Logo Cestydoprirody.cz

Je to hora nebo není?

20.November 2015
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Viděli jste film "Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory)"?
Tam stačilo pouhých 1000 stop na to, aby dostal kopec název hora. Tedy nějakých 305 metrů.
Jak to, že je tedy na světě pouze 14 oficiálních osmitisícovek, když vrcholů nad 8.000 metrů je rozhodně více?
Hlavní foto článku
Grossglockner, zdroj: commons.wikimedia

Samotná výška totiž ještě nedělá horu. Počítá se i tzv. významnost vrcholu. Vrchol, který chce být opravdovou horou, potřebuje významnost a dominanci.

Významnost popisuje samostatnost vrcholu – jednodušeji řečeno: jak moc musí člověk sestoupit, aby mohl vystoupit na vyšší vrchol. Na příkladu Grossglockneru: Z vrcholu ve výšce 3.798 metrů je třeba sestoupit až na 1.370 metrů, aby bylo možné vystoupi na vyšší horu, jihotyrolský Ortler s 3.905 metry. Tím je dána „významnost“ (Promi-Faktor) 2.428 metrů, kterou má Grossglockner ke čtvrté nejvýznamější hoře Alp.

foto

dominance_výz­namnost

Na druhou stranu dominance hory definuje, v jakém okruhu je daná hora nejvyšší. Zugspitze se svými 2.962 metry dosahuje dominance 25,8 km, než se dostanete k vyšší hoře, kterou je Zwölferkogel ve Stubajských alpách s výškou 2.988 metrů.

Jak je to tedy s těmi osmitisícovkami? Vlastně je jich více než oficiálních 14. Ale......, například vrchol Lhotse Shar, který ovšem nedosahuje v Himalájích požadovanou významnost 500 metrů. V porovnání k tomu to mají vrcholy v Alpách jednodušší. Aby byly prohlášeny za horu, tak stačí významnost již 100 až 300 metrů.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK