Logo Cestydoprirody.cz

Národní přírodní rezervace SOOS nadchne malé i velké

3.June 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Tento unikátní přírodní areál leží 6 km severovýchodně od Františkových lázní, v tzv. Chebské pánvi. Slovo SOOS znamená v chebském nářečí „močál“. Národní přírodní rezervací byla tato 221 ha velká oblast vyhlášena již v roce 1964 a patří také mezi Evropsky významné lokality. V čem je SOOS unikátní a na co byste se měli při návštěvě zaměřit, vám prozradíme v následujícím článku.
Hlavní foto článku
(c) Hans-Peter Scholz, wikimedia.org

Základní informace

Národní přírodní rezervace SOOS je veřejnosti přístupná jen část. Vydat se můžete po naučné 2 km dlouhé stezce s 10 zastaveními. Trasa je nenáročná, bezbariérová, pejsky můžete vzít s sebou. Prochází se vyschlým korytem třetihorního jezera. Cesta vede zčásti po typických dřevěných chodníčcích, což většinou budí větší zájem dětských turistů, než samotná expozice. Naučná stezka je přístupná od března do listopadu. Vstup je zpoplatněn, ale vstupenku lze použít i návštěvu muzejních expozic přímo na začátku stezky.

Naučný okruh končí a začíná u Informačního centra kousek od železniční stanice Nový Drahov-Hájek. Pohodlně se sem dostanete z Františkových lázní. Pokud se rozhodnete objevovat krásy této lokality třeba celý týden, využijte některé ze slev na pobyty a ušetřené peníze použijte jako kapesné.

Dozvuky sopečné činnosti ve slatiništi

Na SOOSu je nejvíce ceněno zachovalé přírodní slatiniště a rašeliniště. Vyvěrá tu celá řada minerálních pramenů, z nichž nejznámější je Císařský pramen. Ve třetihorách tu rostly řasy zvané rozsivky, které po sobě zanechaly několika centimetrový křemelinový štít. Ta se zde dokonce do 60. let těžila. Za pomoci křemeliny a nitroglycerinu vynalezl roku 1867 Alfred Nobel dynamit.

Díky křemelině a oxidu uhličitému vznikají na povrchu bahenní sopky zvané mofety. Vlivem působení plynů jejich povrch bublá a někdy dokonce syčí – právě mofety jsou tím hlavním, co většinu návštěvníků na stezce uchvátí. Díky přítomnosti solí tu roste také slanomilná vegetace, kterou jinde v Čechách nespatříte.

Zoologický význam rezervace

V rákosinách žijí různé vzácné druhy ptáků, celkem jich tu bylo spatřeno na 146 druhů. Vědci zde napočítali celkem 73 druhů střevlíkovitých brouků a 296 druhů motýlů. Přímo u vstupu do rezervace je odchovná stanice handicapovaných živočichů a dančí obora.

Vstupenka platí i do vnitřních expozicí

Po procházce naučnou stezkou, která trvá zhruba hodinu a půl, se můžete podívat ještě do muzejních expozic přímo u Informačního centra. Dětem se většinou líbí expozice „Dějiny země“ s velkoplošnými reprodukcemi obrazů dinosaurů od Zdeňka Buriana. Dospělí se zase mohou dozvědět více – nejen o SOOSu – v Muzeu přírody Chebska. Doporučujeme především expozici „Ptačí svět Chebska“. Pokud se sem vydáte, určitě se podívejte také do Motýlího domu nedaleko Františkových lázní. Ani lázně samotné nevynechejte. Pokud se rozhodnete zdržet déle, nabízejí tu výhodné wellness pobyty po celý rok. Místní hosté navíc mohou využít zajímavé zvýhodněné slevy na vstupy, například do místního aquacentra s 1 500 m² vodní plochy.

Fakta o NPR Soos

  • národní přírodní rezervací Soos byla oblast vyhlášena 7.11.1964
  • má rozlohu 221 ha
  • a nalézá se v nadmořské výšce 432 – 442 m
Reklama:

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (15.70km)
chaty Alpenverein (17.49km)
chaty Alpenverein (22.29km)
chaty Alpenverein (25.14km)
chaty Alpenverein (28.62km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK