Logo Cestydoprirody.cz

Cesta smrti

22.November 2011
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Dana Nováčková
Je ten pravý adrenalin něco pro vás? Tak to by Death Road určitě neměla chybět na vašem plánu šílených a zběsilých akcí! Sjezd ze 4700m na 1100m zhruba na 60km jízdy patří určitě k cyklistickým výletům, na které dlouho nezapomenete.
Hlavní foto článku
cyklista na Cestě smrti, autor GilCahana at he.wikipedia, 2007

Cesta smrti neboli Death Road se nachází v Bolívii a rozhodně nepatří mezi cyklistické trasy pro začátečníky. Sjezd začíná v nadmořské výšce 4 700m v promrzlé tundře a končí v 1 100m v nádherném pralese. Cestu komplikuje její šířka, časté mlhy a déšť, chybějící zábradlí a kluzký povrch. Část cyklostezky slouží stále i pro automobilovou dopravu, vede z města La Paz do Coroica a řadí se mezi nejnebezpečnější silnice světa. Odhaduje se, že ročně zde zahyne 200 až 300 lidí, v Bolívii totiž bezpečné řízení nikomu nic neříká.

První kilometry cyklostezky vedou po hladké asfaltce a jediné na co si musíte dát pozor je úzká silnice a sráz pod ní. I když se v Bolívii jezdí klasicky vpravo, na Cestě smrti se ocitáte na pár kilometrů ve „Velké Británii“ a tak je panoramatický výhled o to působitější i nebezpečnější. Po pár minutách se sjíždí z asfaltové silnice na kamenitou a tady začíná teprve to pravé dobrodružství. S klesající nadmořskou výškou se mění i teplota a tak postupně sundaváte vrstvy oblečení, které jste na sebe na startu s drkotajícími zuby navlekli. Po překonání prvních několika kilometrů následuje povinná přestávka plná historek o cyklo-umrtích z posledních několika let. Francouzská zatáčka, italská zatáčka, izraelská pasáž – všechno podle národností obětí. Člověku ztuhne úsměv na tváři a zbytek dovolené přemýšlí nad tím, jestli si místní „borci“ historky přibarvili nebo ne.

foto

Coroïco in Yungas, 1400m alt., Bolivia. August 2003, Author : Claire POUTEAU, Clairette

Na Cestu smrti pořádá cyklistické sjezdové výlety místní cestovní kancelář, která vás na cestu kompletně vybaví. Při smlouvání se dá výlet pořídit v přepočtu tak kolem 700–1000Kč. Skupina se většinou rozděluje na dvě poloviny – bohatší američany a chudší zbytek s tím, že bohatší zákazníci dostávají lepší sjezdová kola a vybavení. V ceně zájezdu je i doprava na místo a občerstvení, každý dostává tričko s nápisem „Přežil jsem cestu smrti“.

Před deseti lety proudilo po této cestě obrovské množství kokainu do celého světa. Lidé v podhůří Yungas, kde se pěstuje koka, mají život velmi těžký a proto není divu, že mnoha lidem přineslo zpracování kokainu zajímavé finanční přilepšení. Důsledkem toho jsou stále trvající policejní kontroly, kterým se bohužel nevyhnete ani na kole.

Cesta smrti je úzce spjata s Bolívií a pokud máte pro strach uděláno a jste dostateční blázni na to obléknout si tričko s nápisem „Přežil jsem cestu smrti“, pak určitě doporučuji!

A pokud si pořád myslíte, že je to hračka, tak se podívejte ještě na toto video, které pro vás našel uživatel Pixie:

zdroj: youtube.com

Cestovní kancelář, kde je možné si „Death tour“ objednat, se jmenuje Barro Biking.

Barro Biking
Sagarnaga Street, No. 288 galeria las brujas local 10, La Paz, Bolivia
Tel: 2315526; mobile phone: 73510270; email: barrobiking@gmail.com, web: http://barrobiking.blogspot.com/

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
před 6 lety

Ty fotky by mě taky zajímaly.. :-)

před 6 lety

Dusan: a nechces sem dat nejaky fotky?

před 6 lety

Teda bez mrknuti oka bych to fakt asi nesjela:D ale zazitek to musi byt paradni!

před 6 lety

Tohle jsem absolvoval,v La Pazu je cca 100 agentur co to nabízí ,cena se liší podle kvality agentury.Pokud by člověk měl vlastní kolo(ale kdo by ho s sebou tahal v batohu :-)) tak to sjede bez mrknutí oka,a to nepatřím mezi adrenalinové šílence. Obtížnost tohoto sjezdu se obecně velmi přeceňuje , bát se nikdo nemusí.

před 6 lety

Dost dobrý ,ale asi to bude stát nějakou kačku.

před 6 lety

Ja teda po shlednuti toho videa rozhodne nevyrazim :D

před 6 lety

díky za tip, video jsem doplnil k článku

před 6 lety
před 6 lety

tak kdy vyrazime a kdo nam to zasponzoruje??

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK