Logo Cestydoprirody.cz

Vybavení pro nouzovou situaci - novinky u lavinových vyhledávačů a airbagů

10.April 2014
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Rober Schellander
Lavinové vyhledávače jsou v současnosti standardem při skialpinismu, lavinové airbagy jsou stále častěji žádány a výrobci na to reagují. Stále více výrobců se tlačí na trh. Nabídka je pro zákazníky těžko přehledná a tímto příspěvkem bychom chtěli nabídnout aktuální přehled vybavení pro nouzové situace při alpinismu.
Hlavní foto článku
Vyhledávače PIEPS

Pro zimní sezónu 2014 neexistuje opravdu žádná vzrušující novinka. Všichni výrobci se zaměřili ve svém vývoji na přístroje, které se usídlily v profi oblasti nebo na ty, které jsou koncovým uživatelem pokud možno jednoduše a účelně obsluhovány.

V oblast airbagových systémů existuje naproti tomu opravdový boom, při kterém rozliční výrobci buď opatřují stávající systémy vlastními vnějšími obaly nebo systémy lehce modifikují, a tím si na trhu dělají reklamu.

LVS – přístroje

PIEPS

Nová konstrukce u vyhledávačů firmy PIEPS přinesla téměř po 10 letech nový design pro obě „trvalky“ DSP a DSP-Tour. Nový DSP-Sport a DPS-Pro disponují osvědčeným softwarem, při čemž pouzdro bylo uděláno zcela nové. Nemilý problém s vlhkostí byl vylepšen utěsněním přihrádky pro baterie a kvalitnějším sklem pro display. Oba přístroje jsou k dostání už v tomto roce. Přístroj DSP-Pro má stejně jako jeho předchůdce scanovací funkci a disponuje ještě modem TX–600 (speciální vysílač pro zvířata), měřením frekvence (ukazuje odchylku jiných přístrojů od normované frequence 457 kHZ) a měřičem sklonu. Pomocí modu Auto-search-to-send přepíná DSP-Pro po určité době, během níž nebylo s přístrojem hnuto, automaticky zpět do vysílacího módu. Vector byl letos z trhu stažen.

ORTOVOX

foto

ortovox

Ortovox nabízí svoji vlajkovou loď i nadále bez novinek, a tak jsou S1+, 3+ a Zoom+ i nadále dobře zastoupeny na trhu. Přes svolávací akci přístrojů 3+, při které byla odstraněna softwarová chyba, pohybuje se tento přístroj cenově a na základě technického provedení v dobré střední kategorii. Jako novinka pro následující sezónu byl vylepšen on/off vypínač a také byl zabudován reflektor od Recco systému. Přístroj Zoom+ se stal od uvedení na trh jedničkou Ortovoxu. Důvodem byla jistě jednoduchá ovladatelnost (jen jedno tlačítko) a ačkoliv mnozí zde postrádají modus vícenásobného zasypání – jde o dobrý přístroj, který je optimální pro alpinisty a lyžaře mimo sjezdovku. Všechny tři přístroje disponují „smart anténou“, která se podle polohy přístroje automaticky přepíná. U Zoomu je ještě jedním plusovým bodem optimalizovaná spotřeba proudu – jen jedna baterie!

ARVA

foto

Arva

Arva se oddělila od D-linku, čímž se z Axisu stal Pro-W. „Úsporná varianta“ se nazývá NEO a disponuje hned dvěmi silnými anténami a umožňuje šířku hledacího pásu až do 60 metrů. S označovací funkcí a infračerveným portem má NEO již téměř více, než může normální spotřebitel použít, a odlišuje se přesto od EVO 3+. Přístroj EVO 3+ nabízí nové tlačítko pro funkci označování ( dosud posuvný spínač) a je stále ještě fungujícím levným tříanténovým přístrojem. Přístroj Pro-W je špičkový přístroj a disponuje vedle více nastavení pro modus hledání také ještě standby-funkci, která je zajímavá v případě následné laviny.

BCA

foto

BCA

BCA má na trhu dva přístroje Tracker DTS a Tracker2, které, se svým rychlým procesorem, velmi dobře poslouží. Přístroj DTS řeší vícenásobné zasypání tím, že se mění úhel hledání a tím, že se proskenuje lavinový kužel. Disponuje ale jen 2 anténami. Tracker 2 se 3 anténami kromě toho ukazuje více zasypaných a má také speciální modus pro změněný úhel hledání. Už dlouho očekávaný nový Tracker 3 s vyznačovací funkcí v reálném čase a nejrychlejším procesorem ze všech přístrojů, které jsou na trhu, byl uveden na trh tento rok.

MAMMUT

foto

Mammut

Mammut přináší nový update 4.0, který zlepšuje výkon. Pulse je jediný přístroj na trhu, ve kterém se nechají použít lithiové baterie, čímž se zvýší výkon a životnost baterií. Jako obvykle disponuje Pulse bohatým menu jako základ, a má vedle analogového vyhledávacího modu také stand-by modus.

Celkově zde není mnoho nového. Změnila se kvalita a skutečnost, že nyní všichni výrobci nabízejí High-End- přístroje a takové, které jsou pro méně ambiciózní sportovce.

Přístroj Digital / Analog Měření sklonu Značkovací funkce Aut.přepínaní do vysílacího modu Šířka hledání
Pieps DSP Pro X X X X X 60 m
Pieps DSP Sport X   X   50 m
Pieps Vector X   X X 60 m
Ortovox S1+ X X X X   50 m
Ortovox 3+ X   X   40 m
Ortovox Zoom+ X       40 m
Arva Pro-W X X   X X 50 m
Arva Neo X   X X 60 m
Arva Evo3+ X   X   40 m
Tracker2 X       40 m
Tracker3 X   X   60 m
Mammut Pulse X X   X X 50 m
Mammut Element X   X   50 m

Batohy s airbagem

U tří základních systémů ( ABS, BCA a Snowpulse-Mammut), které mají mechanické nebo pyrotechnické uvolňování, existují také různé patrony se vzácným plynem nebo se stlačeným vzduchem. Protože existuje značný počet nabízejících a systémů, je třeba si každý model důkladně prohlédnout a zvážit přesně výhody a nevýhody. Barva, velikost, délka zadní části, airbag po straně nebo nahoře na šíji, upevnění lyží …, téměř nekonečným se zdá být seznam věcí, na které se máme zaměřit.

foto

Batohy s airbagem

ABS – systémy mají možnost upevnit lyže příčně nebo francouzským způsobem ( jak to můžeme vidět při skialpinistických závodech). Po straně to nejde, protože ABS- vaky po uvolnění vystřelují na stranách. BCA a modely Mammutu se hodí pro francouzské nebo postranní upevnění na batoh. Ale na rovinu, lyže jsou k ježdění a ne k nošení… Nepopiratelným vedoucím na trhu zůstává ABS se základní jednotkou a s různými připevnitelnými „balíčky“, které existují ještě také u více výrobců (Evoc, Dakine, Arva…). Jako jediný výrobce používá ABS pouze pyrotechniku a „zapaluje“ své airbagy stlačeným vzácným plynem v ocelových patronách nebo ušlechtilých karbonových nádobkách. Při tom je možno toto „zapálení“ ovládat dálkově a`la James Bond. Doporučuje se provést každý rok vyzkoušení! Existuje také několik systémových partnerů, kteří na základě ABS- základní desky sestavili systém batohu. Ortovox – nabízející také dámské modely, North Face, Salewa, Bergans, Haglöfs…

BCA

BCA – známý jako výrobce lavinových vyhledávačů, který je silně zastoupen v Severní Americe – zůstává i nadále na trhu se svými Float-modely a bojuje v Evropě o více podílu na trhu. Malý, ale bezvadný, dobře se nosí, čistě mechanické uvolňování tlakovým vzduchem a každoroční zkoušku uvolnění airbagů můžeme provést sami. K tomu je ještě BCA nejlevnější, to ale neznamená minusy u kvality. Naopak solidní zpracování a team, který ještě po více letech, kdy Peter Aschauer stojí za ABS, je inovativní a proráží s novými ideami.

Snowpulse- Mammut

Od koupě Snow-Pulse se Mammutpořádně zamíchal trh s airbagy. Snow-Pulse má ještě v programu vlastní batohy a Mammut vytvořil s tím samým systémem více řad batohů. Navíc existuje RAS-systém (Removeable (odnímatelný)-Airbag-System) a jako jediný výrobce vyrábí Mammut také dámské modely se specielní délkou zad pro drobné dámské postavy. Novým je pro sezónu 13/14 Protection-Airbag-System, který navíc oproti ochraně hlavy a šíje, jak je tomu u starších Snow-Pulse záchranných systémů, má chránit ještě oblast prsou. Systémovým partnerem Mammutu s RAS jsou mezi jinými Scott a Jeremy Jones (snowboardová legenda).

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Honza
před 25 dny

Jelikož jezdíme s přítelkyní na hory docela často a čím jsme zkušenější, tak se logicky vydáváme i do teoreticky nebezpečnějších míst, tak se tyto přístroje rozhodně vyplatí pořídit – člověk nikdy neví :-) Podařilo se mi taková lavinový vyhledávač navíc najít na internetovém obchodě, kde jsem použil slevový kupon z https://slevovykupon.net/ , takže to nakonec nevyšlo ani tak draze :-)

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK