Logo Cestydoprirody.cz

Co je to GORE-TEX

27.June 2014
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Hlavní foto článku
wikimedia.org

Membrána GORE-TEX® se používá při výrobě například outdoorového oblečení či turistických bot už více než 20 let. Tato membrána s miliardou mikroskopických pórů na čtvereční centimetr je nejlepší zárukou voděodolnosti se zachováním prodyšnosti.

Materiál Gore-Tex je složený z úzké pórovité membrány z expandovaného polytetrafluo­retylenu (teflon) a je nalaminována mezi jiné textilie (nejčastěji nylon nebo polyester). Membrána má okolo 1,4 miliardy pórů na jeden centimetr čtvereční, přičemž nejnovější výrobky mají pórů i více. Tím se stává neprostupnou pro vodu, ale zároveň umožňuje skrze sebe výpar. Tyto póry jsou přibližně 20 000× menší než kapka vody, ale zároveň asi 700× větší než molekula páry, která tak může snadno projít skrz.

Veškeré výrobky obsahující goretexovou membránu musí projít náročnými zátěžovými testy, které zjišťují jednak jejich fyzickou odolnost např. proti přetržení nebo odírání a dále voděodolnost a paropropustnost.

Reklama:

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK