Logo Cestydoprirody.cz

Oblasti, kde je freeride doma - I.díl

2.January 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Vybrat nejlepší střediska na freeride je poměrně těžká záležitost. U klasických středisek lze hodnotit například kvalitu úpravy sjezdovek, čekací dobu u vleků či doplňkové služby. Ale to přece nejsou věci, které by zajímaly freeridera. A hodnotit kvalitu terénu je hodně subjektivní. Každopádně jsme pro vás připravili přehled těch oblastí, které jsou minimálně ty nejzajímavější a pořadí si můžete udělat sami.
Hlavní foto článku
© snowbird.com, Ski resort Snowbird

Pokud nevíte co je freeride, tak si o tom můžete přečíst například v tomto článku http://www.cestydoprirody.cz/…sport-blaznu, ale dnes se chci věnovat nejlepším místům, kde tento sport můžete provozovat.

I když freeride vypadá jako sport, který lze provozovat vlastně úplně kdekoliv, kde je jen trocha sněhu, tak tomu není úplně tak pravda. V první řadě je nutné myslet na bezpečnost a nepřeceňovat své síly. Volný terén je zrádný, a pokud nemáte zkušenosti se „čtením“ zasněžené hory, tak to pro vás může mít fatální důsledky.

Dalším omezujícím faktorem jsou samozřejmě sněhové podmínky, protože někdy a někde stačí i 50cm a jindy ani dva metry nejsou dost. Oblast, která může být jednu sezónu naprosto perfektní, může být na přes rok naprosto nevyhovující, pokud nenapadne dostatek sněhu

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na zákony. Zatímco někde jsou freeridisté vítáni, jinde vám může hrozit pořádná pokuta. Například v Courmayeur v Itálii je pro pohyb ve volném terénu povinná lavinová výbava, takže i na to je třeba myslet při výběru vhodné lokality.

Pokud máte dostatek peněz

Oblasti vhodné pro freeride najdeme po celém světě, ale ne každý si může dovolit vyrazit do USA, Kanady nebo třeba Japonska. Pokud už vám nestačí Alpy, pak byste jistě měli vyzkoušet americký Mt. Baker.

Mt. Baker

foto Oblast Mt. Baker nebo také „Powder mountain“ se nachází ve státě Washington na severozápadě USA. Toto místo je přímo předurčené pro freeride, protože zde najdete vždy dostatek prašanu. A proč uvádím zrovna toto místo hned na začátku? Vždyť na tomto místě napadlo v sezóně 1998 – 99 neuvěřitelných 28,9m sněhu, což je světový rekord.

Na svahy v Mt.Baker nesmíte vyrazit pokud nemáte potřebné vybavení a je potřeba maximálně dodržovat místí pravidla a hranice areálu. V opačném případě vám hrozí tučná pokuta a v případě nehody i drahá záchrana. V tom středisku jako i ve většině ostatních platí, že provozovatel negarantuje vaší bezpečnost. To znamená, že všechno co děláte je čistě na vaší odpovědnost.

foto

Více informací: http://www.mtbaker.us

Snowbird

foto Pokud ještě zůstaneme na americkém kontinentě, pak bychom měli zmínit například středisko Snowbird. Středisko je vzdálené necelých 50km od známého Salt Lake City ve státě Utah a o kaňon Little Cottonwood se dělí se střediskem Alta. Tato dvě střediska získala hned několik ocenění pro nejlepší středisko. V sezónách 2003–04 a 2004–05 to bylo přímo 1. místo v kategorii nejlepší středisko USA.

Najdete zde 11 lanovek a vleků a rovnou několik terénů pro freeride, kde srdce každého milovníka volného terénu zaplesá. Náročnost terénu je oficiálně rozdělena následovně:

  • začátečníci 27%
  • středně pokročilý 38%
  • pokročily 35%

Více informací najdete na: http://www.snowbird.com

White Water – Nelson

A ještě zmíníme jedno středisko „za velkou louží“. Oblast White water leží v Kanadě a to kousek od hranic s USA poblíž města Nelson. Malebné městečko nabízí dostatečné množství barů, kde se scházejí milovníci freeridu a tak se zde rozhodně nebudete nudit. Najdete nové přátele a dozvíte se spousty zážitků a příběhů nejen z White water.

I když středisko nabízí několik lanovek, tak nepočítejte s tím, že se budete jen vozit. Ta nejzajímavější místa poznáte pouze v případě, že vezmete lyže na záda a vyrazíte po svých. Odměnou vám bude naprosto neposkvrněná příroda a nádherné lokality bez lidí.

Vzhledem k horší přístupnosti zde nenajdete žádné začátečníky nebo rekreační jezdce. Tady jezdí opravdoví fajnšmekři. A pokud vás nenaláká toto reklamní video, tak pak už nic.

zdroj: youtube.com

Více o White water najdete na: http://www.skiwhitewater.com

Grand Hirafu

foto

© Douglas P Perkins

Jestli máte dost peněz na letenku, ale na americký kontinent se vám příliš nechce, máme pro vás tip na cestu druhým směrem a to konkrétně do Japonska.

Na ostrově Hokkaidó totiž najdete nejlepší středisko pro freeride v Japonsku a to nejen kvůli tomu, že každý den zde najdete čerstvě napadaný sníh a to i přes to, že leží v poměrně malé nadmořské výšce. Nejvyšší vrchol má pouhých 1308m. Středisko, které slaví již 50let svého fungování, nabízí 12vleků a spousty míst pro volný sjezd.

Prezentaci střediska najdete na www.grand-hirafu.jp a to i v angličtině.

V příštím díle se podíváme o něco blíž, protože Alpy nabízejí dostatečné množství výborných oblastí a pro nás za mnohem příznivější ceny. Těšit se můžete například na St. Anton, La Grave, Courmayeur nebo třeba Andermatt.

© foto: mtbaker.us, snowbird.com, skiwhitewater.com

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
před 8 lety

Díky za tip, zrovna na Tauplitz se chystáme s kamarády příští nebo přespříští týden, takže se těším. Z těch blízkých stojí za zmínku i Krippenstein, ale to až v příštím díle.

Pokud by jste se chtěl podělit o svoje zážitky s ostatními, tak budeme jedině rádi. Stačí v horní části kliknout na odkaz „napsat článek“.

před 8 lety

Z bližších a menších středisek doporučuju Tauplitz a Planneralm v Rakousku. A pro dobrodruhy třeba freeride na Ukrajině – http://ukrajina.chytrak.cz/ nebo v Černé Hoře – http://zabljak-jezerine.xf.cz/ …

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK