Logo Cestydoprirody.cz

Petice rakouských alpských spolků „Pro chaty a cesty“

27.June 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Rok od roku je státní podpora pro horské chaty a cesty stále menší. Přitom alpské spolky v Rakousku musejí vystačit s 1,5 milionem Euro pro 475 horských ochranných chat a 50.000 km horských stezek. Ale s ohledem na stále přísnější požadavky úřadů, přísnější podmínky k udržování životního prostředí a bláznivé počasí lze s těmito prostředky chaty a cesty sotva udržovat. Svaz Alpských spolků Rakouska (mezi nimi Alpenverein, Naturfreunde a ÖTK) vyvolal proto petici za úpravu podpory.
Hlavní foto článku

Prosíme proto vás, kteří jezdíte do rakouských hor, podpořte petici „Pro chaty a cesty“ vaším podpisem, a seznamte s ní i vaše kamarády a známé, kteří do Alp také jezdí. Jen tak se dá ještě zabránit hrozícímu uzavření chat a odstavení cest z provozu.

PETICE ONLINE

(vyplňte Jméno, Příjmení, PSČ, Město, Email, opište bezpečnostní kód a dejte odeslat. Aby se váš hlas počítal, je nutné kliknout na odkaz, který vám po odeslání vašeho hlasu přijde emailem)

Proč petice?

Hory a s nimi neoddělitelně spojené horské chaty a cesty jsou částí historie, kultury a rakouské identity. Alpské spolky se svými více jak 600 000 členy udržují tuto, pro turistiku důležitou, infrastrukturu a umožňují tak bezpečné použití asi 50 000 km turistických cest a 475 chat s téměř 25 000 místy ke spaní.

Ale jejich náklady na údržbu stoupají v důsledku přísnějších požadavků úřadů v oblasti ochrany proti požáru, ochrany životního prostředí ( např. na čističky odpadních vod), ochrany zaměstnanců a hygieny, stejně také v důsledku stále častěji se vyskytujících rozmarů počasí.

Současné částky podpory už dlouho nestačí!

Se současnými finančními prostředky nelze nadále udržovat a pečovat o tato alpská zařízení pro volný čas. Proto požadují alpské spolky od stran, které jsou zastoupeny v rakouském parlamentu a od nastávající spolkové vlády, aby byla v rozpočtu pro rok 2014 navýšena roční státní podpora z aktuálních 1,5 milionu Euro na 4 miliony Euro.

Vysvětlení: Mnoho horských chat a bivaků leží ve velmi exponovaných místech, stavební materiál může být proto dopravován na místo stavby pouze vrtulníkem, čímž se stavby ve velehorách maximálně prodražují – v průměru stojí 2,5 krát více než v údolí. Také provoz chat je enormně nákladný. Jedno spláchnutí na toaletě v těchto chatách přijde až na 5 Euro, jedna kilowatthodina proudu ve vysokohorském prostředí až na 4 Eura. „Největší část zaplatí členové alpských spolků, včetně Alpenvereinu. Neplacení spolupracovníci spolků pak přinášejí kromě toho dobrovolně a bezplatně roční pracovní výkony v hodnotě přes 3,8 milionů Euro“, objasňuje Dr. Andreas Ermacora, prezident rakouského Alpenvereinu (OeAV).

„V roce 1992 činila ještě státní podpora 2,18 mil. Euro. Jestliže provedeme valorizaci této částky o index stavebních nákladů, musela by nyní podpora činit 3,99 milionů Euro“, pokračuje dále Ermacora. Ale realita je jiná: Po třech postupných kráceních poskytuje stát v roce 2013 sotva 1,5 milionů Euro pro celou alpskou infrastrukturu. Další podfinancování by mělo kromě jiného za následek neobhospodařované chaty, neobstarávané cesty a stezky a tím nebezpečné poměry pro všechny, kteří jsou na cestách po rakouských horách.

Od 21.6.2013 můžete podepisovat petici online na odkazu petition.prohu­ettenundwege.at. Pro turisty, horolezce a lidi na dovolené jsou také na všech 475 horských chatách umístěny petiční knihy, kde se mohou podepsat. V druhé polovině září budou tyto petiční knihy předány spolkovému prezidentu Dr. Heinzu Fischerovi.

Alpenverein Edelweiss CZ podporuje tuto petici.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Tomáš
před 4 měsíci

Na jednu stranu je mi jasné, že pokud majitelé na údržbu nemají peníze, tak je to prostě špatné, ale na druhou stranu si říkám, že ochrana životního prostředí je v tomto případě také velice důležitá. Já sám se právě o životní prostředí v posledních měsících hodně zajímám. Hlavně teda ve své firmě. Donutilo mě k tomu to, že teď v roce 2022 budu muset zpracovávat roční hlášení o odpadech za rok 2021, viz https://ecoservis.eu/…v-roce-2022/ Trochu se toho bojím, abych pravdu řekl.

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK