Petice rakouských alpských spolků „Pro chaty a cesty“

Prosíme proto vás, kteří jezdíte do rakouských hor, podpořte petici „Pro chaty a cesty“ vaším podpisem, a seznamte s ní i vaše kamarády a známé, kteří do Alp také jezdí. Jen tak se dá ještě zabránit hrozícímu uzavření chat a odstavení cest z provozu.
PETICE ONLINE
(vyplňte Jméno, Příjmení, PSČ, Město, Email, opište bezpečnostní kód a dejte odeslat. Aby se váš hlas počítal, je nutné kliknout na odkaz, který vám po odeslání vašeho hlasu přijde emailem)
Proč petice?
Hory a s nimi neoddělitelně spojené horské chaty a cesty jsou částí historie, kultury a rakouské identity. Alpské spolky se svými více jak 600 000 členy udržují tuto, pro turistiku důležitou, infrastrukturu a umožňují tak bezpečné použití asi 50 000 km turistických cest a 475 chat s téměř 25 000 místy ke spaní.
Ale jejich náklady na údržbu stoupají v důsledku přísnějších požadavků úřadů v oblasti ochrany proti požáru, ochrany životního prostředí ( např. na čističky odpadních vod), ochrany zaměstnanců a hygieny, stejně také v důsledku stále častěji se vyskytujících rozmarů počasí.
Současné částky podpory už dlouho nestačí!
Se současnými finančními prostředky nelze nadále udržovat a pečovat o tato alpská zařízení pro volný čas. Proto požadují alpské spolky od stran, které jsou zastoupeny v rakouském parlamentu a od nastávající spolkové vlády, aby byla v rozpočtu pro rok 2014 navýšena roční státní podpora z aktuálních 1,5 milionu Euro na 4 miliony Euro.
Vysvětlení: Mnoho horských chat a bivaků leží ve velmi exponovaných místech, stavební materiál může být proto dopravován na místo stavby pouze vrtulníkem, čímž se stavby ve velehorách maximálně prodražují – v průměru stojí 2,5 krát více než v údolí. Také provoz chat je enormně nákladný. Jedno spláchnutí na toaletě v těchto chatách přijde až na 5 Euro, jedna kilowatthodina proudu ve vysokohorském prostředí až na 4 Eura. „Největší část zaplatí členové alpských spolků, včetně Alpenvereinu. Neplacení spolupracovníci spolků pak přinášejí kromě toho dobrovolně a bezplatně roční pracovní výkony v hodnotě přes 3,8 milionů Euro“, objasňuje Dr. Andreas Ermacora, prezident rakouského Alpenvereinu (OeAV).
„V roce 1992 činila ještě státní podpora 2,18 mil. Euro. Jestliže provedeme valorizaci této částky o index stavebních nákladů, musela by nyní podpora činit 3,99 milionů Euro“, pokračuje dále Ermacora. Ale realita je jiná: Po třech postupných kráceních poskytuje stát v roce 2013 sotva 1,5 milionů Euro pro celou alpskou infrastrukturu. Další podfinancování by mělo kromě jiného za následek neobhospodařované chaty, neobstarávané cesty a stezky a tím nebezpečné poměry pro všechny, kteří jsou na cestách po rakouských horách.
Od 21.6.2013 můžete podepisovat petici online na odkazu petition.prohuettenundwege.at. Pro turisty, horolezce a lidi na dovolené jsou také na všech 475 horských chatách umístěny petiční knihy, kde se mohou podepsat. V druhé polovině září budou tyto petiční knihy předány spolkovému prezidentu Dr. Heinzu Fischerovi.
Kam dál?
Komentáře k článku

Mohlo by vás zajímat
Kde se diskutuje
-
Dominika Zachová před 2 měsíci
-
-
nina Horova před rokem
-
Antonín Loch před rokem
-
Kristýna Ryglova před rokem
© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
Na jednu stranu je mi jasné, že pokud majitelé na údržbu nemají peníze, tak je to prostě špatné, ale na druhou stranu si říkám, že ochrana životního prostředí je v tomto případě také velice důležitá. Já sám se právě o životní prostředí v posledních měsících hodně zajímám. Hlavně teda ve své firmě. Donutilo mě k tomu to, že teď v roce 2022 budu muset zpracovávat roční hlášení o odpadech za rok 2021, viz https://ecoservis.eu/…v-roce-2022/ Trochu se toho bojím, abych pravdu řekl.