Logo Cestydoprirody.cz

Stanování a bivakování v rakouských horách

1.July 2014
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Oesterreichischer Alpenverein, překlad: Edelweiss CZ, Jan Veselý

Kdo chce tábořit v rakouských horách, octne se v síti paragrafů.
Cestovatelé, kteří milují volnost, zůstávají často v nejistotě, zda se ještě pohybují v legální oblasti a nebo zda mají svůj stan skrýt před zvědavými zraky. Sen o noci v přírodě tak časo mizí při detailním pohledu na právní podmínky. Velké rozdíly jsou mezi jednotlivými spolkovými zeměmi - od tolerovaného pobytu až po tučnou pokutu. Možné je vše. Přinášíme vám shrnutí právních podmínek v jednotlivých spolkových zemích.
Hlavní foto článku
Romantické, ale zřídka legální., Foto: www.alpenverein.at

Alpenverein Edelweiss CZ přináší překlad článku z webu rakouského Alpenvereinu.

Stanování v lese

Stanování v lese je v Rakousku zákonem zakázáno. § 33 lesního zákona sice zajišťuje každému volný pohyb po lese, ale „táboření v noci, stanování,…“ je jasně zakázáno, ledaže máte výslovné svolení majitele pozemku.

Stanování v alpských pustinách

Jsou zde výrazné rozdíly v jednotlivých spolkových zemích.

Nad hranicí lesa začíná zóna alpských pustin (Ödlands). Pro stanování v těchto oblastech jsou pravidla pro stanování velmi rozdílná od jedné spolkové země ke druhé. V každém případě se doporučuje mít souhlas vlastníka.

Všude ale platí, že „alpské nouzové bivakování“, tedy neplánovaný nouzový bivak, k němuž jsou jednotlivci přinuceni v případě zranění, náhlého příchodu špatného počasí a nebo soumraku, je povoleno. POZOR: Záměrné/Úmyslné bivakování je bráno jako stanování! Při porušení předpisů hrozí pokuta, podle spolkové země, až do výše 14.500 EUR.

Burgenland / Burgenlandsko

Méně restriktivní. Stanování ve volné přírodě je zde povoleno. Jedniné omezení platí dle zákona „Bgld. Camping- und Mobilheimplat­zgesetz (1982)“ pro skupiny od 10 osob a také pro pobyty delší než 3 dny.

Kärnten / Korutany

Velmi restriktivní. Zákon „Kärntner Naturschutzgesetz (2002)“ zakazuje stanování ve volné přírodě mimo úředně stanovené kempy. Z toho je vyjmuto pouze „alpské nouzové bivakování“.

Niederösterreich / Dolní Rakousko

Velmi restriktivní. Zákon „Niederösterre­ichische Naturschutzgesetz (2000)“ zakazuje stavění a odstavení mobilních domů (do toho spadají i stany) na loukách a pastvinách (Grünlands) mimo schválené kempy.

Oberösterreich / Horní Rakousko

Méně restriktivní. Podle zákona „Oberösterreichis­ches Tourismusgesetz (1990)“ jsou „alpské pustiny“ (Ödlands) nad hranicí lesa (a mimo oblast pastvin) volně přístupné pro pohyb pěších. Pokud to neodporuje zájmům veřejnosti, je v tomto smyslu povoleno i kempování a stanování.

Salzburg / Solnohradsko

Méně restriktivní, ale s mnoha odstíny. Zákony, které je zde nutno vzít v potaz jsou „Salzburger Campinggesetz (2005)“, „Salzburger Gesetz über die Wegefreiheit im Bergland (1920)“ a „Salzburger Naturschutzgesetz (1999)“. Sice není stanování v horách paušálně zakázáno, ale předpokládá se odpovídající citlivost k přírodě. Alpenverein doporučuje: Především skupiny by se měly před svou cestou spojit s oddělením ochrany přírody na úřadu oblastní zprávy.

Steiermark / Štýrsko

Méně restriktivní. Klíčové vyjádření ze zákona „Steiermärkischen Gesetz zur Wegefreiheit im Bergland (1922)“: „Alpské pustiny (Ödland) nad hranicí lesa, s výjimkou oblastí využívaných jinak než pastviny, jsou volně přístupné pohybu turistů a vstup je zde povolen. Pojem "vstup“ je pak dále chápán stejně jako v lesním zákoně a pokud to neodporuje zájmům veřejnosti, je povoleno v „alpských pustinách“ (Ödland) i stanování.

Tirol / Tirolsko

Velmi restriktivní. Zákon „Tiroler Campinggesetz (2001)“ říká jasně: „Kempování mimo kempy je zakázáno“. Z toho je vyjmuto pouze „alpské nouzové bivakování“ během krátkého, za daných okolností nutného, časového úseku."

Vorarlberg / Vorarlbersko

Méně restriktivní. Zákon „Über den Bau und die Erhaltung öffentlicher Straßen sowie über die Wegefreiheit (1969)“ nepovoluje sice výslovně stanování, avšak táboření a „alpské bivakování“. Podle zákona „Vorarlberger Campingplatzgesetz“ může starosta obce stavbu stanů mimo kempy zakázat.

Stanování v chráněných oblastech (Schutzgebiet)

Přestože jsou chráněné oblasti často tím nejlepším, co se přírody a zajímavosti týče, je v nich stanování tabu. Nejpřísnější pravidla platí v národních parcích, v oblastech chráněné přírody a v oblastech se speciální ochranou. Je proto obzvláště doporučeníhodné se před cestou informovat o platných ustanoveních.

TIP

Staňte se i vy členem Alpenvereinu. Přihlášení je možné i on-line ZDE

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Frantisek
před 8 měsíci

Mockrát díky za info. To se docela hodí. My bychom se právě letos docela rádi vydali někam do zahraničí kempovat. Vidíme to ale spíš na nějaký klasický kemp. Jen já si teda musím nakoupit nějaké vybavení. Stan sice mám, ale chybí mi spacák. Co jsem se tak ale koukal, tak ten se dá sehnat například tady odtud: https://www.sportcarp.cz/…ing/spacaky/

Daniel
před rokem

Rozhodně je klíčové v takovém případě stanování sáhnout po tom nejlepším možném vybavení :-) Opravdu se nevyplatí šetřit, kamarád měl zkušenost s nějakými stany z Lidlu, apod. a opravdu to nebylo nic příjemného během podzimních měsíců. Za sebe mohu nejvíce doporučit obchod https://armik.cz

Majka
před 6 lety

Kdybyste náhodou hledali jakékoliv příslušenství ke stanu:

http://www.totemsro.sk/…senstvo+192/

radim
před 7 lety

Ahoj, jezdime tak se ženou a nikdy žádný problém není. Důežité je nedělat bordel, zjistit si, zda je parkplaz veřejný, placený/neplacený a nebýt tam týden. V autě se dá přespat i na náměstí:-)

tim
před 7 lety

prosim jeste o doplneni … jak je to s prespanim v aute – tj zastavim nekde na parkovisti ci malem odpocivadle u silnice nekde v horach a prespim v zadni casti kombiku – tj. zadny ohen, zadny stan, v podstate nejde o kempovani .. je to problem? dik

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK