Logo Cestydoprirody.cz

Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfälle)

10.July 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Krimmlské vodopády jsou 5. nejvyšší vodopády světa, které naleznete na rozhraní Vysokých Taur a Zillertalských Alp v Národním parku Vysoké Taury. Jste připraveni na výlet?
Hlavní foto článku
(c) Tomáš Kuthan
galerie >

Jak už jsem napsal, Krimmlské vodopády jsou 5. nejvyšší vodopády světa s celkovou výškou neuvěřitelných 380m a jsou tím pádem 2. nejvyššími vodopády v Evropě. Nalézají se ve výšce 1070 – 1450m nad mořem na řece Krimmler Ache v povodí Salzach. Ale to nebudeme raději rozebírat, protože to by bylo na samostatný článek. Výška a pořadí vodopádů se liší podle různých zdrojů, metod měření a různých dalších faktorů, které jsou mnohdy velmi zvláštní.

Ale dost faktů, jistě vás zajímají praktické informace. Aby jste se dostali k vodopádům, stačí do navigace nastavit město Krimml a jakmile se začnete blížit, rozhodně je nepřehlédnete. Zaprvé jsou vodopády jsou vidět již z dálky a za druhé dopravní značení je nepřehlédnutelné.

Vodopády každý rok navštíví kolem 350tis. návštěvníků, takže nečekejte romantickou procházku opuštěnou přírodou. Ale rovnou je třeba kontrovat, že vodopády jsou to opravdu nádherné a stojí za zhlédnutí.

Zaparkovat lze hned na několika parkovištích přičemž ta vzdálenější jsou zdarma a ta bližší se platí. V době publikace článku to bylo na většině 5€ na den. Od parkovišť se k vodopádům dostanete za cca 15 – 20 minut. Tam je potřeba ještě zaplatit za vstup k vodopádům 2,8€ a můžete vyrazit dál.

foto Samotný vodopád je třístupňový a jednotlivé stupně mají na výšku 140m, 100m a 140m. Podél celého vodopádu vede velmi dobře upravená cesta o kterou se stará rakouský alpenverein (OeAV). A když říkám velmi dobře, myslím to doslova. Nahoru můžete vyšlapat klidně v žábkách, ale přiznám se, že bych to neriskoval.

Cesta až na vrchol vodopádu vám zabere od parkoviště cca 2hodiny času a během cesty se můžete kochat výhledy z mnoha vyhlídkových teras nebo se můžete i občerstvit. V hlavní turistické sezoně však počítejte s poněkud plnější cestou.

Nad vodopádem pak můžete pokračovat dál proti proudu řeky Krimmler Ache třeba až k Krimmler Tauernhaus. Cesta je výrazně méně frekventovaná a za sebe musím říct, že se mi nahoře líbilo více než u vodopádů. Ale vodopády jsou opravdu krásné a zařadil bych je do kategorie „rodinný výlet“.

foto

Vzhledem k tomu, že Krimmlské vodopády jsou opravdu hodně exponovaným místem, najdete zde například i taxi, které vás na vrchol vodopádu odveze autem.

Aktuální informace najdete přímo na stránkách Krimmlských vodopádů v němčině a angličtině: http://www.wasserfaelle-krimml.at.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Valounek
před rokem

Jo, tam je to super. Souhlasím. Byli jsme tam pár let zpátky a hezky jsme si to okolí prochodili. Jen krosny, nějaké <a href=„http://­www.naturehikec­z.cz“>vybavení na kempování</a> a výšlapy. :) Takže taková čundrácká idylka, akorát v 21. století. :) Kdo by nad Kremmelskými vodopády přemýšlel, rozhodně doporučuji. Není to nic náročného. :)

Kotásková Bozena
před 6 lety

Opravdu nádhera nezapomenutelný zazitek

před 8 lety

Ná základě mnoha e-mailů a faktu, že ne všechny oficiální zdroje úvádí shodné informace, pořadí nejdelších vodopádů světa jsem z článku odstranil, abychom neuváděli nepravdivé informace.

David Smrčka
před 8 lety

Vůbec bych nepsal nějaké pořadí. 380 metrů je dost a to pořadí je zcestné a dává článku známku nedůvěryhodnosti!

http://cs.wikipedia.org/…C3%A1d%C5%AF

před 9 lety

Je to tak i není :-)

Ne, samozřejmě v tomto případě vycházím podle informací a způsobu měření, který poskytují oficiální informace na http://www.wasserfaelle-krimml.at.

Pokud člověk začne zjišťovat jak to s těmi vodopády je (a nezačal jsem to zjišťovat až nyní), tak různé zdroje se shodnou víceméně jen na prvních dvou místech. Další místa jsou sporná.

To, že se jedná o nejvyšší vodopád Evropy je samozřejmě moje chyba a děkuji za upozornění. Článek jsem upravil, ale i přesto se pro potřeby tohoto článku budu i nadále držet informací z wasserfaelle-krimml.at.

Ale určitě by stálo za to „problematiku“ nejvyšších vodopádů rozobrat v nějakém jiném článku.

před 9 lety

Nechci byt hnidopich, ale Krimmlske vodopady rozhodne nejsou nejvyssi vodopady Evropy. Dokonce se staci podivat na tabulku nejvyssich vodopadu sveta (ktery je hodne nepresny, at se uz jedna o jakoukoliv metodiku mereni a definici) je pred Krimmler Waserfall uveden vodopad Mardalfossen v Norsko, kterazto krajina podle vsech pravidel lezi v Evrope :-). Mimochodem, v Norsku je nekolik vyssich vodopadu, kde uz pouze nejdelsi stupen je delsi, nez cele Krimmlske vodopady.

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Vrchol (3.23km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.43km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.43km)
Vrchol (3.72km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK