Logo Cestydoprirody.cz

Freeride - revoluce v lyžování nebo sport bláznů?

30.December 2011
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Je to už pěkných pár let, co jsme si (já osobně tedy ne, ale starší ročníky určitě) nejdřív museli ušlapat nějakou tu louku pokud jsme si chtěli zalyžovat a nechtělo se nám do nějakého vzdáleného lyžařského areálu, kde byly sjezdovky upravené. Dnes máme lyžařské středisko téměř na každém kopci a naopak začínáme vyhledávat ty "louky". Ale bez ušlapávání.
Hlavní foto článku
© Dmitry A. Mottl

Freeride není žádná převratná novinka, téměř každý ví, že to znamená jízdu ve volném terénu, ale proč o tom teď vlastně teda píšu? Ještě do nedávné doby byl freeride jen záležitostí několika málo vyvolených a ostatní je měli za blázny. Dnes se můžeme setkat s tím, že i lyžařská střediska, která lákají na dokonale upravené sjezdovky, začínají nabízet jízdu ve volném terénu a zájem rozhodně není malý. V některých střediscích se dá mluvit o vyrovnaném počtu lyžařů na sjezdovce a ve volném terénu.

Samozřejmě nyní zapomeňme na česká lyžařská střediska, která ve většině případů na nějakou freeride arénu nemají prostor, sníh a v neposlední řadě ani kopce. V alpské oblasti ale středisek, která nabízejí vyžití i mimo sjezdovku, najdeme spousty. Zmínit můžeme například střediska Verbier nebo Andermatt ve Švýcarsku, Chamomix či Argentier ve Francii nebo St. Anton a Nassfeld v Rakousku.

Otázkou zůstává, jestli za pár let vůbec budeme vědět, co to takový freeride je. Pokud by se potvrdili předpovědi, že freeride bude „masovou záležitostí“, tak nastává otázka jestli vůbec máme tolik terénů, aby se pak o nějakém freeridu dalo mluvit.

Kdo nevyzkoušel, nepochopí

V těchto střediscích žijí ve vzájemné symbióze 3 skupiny lyžařů. První skupinou jsou vyznavači perfektně upravených sjezdovek, kteří si o těch ostatních myslí, že jsou blázni. Druhou skupinou jsou milovníci freeride, kteří si naopak myslí, že blázni jsou milovníci sjezdovek, a pak je tu skupina třetí. To jsou lyžaři, kteří si rádi užijí upravenou sjezdovku, ale jakmile se naskytne vhodná příležitost (dostatek sněhu, počasí, bezpečnost atd.) neváhají vyrazit do volného terénu za novými zážitky.

Ale proč začíná být freeride zajímavý pro tolik lidí? Možné je to proto, že se nám opakuje historie. Před několika lety přišel snowboard, který s sebou nesl jakousi volnost, něco nového, nevyzkoušeného a zajímavého. Freeride na tom je podobně, protože nesvazuje pouze k jízdě dolu po sjezdovce jen s několika obloučky. Freeride je také o volnosti a zábavě, stejně jako snowboard. A ještě něco má snowboard a freeride lyžování společného – kdo nevyzkoušel, nepochopí co na tom je.

Už nyní můžeme vidět, že spousty mladých snowboardistů „přezouvá“ zpět na lyže právě kvůli freeridu. Lyžování je sice těžší než jízda na snowboardu, ale freeride a nové technologie dávají lyžování jinou dimenzi a ubírají na náročnosti. Má se snad začít snowboard bát?

Jak vypadají freeride lyže

Nové tvary lyží, než na které jsme byli zvyklí, nám přinesl již carving, ale lyže na freeride jsou zase úplně jiné. Zatímco carvingové lyže jsou menší a hezky tvarované, lyže na freeride mohou připomínat prkno. Jsou delší, placaté a široké. Díky tomuto tvaru vás lyže pěkně podrží i v hlubokém prašanu a nemusíte se bát, že byste zapadli. Ovšem i zde záleží na konkrétním modelu, protože některé modely jsou více univerzální a užijete si s nimi i na sjezdovce či snowparku a jiné jsou více specializované.

foto

© By Moroder

Ale nemyslete si, že freeridové lyže jsou jen „nějaká prkna“. Ono jezdit v hlubokém sněhu a neupraveném terénu není zas taková sranda, jak by se mohlo zdát. Zkušený freeridista by to samozřejmě zvládnul s čímkoliv, ale právě proto, že freeride začínají milovat masy, se snaží jednotlivý výrobci vymýšlet takové technologie, které to co nejvíce usnadní. A které to jsou?

Především je to tzv. rocker a reverse camber. Možná jste již tyhle výrazy slyšely, protože se podobná technologie používá i u snowboardů. Pokud položíte normální lyži třeba na stůl, tak zjistíte, že kraje leží a střed je ve vzduchu. Freeridová lyže připomíná banán. Střed bude ležet a ke krajům se lyže bude zvedat. Asi si již odvodíte, že taková lyže bude sice o něco méně sedět na sjezdovce, ale o to více nám usnadní pohyb v hlubokém sněhu.

Další modifikací freeride lyží je tzv. reverse sidecut neboli opačné vykrojení. Lyže s reverse sidecut jsou nejširší ve střední části a ke krajům se zužují. To je proti carvingu výrazný rozdíl. Díky těmto technologiím si tak může vyzkoušet freeride téměř každý a nemusí se bát, že by se v případě chyby musel hrabat zavějí s lyžemi na zádech.

foto

K2 HellBent © freeride.net

Jak za dob našich babiček

Jak jsem již zmínil v úvodu, freeridové lyžování je takový návrat do historie. Dříve bylo poměrně běžné, že se vzaly lyže na záda a vyrazilo se pěšky nahoru na kopec. I dnes se můžete setkat s něčím podobným. Spousty freeridistů, kteří s vámi nasedají dole na lanovku, nakonec nahoře ještě připevní lyže k batohu a stoupají ještě výše nebo do zajímavějšího terénu. To všechno dělají jen proto, aby pak mohli rozkrojit tu neposkvrněnou sněhovou vrstvu.

I když se může zdát, že ve freeridu nejsou žádná pravidla, tak opak je pravdou. Volný a neprozkoumaný terén v sobě skrývá jistá rizika a tak by se měla dodržovat určitá pravidla. Samozřejmě se situace liší, pokud jste v nějaké freeride aréně nebo v naprosto volné přírodě, ale minimálně základní bezpečnostní pravidla by se měla dodržovat v každém případě.

Ve volné přírodě by se nemělo zapomínat na důkladnou přípravu, prozkoumání terénu nebo na sledování počasí. Z vybavení se jistě hodí lavinový pípák a sonda, vysílačka či mobilní telefon a pro nejhorší případy i nějaké pití a jídlo.

Ve freeride arénách lyžařských středisek je situace o něco lepší, protože tam je přece jen větší koncentrace lidí.

Láká vás to vyzkoušet? Pak doporučuji minimálně v začátcích vyrazit s někým zkušeným, kdo vás naučí číst volný terén, abyste neskončili hned na prvním stromku. Všechny ty moderní technologie jsou sice super a dělají freeride snažší, ale to není vše.

Již brzy vám přineseme i přehled nejlepších středisek, kde je freeride doma.

Slovníček základních pojmů

Freeride – To je pohyb ve volném terénu a je jedno jestli na lyžích nebo snowboardu. Freestyle – Pokud vám nestačí jen jízda dolu, pak zkuste freestyle. To je jízda na různých překážkách, U-rampě, zábradlí atd.)

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK