Logo Cestydoprirody.cz

Výstup na Säuleck (3086 m. n. m), Ankogel Gruppe

6.October 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: batlicka
Popis plánovaného, ale nezdařeného výstupu na horu Säuleck normální cestou v národním parku Hohe Tauren v pohoří Ankogel Gruppe.
Hlavní foto článku
galerie >

Od začátku upoutala naši pozornost v mapě hora Säuleck. Má přes 3000 metrů a nachází se mezi 2 nejznámějšími horami Ankogel a Hochamlmspitze. Proto jsme si od počátku slibovali pěkný výhled na obě tyto hory zároveň. Nicméně naše plány se ubírali trochu jiným směrem.

Jako start jsme si zvolili parkoviště hluboko v horách u přehrady Gößkarspeicher (1707 m. n. m). Hned vedle parkoviště teče horský potok. Cesta sem není kupodivu placená, ale odpovídá jí kvalita, asfalt se střídá místy s obyčejnou štěrkovou cestou a kde nebylo potřeba mosty nahradily je stavitelé brodem. K našemu překvapení bylo parkoviště celkem frekventované. Až zpětně jsme si uvědomili, že je nejlepším výchozím bodem pro výstup na Hochamlmspitze což je nejvyšší hora Ankogel Gruppe. Pro naše 3 stany se tu ale přece nějaké místo našlo.

První část cesty je dorazit od parkoviště k chatě Greißsner Hütte, cesta zabere 1.30 hod. Jakmile dorazíte k chatě, buďte rozvážní a nebuďte líní u prvního rozcestníku za chatou roztáhnout mapu jako my…na horu vedou 3 výstupové cesty !!! dvě ferraty (v mapě od Kompasu označené jako climbing trail) a jedna normální. Feratám jsme se chtěli vyhnout, protože jsme na to neměli s sebou vybavení. První rozcestník za chatou vás posílá třemi směry mezi nimi máte uveden Säuleck, Mallnitzer Scharte. My jsme se samozřejmě nechali uspokojit směrovkou na Säuleck a bez většího přemýšlení vyrazili jejím směrem.

Cesta se nám zdála stále odpovídající mapě na kterou jsme se naposledy dívali ráno na parkovišti a tak jsme pokračovali dál a dál. Po cca. 2 hod. cesty jsme dorazili na hřeben do malého sedla, kde se nám otevřel pěkný výhled na druhou stranu. Ze sedla cesta pokračovala po hřebeni až na nějaký pro nás v tu chvíli neznámý mezivrcholek. Dle našich odhadů jsme se museli nacházet těsně pod vrcholkem Säulecku, Pokračovali jsme po hřebeni ten se místy zužoval na úplnou břitvu sem tam bylo natahnuté jictící lano a my si pořád mysleli, že jdeme správě :). Zastavila nás až hluboká trhlina v hřebeni do které se muselo slézt a zpět vystoupat asi 20 metrů po skalní stěně. Byly na ní kramle a jistící lano v celé délce, lezecky nic náročného, nicméně bez sedáků a feratových setů by to byl opravdu hazard. Teprve zde nám začalo docházet, že jsme asi nešli úplně přesně podle našich prvních plánů. S nepořízenou a poraženi jsme se museli otočit a vrátit zpět.

Ve skutečnosti jsme se vydali u chaty sice směrem na Säuleck, ale ne normální cestou, nýbrž feratou, které jsme se chtěli od počátku vyhnout. POZOR !!! Máte-li v plánu horu zdolat normální cestou na prvním rozcestníku za chatou Greißsner Hütte se vydejte směrem na Mallnitzer Scharte po chodníku 533 !!!

Zpětně jsme zjistili, že onen bezvýznamný vrcholek nad sedlem se jmenuje Schneewinkelspitze akčoliv je v mapě napsán dost bezvýznamným písmem měří 3016 m. Zmíněná ferata začíná až za ním.

Naše trasa: https://mapy.cz/turisticka?…

Jak by se mělo jít příště správně: https://mapy.cz/turisticka?…-

Lokace parkoviště: 46.9804753N, 13.3357100E

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

Kreuzek Höhenweg
18.September 2017
Ještěd 1012 m
19.May 2017
Sněžka 1603 m
18.May 2017
 

V okolí najdete

Vrchol (0.02km)
Vrchol (0.78km)
chaty Alpenverein (1.11km)
chaty Alpenverein (1.54km)
chaty Alpenverein (1.78km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK