeskyně a propastí. Pro návštěvníky je zpřístupněná pouze unikát ní Dobšinská ledová jeskyně, která je za psaná do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Průlom Hornádu

Řeka Hornád za obcí Hrabušice opouští Hornádskou kotlinu, na krátkém úseku se obrací její tok zprudka na jih a vytváří v severní části Slovenského ráje přibližně 16 kilometrů dlouhý kaňon. Je to nejmohutnější a nejkrásnější kaňon. Zajímavý je svojí délkou, hloubkou, strmými, místy až 300 m vysokými skalnatými svahy, které lemují po obou stranách tento vodní tok. Od roku 1974 je soutěska zpřístupněné po celé délce. Na trase je tzv. chodník horské služby, na kterém je zabudováno 7 kovových mostků, přibližně 320 m řetězů v exponovaný skalních stěnách, 140 kovových stupňů a 70 m dřevěných lávek.

foto

Průlom Hornádu, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Klášterská roklina

je nejkratší trasa z průlomu Hornádu na Kláštorisko. Je poměrně krátká a strmá, bohatá na vodopády, z nichž největší je vodopád Antona Straku.

Suchá Belá

Jedna z nejromantič­tějších soutěsek Slovenského ráje. Vyznačuje se bizarními vodopády, skalními okny, prahy a peřejemi. Voda protékající rokli pramení na severním okraji planiny Glac. Název rokliny souvisí s jevem, kdy se voda na určitém úseku ztrácí a v nižších polohách se opět objevuje. Nejznámější jsou Misové vodopády se soustavou přírodních výtvorů, tzv. obřích hrnců. Nejatraktivnější z nich je Okienkový vodopád, jehož voda protéká skalním oknem a dál padá po skalní stěně. Dalšími vodopády ve směru postupu jsou Korytový vodopád a Kaskáda.

foto

Autor: Peter Olekšák, Zdroj:Suchá Belá – Misové vodopády, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Kláštorisko

Rozlehlá planina (744 m n. m.) na hřebeni spojujícím Čertovu sihoť s planinou Glac. Ze tří stran je chráněna soutěskami a hlubokými dolinami, a byla tak prakticky nedobytná. Sem se uchýlili obyvatelé Spiše před nájezdem Tatarů. Dnes jsou zde ruiny kláštera.

foto

Kláštorisko – Kurtuziánský kláštor, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Glac

Je nejrozlehlejší planinou na Slovensku a dosahuje nejvyšší výšky 1061 m. Na planinu Glac vyúsťuje podstatná část značených chodníků. Ve svazích této planiny jsou vyerodované téměř všechny soutěsky na Slovensku.

Tomašovský výhled (680 m n.m.)

Skalní galérie na jižním svahu Ludmanky s výhledem na Průlom Hornádu, do doliny Bílého potoku, na Čertovu sihoť a při dobrém počasí na Vysoké Tatry.

foto

Dolina Veľkej Bielej Vody, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Informační kanceláře

Spišská Nová Ves
Letná ulica 49
052 01 Spišská Nová Ves
Tel: +421 53 161 86
E-mail: brantnercc@stonline.sk

Hrabušice
Hlavná 171/46
053 15 Hrabušice
Tel: +421 53 429 98 54
E-mail: podlesok@mail.t-com.sk

Smižany
Nám. M.Pajdušáka 1341/50
053 11 Smižany
Tel: +421 53 44 336 66
E-mail: infosmizany@rup.sk

Oficiální stránky NP Slovenský ráj

Další skvělé fotografie ze Slovenského ráje, převážně od Petera Olekšáka

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Erika
před rokem

Ten vodopád nemá chybu. Doufám, že se s manželem letos na nějakou dovolenou dostaneme. Na jaře jsme si koupili plastový bazén z https://www.albixon.cz/bazeny/ a byla to dost velká investice. Bazén je ale skvělý. Klidně bych u něj vydržela celé léto. Nějaké nové místo bych ale také chtěla poznat, tak uvidíme, jak to dopadne :-) .

Mirek Veselý
před 2 lety

V tomto národním parku jsem nedávno byl s rodinou. Bylo sice těžké se tam dostat přes covid opatření ale se správcem parku jsme to nějak domluvili. Když jsme tam přišly, tak jsme si koupily v obchodu s dárky plašiče ptáků. Přípomínaly mi ty od https://www.caskrmeni.cz/…aci/plasice/ . Když jsme se procházeli, bylo jich tam tucet. Rozhodně zkušenost doporučuju !

Simona
před 3 lety

Tam to vypadá nádherně. Já mám takovou dovolenou v přírodě mnohem radši, než někde u moře. Nejsem ten typ, který by se vyvalil na pláži a jen tam ležel. Potřebuji poznávat okolní svět :-) . Na dovolenou jezdíme s karavanem a v kempu jsme vždy pár dní, než si na kole projedeme okolí a pak jedeme zase jinam :-) . V karavanu máme naprosté pohodlí. Máme tam ledničku, sprchu, televizi a klimatizaci ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/…-klimatizace , takže můžeme cestovat skoro kamkoliv :-) .

Písařka
před 3 lety

O slovenském ráji jsem četla několik článků na www.cerstvezpravy.cz a doslova jsem se do něj zamilovala. Tenhle článek mi to ještě potvrdil. Prostě se tam příští rok, protože letos to už nejspíš nestihnu, zajedu podívat alespoň na 14 dní. Škoda jen, že Češi mají u Slováků takovou pověst „turistů v sandálech“…

Valounek
před 3 lety

Doufám, že letos se dostaneme na Slovensko. Chtěli jsem už vloni. Nakoupili jsme si turistické vybavení ve slevě na https://slevovykupon.net/ a těšili se na tracky po Tatrách. No, nakonec to nedopadlo. Tak snad letos bude situace lepší a výbavu využijeme. Slovensko máme s partnerem hodně rádi, hlavně místní kulturu, jídlo… Takové ty tradiční slovenské vesnice. A navíc má krásnou přírodu, která se hodně liší od té naší. Alespoň nám to tak přijde. :)

REAL USA PASSPORTS FOR SALE ht
před 3 lety

REAL USA PASSPORTS FOR SALE https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +14086864759 / timesaverholdings@gmail.com BUY USA/UK/CANADA PASSPORTS- APPLY FOR FAST SERVICES IN REGISTERED PASSPORTS, SCAN-ABLE DRIVERS LICENSE, DATABASE REGISTERED ID CARDS, SOCIAL SECURITY NUMBER CARD(SSN), GMAT, IELTS, SSN, DIPLOMAS, UTILITY BILLS, VISAS, USA GREEN CARD, RESIDENTS PERMIT, BUY REGISTERED DOCUMENTS ONLINE etc. All These With Fast Shipping At https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +1 (408) 868 64759/ timesaverholdings@gmail.com Buy Driver’s License Online/Buy Real And Fake Documents online/Buy USA driver’s licen­se/DRIVING LICENSE/Apply For Real And Fake Passport/Buy Fake Driver’s License for sale/FAKE DOCUMENTS ONLINE/Buy SSN for sale/

Welcome to TIMESAVER HOLDINGS CONTACT US https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +14086864759 Email: timesaverholdings@gmail.com https://timesaverholdings.com/contact-us/

We produce genuine registered documents which are legally used and we also produce Fake or Novelty documents which are just use for camouflage and can not be use legally, these types of document (Fake Documents) are not important so we produce on high demand and order, We also work with agents from top embassies within the world who have all our clients information processed from within and have everything authenticated in the supposed database system.So everything we do regarding the production of a Genuine Passport, Drivers License,SSN, ID Cards, Birth Certificate, Visa, PR, Diplomas and many other documents are genuine and all the real documents that can be legally used.

ABOUT REGISTERED DOCUMENTS

  1. Real documents are registered in the national database and contain all the applicant’s vital information.
  2. Genuine documents comply with all the legal requirements imposed by authorities. They can be used for border crossings and other cases involving scanning procedures.
  3. With real ID cards or driver’s licenses, you can apply for renewal when needed.
  4. Genuine documents will cost more because they need to be registered according to the official requirements.
  5. With all registration issues in mind, production of real documents takes longer.

ABOUT FAKE DOCUMENTS

  1. Fake documents are not registered in any system. They are issued to a person for camouflage purposes only.
  2. Although they do look like government-issued ones, false documents shall not be scanned by data-reading machines as your personal information is not going to show up.
  3. You cannot apply for renewal if your ID card or driver’s license hasn’t been registered previously.
  4. As no paperwork is required for producing fake documents, they are priced much lower.
  5. In most cases, your false document will be ready in a matter of days

website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com

CONTACT US https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +14086864759 Email: timesaverholdings@gmail.com https://timesaverholdings.com/contact-us/

Buy Fake Documents Online | Easy Documents Online, buy-fake-documents…Buy fake documents online, with us, we guarantee with best quality and client satisfaction, we sell from passports online.Buy Fake Documents Online – Counterfeit Documents |Buy fake documents online, Real passport for sale, Buy real ID …Buy Uk passport, Fake Uk driving license, False Canadian passport, Buy US fake ID card online, Buy novelty USA documents, Fake Frech passport online, Buy Real & Fake Documents – Buy Fake Documents Online …We Are Producers And Quality Sellers Of Real And Fake Documents. We Process And Produce Documents That You Can Use To Travel And Work In Any Part World ‎Buy Legit Passports Online Buy Real And Fake Documents Online,Buy Real and Fake … Buy Real And Fake Documents Online,Contact Us For Counterfeit Money Buy Real and Fake Documents Online Buy Real and Fake Documents Online, IELTS, RESIDENT PERMIT ,ID CARD, DRIVERS LICENSE, VISA, BIRTH CERTIFICATES, Diplomas SSN, SIN,Buy Real & Fake Passports online, Legit Documents Online |Buy Real& Fake Legit Documents online at Legit Global Docs. We deal in Passport, Driving License, ID Cards and Other Immigrants Documents at affordable princes Buy Genuine Documents | Real and Fake Identity Documents …Buy Real Documents Online | Buy Fake Documents Quality Services Of Buy Real And Fake Documents Online.We Process And Produce Real & Fake Documents Online That You Can Use To Travel And … Best buy fake documents online,buy fake documents online“Passport online, Fake Passports Online.buy fake documents onlinebuy documents online,buy fake passport online,fake documents online free,buy passport online,buy real fake documents review,valid documents online,buy new identity documents,buy real and fake passport online,buy real documents online,buy real and fake passport online,fake documents online,buy real fake documents ,fake documents for sale,buy fake passport online,buy passport online,buy fake currency online Buy Passports online,Buy Real And Fake Documents Online,Buy fake documents online, where can i buy fake passport, buy real fake passports, buy real and fake passport online, fake passport online maker, genuine passports for sale, purchase passport online, buy uk driving licence online, buy real driving license uk, buy eu driving licence without test, quickest way to get driving licence, fake bulgarian driving licence, buy real driver’s license, buy fake english driving licence, fake uk driving licence, buy genuine driving licence, buy driving licence dvla, fake drivers license online, fake driving licence, fake driver’s license, quickest and easiest way to get bike licence, fastest way to get a full uk driving licence, buy fake id online, scannable fake id, fake id maker online, birth certificate online, apply for birth certificate online, i’ve lost my birth certificate, birth certificate prices, full birth certificate uk, how do i get a copy of my birth certificate uk, instant bachelor’s degree, buy degree from any university, buy a degree uk, verifiable degree, fake degree from real university, fake college diploma maker, buy a degree from a real university, fake diploma high school, fake diplomas that look real, fake certificates online, fake certificate maker, best fake money, where can i buy counterfeit money, buy fake notes online, buy undetectable counterfeit money, buy counterfeit money, high quality counterfeit money for sale, buy fake money that looks real.Buy Real And Fake Documents Online]Buy Real And Fake Driver’s License Online]Buy Real And Fake Passports Online]Buy Driver’s License Online]Buy 100% Fake Bank Notes]Buy AUSTRALIAN DRIVER’S LICENSE AND I.D CARD]Buy British passport online ]Buy real ID card online]Buy Fake Driver’s Licen­se]Buy German Passport online] Buy SSN]Buy US Passport online]Buy ID Card Online]Buy Fake Documents Online] Buy registered documents online]Buy real documents online]Buy registered passports online]Buy Fake Counterfeit Money Online

buy real and fake documents https://timesaverholdings.com/…e-documents/ buy real passport online https://timesaverholdings.com/…port-online/ apply for real visa online https://timesaverholdings.com/…visa-online/ buy real driver's license online https://timesaverholdings.com/…ense-online/ buy residents permit https://timesaverholdings.com/…ent-permits/ buy verified ielts online https://timesaverholdings.com/…elts-online/ buy counterfeit money online https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ buy real and fake documents https://timesaverholdings.com/…e-documents/ buy real passport online https://timesaverholdings.com/…port-online/ apply for real visa online https://timesaverholdings.com/…visa-online/ buy real driver's license online https://timesaverholdings.com/…ense-online/ buy residents permit https://timesaverholdings.com/…ent-permits/ buy verified ielts online https://timesaverholdings.com/…elts-online/ buy counterfeit money online https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ buy real and fake documents https://timesaverholdings.com/…e-documents/ buy real passport online https://timesaverholdings.com/…port-online/ apply for real visa online https://timesaverholdings.com/…visa-online/ buy real driver's license online https://timesaverholdings.com/…ense-online/ buy residents permit https://timesaverholdings.com/…ent-permits/ buy verified ielts online https://timesaverholdings.com/…elts-online/ buy counterfeit money online https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ buy real and fake documents https://timesaverholdings.com/…e-documents/ buy real passport online https://timesaverholdings.com/…port-online/ apply for real visa online https://timesaverholdings.com/…visa-online/ buy real driver's license online https://timesaverholdings.com/…ense-online/ Contact emails .........time­saverholdings@gma­il.com WHATSAPP .........+1(408)686–4759 buy residents permit https://timesaverholdings.com/…ent-permits/ buy verified ielts online https://timesaverholdings.com/…elts-online/ buy counterfeit money online https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ APPLY FOR REAL AND FAKE DOCUMENTS ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REAL AND FAKE DOCUMENTS ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REGISTERED DOCUMENTS ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REAL DRIVERS LICENSE ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REAL ID CARDS ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR US DRIVER’S LICENSE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REAL AND FAKE DRIVER’S LICENSE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR SSN ONLINE https://timesaverholdings.com/ BUY REAL PASSPORTS, DRIVER'S LICENSE AT https://timesaverholdings.com/ ID CARDS (whatsapp: +14086864759) SOCIAL SECURITY NUMBER CARD (SSN card) RESIDENTS PERMIT, VISA, WORK PERMIT, CITIZENSHIP DOCUMENTS, IELTS, GMAT, NEBOSH, TOEFL, NIN, SIN, marriage certificate Buy undetectable counterfeit money online At timesaverholdings documents, we produce original passports, driver's licenses, SSN cards, identity cards, visas, stamps and other documents for the following countries:USA, UK, Australia, Belgium, Brazil, Finland, France, Great Britain, Ireland, Italy, Netherlands, Norway, Austria, Sweden, Switzerland, Spain, Great Britain, USA and some others. We offer you one of the best services in the world. Most customers have experienced our true and outstanding service.

CONTACT US

Contact emails .........time­saverholdings@gma­il.com

WHATSAPP ............+14086864759

Our website.......... https://timesaverholdings.com

https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com

BUY COUNTERFEIT MONEY ONLINE THAT LOOKS REAL | BEST FAKE MONEY FOR SALE https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ whatsapp: +14086864759 / timesaverholdings@gmail.com Counterfeit Money For Sale | Buy Fake Money Online To begin with, there is a prevalent view that without money, you can’t be glad and happy with your life without limit. In all honesty, money runs the world, giving us opportunities or making us subject to other individuals or conditions. Let’s be honest, each thing we use in our regular day to day existence has its cost, and now and then we simply need money to manage the cost we inquire. The most ideal approach to keep away from financial hardships is to buy fake money from a dependable provider.

Here in our counterfeit store, we know the cost of financial autonomy, and it is much lower than you may suspect. Also, With our undetectable top-notch fake money for sale, you can carry on with your best life and increment your spending limit with almost no limits. Buy counterfeit money cheap.

In addition, if you believe that fake money for sale is not ordinarily utilized, you’re surely mixed up. There are a large number of counterfeit money for sale flowing all through the world consistently. Much of the time, individuals can’t decide if they have real or fake money for sale in their pockets. You can even get one out of a bank, without it being detected. Buy fake money now and enjoy delivery straight to your doorsteps.

Welcome to TIMESAVER HOLDINGS CONTACT US https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +14086864759 Email: timesaverholdings@gmail.com https://timesaverholdings.com/contact-us/

What Makes Us Stand Out In This Business Firstly, We are the most driving producers and providers of top Grade A counterfeit money for sale or buy fake money with 20 Years of Experience and Trust. Therefore, you can utilize our Fake Money That looks real in anyplace without a trace or being detected even by the best counterfeit money machines detectors or pens worldwide. Here at our Counterfeit store, we have taken the printing of best fake money as a craft and our fundamental priority. All things considered, every one of our counterfeit money for sale can be utilized freely in Hospitals, Walmart, ATM, Shops, Casinos, Purchase of Cars, Rents, Loans, Pharmacies, Shopping, Investment, and Filling Stations. To buy fake money online or get counterfeit money for sale simply get in touch with us and put in your order now. Buy Fake Money That Looks Real So, with us now around you can get Counterfeit Money for sale online, get Fake Money For Sale or fake money that looks real from us. Your dependable and trusted supplier of undetectable fake money or buy fake money that looks real.

Once more, We are the best and Unique producers of the best Fake Money That Looks Real, Counterfeit Money For Sale, Fake Money For Sale. With over a billion of our bills coursing far and wide. Certainly, When it comes to fake money for sale or where to buy fake money, We offer just unique Best and Top quality counterfeit money for sale. We additionally print and sell Grade A banknotes of more than 52 different currencies worldwide. Here is your opportunity to be a mogul. We produce our fake money consummately which makes it undetectable and Indistinguishable to the eye and to the touch. Buy counterfeit money online cheap.

Counterfeit Money For Sale Online Likewise, we send in different sizes all discrete and safe. Also, all of our counterfeit money for sale carries every one of holograms and watermarks and pass the light detector test with ease. Lastly, We will deliver the fake money straight to your home without the impedance of customs. We have a Huge amount

prepared in stock. EUROS, DOLLARS, POUNDS, AND OTHER CURRENCY. Counterfeit Money For Sale Why Should You Buy Counterfeit Money From Us? Firstly, if you have been looking for where to buy counterfeit money online? Then you’ve definitely come to the right place. Also, We can guarantee you the best quality undetectable counterfeit money that looks real, your security and safety when you buy fake money from our counterfeit store. Below are our security features we use in our craft.

Hologram Stripes with perforation, Reflective glossy stripe, Microprinting, UV Ink, Watermarks, Raised Printing, Eurion constellation, Security Thread, Matted surface, See-through number, barcode, and serial numbers, Pen test Passed, Dimension and thickness same as that of original bills, Different serial numbers. All our fake money also pass the 8-point counterfeit detection tests on all machines (ULTRAVIOLET, MAGNETIC INK, METALLIC THREAD, INFRARED, IMAGE, SIZE, THICKNESS, and SERIAL NUMBERS).

Furthermore, The look and feel of fake money for sale are key for trust and recognition in circulation. Before printing a large order of best fake money, we produce prototypes. These can be used to check whether the design and security features integrate perfectly to the customer’s ex­pectations. Also, with us, you are guaranteed a refund in case there is a problem with your package or the notes you receive are not what you expected. Counterfeit Money for sale. Also, have you been in the chase on the best techniques for clearing your commitments, taking care of your bills, buying your dream vehicle or dream house without scarcely lifting a finger?. Certainly, Today is positively your moment of retribution, buy fake money online from our shop (any total ) and get rich overnight. Anyway, our fake money for sale has a life span of 8 months and should not be saved in banks. Buy counterfeit money now from the best producers and distributors of fake money.

Buy fake and real documents online Buy Driver's license online Buy fake and real passports online Buy driver's license online Buy new birth certificate purchase documents online Buy certificates online APPLY FOR USA PASSPORT ONLINE BUY USA PASSPORT ONLINE BUY EU PASSPORT ONLINE APPLY FOR EU PASSPORT ONLINE BUY UK PASSPORT ONLINE APPLY FOR UK PASSPORT ONLINE Buy diplomas online Get new id cards online Original ielts certificates online Buy passport online Buy identity card online Buy driving license online Buy the residence permit online Buy/Get Citizenship Online Buy documents online Buy IELTS without exams Buy TOEFL Buy GMAT

Our website.......... https://timesaverholdings.com

https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com

Contact emails .........time­saverholdings@gma­il.com

WHATSAPP ............+14086864759

johanka
před 5 lety

Taky letos plánujeme s manželem vyrazit do slovenského ráje, nakoupila jsem si dokonce přes https://armik.cz/ novou outdoor výbavu, abych tyto přecejen o něco těžší podmínky zvládla na výbornou, tak mi držte palce.

« Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

Kreuzek Höhenweg
18.September 2017
Ještěd 1012 m
19.May 2017
Sněžka 1603 m
18.May 2017
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (14.91km)
Lyžařská střediska (17.74km)
Lyžařská střediska (18.58km)
Lyžařská střediska (18.58km)
Horské chaty (21.03km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK