Logo Cestydoprirody.cz

Nepál: Na Everest už nebude smět každý

26.August 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Zdroj: epa/Sabina Bhattrai (dpa)
Kuriózní rekordy a netrénovaní horolezci mohou být brzy na Mount Everestu zakázáni. Zdá se, že nepálská vláda už má dost kuriózních rekordů na Mount Everestu. V budoucnu budou moci na nejvyšší horu světa lézt jen takoví horolezci, kteří prokáží dostatek zkušeností. Také jiné hory v Nepálu budou dotčeny tímto novým pravidlem, které vstoupí v platnost na jaře roku 2014.
Hlavní foto článku
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ocrambo

Nepálská vláda: Lézt na Everest jen s potřebnými znalostmi

Bláznivé rekordy na Mount Everestu a výstupy netrénovaných horolezců na nejvyšší himalájský vrchol by mohly být v Nepálu brzy zakázány. Vláda jihoasijského státu vytvořila pracovní skupinu, která má přezkoumat dosud platná horolezecká pravidla. „Zavedeme pro horolezce nová kritéria s ohledem na zkušenost a technické znalosti, to znamená, že jen trénovaní lidé budou moci lézt“, řekl Ang Chiring Sherpa z příslušné komise v pondělí 5. srpna v Kathmandu.

Žádné další kuriózní rekordy na Mount Everestu

V květnu 2013 bylo na nejvyšší hoře světa slaveno více premiér. Poprvé vystoupila na Mount Everest žena ze Saudské Arábie, kromě toho zde stáli muž bez rukou a sestry – dvojčata z Indie. V budoucnu připustí nepálská vláda jen takové rekordy, které jsou spojeny s horolezectvím. Premiéry jako je první svatba na nejvyšším bodě světa nebo první video-volání by měly patřit minulosti. Nová pravidla musí být schválena vládou a měla by vstoupit v platnost na jaře příštího roku.

Přehodnocení dalších hor v Nepálu

Podle Sherpy budou v zemi přehodnoceny také trekingové trasy, aby se staly pro turisty přátelštější a pro horolezce bezpečnější. V současné době je v Nepálu přístupných 326 vrcholů. Komise může v budoucnu doporučit otevření dalších hor pro turisty, pokud to geografie umožní a místní obce odsouhlasí. Pro některé skupiny v Nepálu jsou hory posvátné. Z tohoto důvodu je zakázáno je slézat.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK