Logo Cestydoprirody.cz

Slovenský ráj - národní park

31.May 2017
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Slovenský ráj představuje svérázné krasové území s členitým reliéfem s množstvím roklin, soutěsek, úzkých dolin a kaňonů, s několika zachovanými planinami, které jsou bohaté na krasové formy.
Pro své výjmečné přírodní estetické hodnoty byl slovenský ráj roku 1988 vyhlášen za národní park.
Hlavní foto článku
Tomašovský výhled v Průlomu Hornádu, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Slovenský ráj je turisticky zajímavý po celý rok jeho území zpřístupňuje okolo 300 kilometrů značených turistický chodníků. Průchod soutěskami umožňují zabudovaná technicá zařízení – žebříky, mosty, řetězy, kramle.

Území slovenského ráje odvodňují dvě řeky s množstvím menších přítoků. Na severu je to řeka Hornád na jihu řeka Hnilec. Obě dvě pramení pod Královou horou a obě vyhloubili do vápence hluboké úzké kaňony – průlom Hornádu a Stratenský kaňon. Převážnou část území tvoří vápence a dolomity, proto se tu nachází víc než třistapadesát jeskyně a propastí. Pro návštěvníky je zpřístupněná pouze unikát ní Dobšinská ledová jeskyně, která je za psaná do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Průlom Hornádu

Řeka Hornád za obcí Hrabušice opouští Hornádskou kotlinu, na krátkém úseku se obrací její tok zprudka na jih a vytváří v severní části Slovenského ráje přibližně 16 kilometrů dlouhý kaňon. Je to nejmohutnější a nejkrásnější kaňon. Zajímavý je svojí délkou, hloubkou, strmými, místy až 300 m vysokými skalnatými svahy, které lemují po obou stranách tento vodní tok. Od roku 1974 je soutěska zpřístupněné po celé délce. Na trase je tzv. chodník horské služby, na kterém je zabudováno 7 kovových mostků, přibližně 320 m řetězů v exponovaný skalních stěnách, 140 kovových stupňů a 70 m dřevěných lávek.

foto

Průlom Hornádu, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Klášterská roklina

je nejkratší trasa z průlomu Hornádu na Kláštorisko. Je poměrně krátká a strmá, bohatá na vodopády, z nichž největší je vodopád Antona Straku.

Suchá Belá

Jedna z nejromantič­tějších soutěsek Slovenského ráje. Vyznačuje se bizarními vodopády, skalními okny, prahy a peřejemi. Voda protékající rokli pramení na severním okraji planiny Glac. Název rokliny souvisí s jevem, kdy se voda na určitém úseku ztrácí a v nižších polohách se opět objevuje. Nejznámější jsou Misové vodopády se soustavou přírodních výtvorů, tzv. obřích hrnců. Nejatraktivnější z nich je Okienkový vodopád, jehož voda protéká skalním oknem a dál padá po skalní stěně. Dalšími vodopády ve směru postupu jsou Korytový vodopád a Kaskáda.

foto

Autor: Peter Olekšák, Zdroj:Suchá Belá – Misové vodopády, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Kláštorisko

Rozlehlá planina (744 m n. m.) na hřebeni spojujícím Čertovu sihoť s planinou Glac. Ze tří stran je chráněna soutěskami a hlubokými dolinami, a byla tak prakticky nedobytná. Sem se uchýlili obyvatelé Spiše před nájezdem Tatarů. Dnes jsou zde ruiny kláštera.

foto

Kláštorisko – Kurtuziánský kláštor, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Glac

Je nejrozlehlejší planinou na Slovensku a dosahuje nejvyšší výšky 1061 m. Na planinu Glac vyúsťuje podstatná část značených chodníků. Ve svazích této planiny jsou vyerodované téměř všechny soutěsky na Slovensku.

Tomašovský výhled (680 m n.m.)

Skalní galérie na jižním svahu Ludmanky s výhledem na Průlom Hornádu, do doliny Bílého potoku, na Čertovu sihoť a při dobrém počasí na Vysoké Tatry.

foto

Dolina Veľkej Bielej Vody, Autor: Peter Olekšák, Zdroj: www.npslovenskyraj.sk

Informační kanceláře

Spišská Nová Ves
Letná ulica 49
052 01 Spišská Nová Ves
Tel: +421 53 161 86
E-mail: brantnercc@stonline.sk

Hrabušice
Hlavná 171/46
053 15 Hrabušice
Tel: +421 53 429 98 54
E-mail: podlesok@mail.t-com.sk

Smižany
Nám. M.Pajdušáka 1341/50
053 11 Smižany
Tel: +421 53 44 336 66
E-mail: infosmizany@rup.sk

Oficiální stránky NP Slovenský ráj

Další skvělé fotografie ze Slovenského ráje, převážně od Petera Olekšáka

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

Kreuzek Höhenweg
18.September 2017
Ještěd 1012 m
19.May 2017
Sněžka 1603 m
18.May 2017
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (14.91km)
Lyžařská střediska (17.74km)
Lyžařská střediska (18.58km)
Lyžařská střediska (18.58km)
Horské chaty (21.03km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK