Logo Cestydoprirody.cz

Tři údolí ve Francii - největší lyžařská oblast světa - den 1

26.September 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Pepíno
Kolem poledne jsem stál na vrcholu Saulire (2700 m) a rozhlížel se okolo. Byl to neuvěřitlený pocit. Věděl jsem, že mohu pokračovat na kteroukoliv světovou stranu, pokaždé po jiné sjezdovce, několik hodin, než dosáhnu opravdového konce střediska. Na východě vidím široké pláně Courchevelu s jeho horskou přistávací dráhou pro malé motorové letadla. Na západě zase dva vzdálené hřebeny. Všude jen lanovky a sjezdovky. Jedna hezčí než druhá.
Hlavní foto článku
lyžařská mapa tří údolí
galerie >

Ve Třech údolích je nejlepší bydlet v Les Ménuires. A to myslím vážně. Hned Vám vysvětlím proč. Jezdím do tohoto lyžařského ráje možná už 15 let. Už dávno nepotřebuji mapu a v bezmála 650 km sjezdovek se orientuji velmi snadno. Vše má totiž perfektní logiku.

Bydlíme vždy v prvním údolí. Ve středisku Les Ménuires. Důvodů je hned několik. Prvním z nich je ekonomická stránka. Ubytování je zde totiž možná nejlevnější ze všech středisek Tří údolí. Ten nejdůležitéjší důvod je ale poloha. Z Les Menuires je totiž všude blízko. Naprosto zásadní je lanovka Les Bruyeres. Je to kabinka, která vede z malého náměstí s rezidencemi. V mezistanici není nutné vystupovat a na jeden zátah vystoupáme až do sedla Col de la Chambre (2850 m). Zde se totiž můžeme rozmyslet, zda sjedeme zpět do Les Ménuires, nebo do Val Thorens či přes nádherný vrchol Mont du Vallon (2952 m) do Méribelu a dále do Courchevelu. Hned ráno, pokud stojíte první ve frontě lanovky Bruyeres, tak můžete zkusit slastné varhánky, manchester, zkrátka perfektně upravenou sjezdovku hned ve třech nejkrásnějších údolích Savojských Alp. A to není vše. Kdo se v Les Ménuires vyzná, ten do Col de la Chambre nespěchá. Ty nejkrásnější rána totiž zkusíte na vrcholu Pointe de la Masse (2804 m) na opačné straně údolí. Tento vrchol je totiž východním sluncem ozářený jako jeden z prvních a na jeho sjezdovky se dostane z rána jen málo vyvolených. Než se zde přes několik lanovek dostanou lyžaři z Val Thorens nebo z Méribelu, máme již několik prvosjezdů v ideálních podmínkách dávno za sebou.

Dovolil jsem si pro Vás připravit ideální itinerář týdenního pobytu ve Třech údolích:

1. den volím objevnou trasu. Cílem je se ve středisku zorientovat a vyzkoušet „od každého trochu“. Pokud bydlíte, jak jsem radil, v Les Ménuires. Sjeďte k lanovce Masse 1 na západní straně Les Ménuires. Pokračujte pomocí Masse 2 až na vrchol Pointe de la Masse (2804 m) a vyzkoušejte červenou sjezdovku Fred Covili. Hned na vrcholu se nezapomeňte vyfotit s krásným dřevěným kamzíkem. Jsou odtud také úžasné výhledy na vrchol Mont Blancu. Sjeďte až dolů do údolí a dopřejte si ještě jedno kolečko. Tentokrát si „Maso“ sjeďte po černé Dame Blanche, kde se pravidelně jezdí světový pohár žen v obřím slalomu. Garantuji Vám první orgasmus tohoto týdne. Chtěli bychom zde jezdit celý den, ale je čas přesunout se dál. Přes lanovku Doron a osmisedačkovou Mont de la Chambre vystoupáme do sedla 2850 m vysoko. Můžeme se pokochat pohledem na La Masse z protilehlého svahu, stejně jako na městečko Les Ménuires. Na jihu vidíme nejvyšší vrchol s ledovcem Caron (3200 m). Na ten se ale dnes nepodíváme. Ten si necháme na nejjasnější den týdne. Pokračujeme po červené sjezdovce Lac de la Chambre až ke spodní lanovce vedoucí na vrchol Mont Vallon (2952 m). Dáme si ho celkem 2× a pokaždé sjedeme po jiné straně svahu. Dvě nádherné červené sjezdovky. Na Combe du Vallon Vám garantuji druhý orgasmus dnešního dne. Po modré sjezdovce ve svahu s příznačným názvem Ours (medvědi), kde si trochu zapícháte (hůlkami) se dostaneme až do střediska Méribel. Pomocí dlouhé lanovky (kabinka) Pas du lac 1 a 2 se dostaneme až na vrchol Saulire (2700 m). Zde nás čeká těžký oříšek – odolat sjezdu zpět do Méribelu a pokračovat do Courchevel. Máme za úkol přeci poznat celé Tři údolí. Doporučuji to vzít červenou sjezdovkou Marmottes a dále po modré Altiport se dostanete až nad místní letiště. Sledovat přistání a start letadel patří k velkým zážitkům, stejně jako pobyt v některé z místních předražených hospod. Courchevel je vůbec místo, kde není problém spatřit na lyžích paničky s bílým koženým lyžařským outfitem a v kožešinové bundičce. Z Courchevelu 1850 se dostaneme lanovkou Verdons a dále „žehličkou“ Saulire zpět na vrchol Saulire. V horních partiích této lanovky s kapacitou až 150 osob můžeme pozorovat po pravé straně příkré žleby ve skalách, označené černými tyčemi a na mapě jen několika tečkami. Odvážní si zde mohou zkusit od vrcholové stanice extrémní lyžování po sjezdovce – familiérně označované jako Tři lebky. Patrně již bude dost hodin a je třeba myslet na návrat. Nejhorší na Třech údolích je, když Vám zavřou návratovou lanovku do údolí, kde bydlíte. To se pak pobyt značně prodraží místním taxíkem. Čeká nás dnes třetí orgasmus. Sjezd ze Saulire do Méribelu. Zkuste Maudit nebo Chamois. Je to jedno. Řvát blahem budete na obou z nich. Lanovkou Tougnette 1 a 2 se dostanete zpět na dosah domova – nad Les Ménuires. Pokud máte ještě sílu, můžete si užít krásné sjezdovky nad residencí. Doporučil bych Allamands, David Douillet a 4 vents, které Vás přivedou až k naší rezidenci ve čtvrti Bruyeres.

Zkuste náš zájezd do Tří údolí. V lednu bývá stálé počasí, jasno a kvalitní sníh. Těžit můžete také ze speciálního tarifu ubytování se skipasem v ceně. Díky němu je cena opravdu příznivá.

Detaily najdete zde: http://www.frcime.cz/…rois-vallees?…

Reklama:

Komentáře k článku

 
 
KamSsa1 .
před 28 dny

V lednu právě sem vyrážíme lyžovat a už se na to moc těším, dokonce jsem si projistotu na auto objednal z https://www.pneuok.cz/ nové zminí pneumatiky, protože jsem slyšel, že v této oblasti se zima opravdu nesmí podceňovat.

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (2.93km)
Lyžařská střediska (2.93km)
Lyžařská střediska (6.73km)
Lyžařská střediska (7.47km)
Lyžařská střediska (8.59km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK